ارسال به دیگران پرینت

در پاسخ به پیشنهاد ایران برای برگزاری مذاکرات منطقه ای بین تهران و دول خلیج فارس؛

امارات: آمریکا هم باید در گفتگوها حضور داشته باشد

خانم ابتسام الکتبی، رئیس مرکز مطالعات سیاسی امارات در واکنش به پیشنهاد ایران برای گفتگوی منطقه ای در جهت حل اختلافات، خواستار حضور آمریکا در این گفتگوها شد.

خانم ابتسام الکتبی، رئیس مرکز مطالعات سیاسی امارات در واکنش به پیشنهاد ایران برای گفتگوی منطقه ای در جهت حل اختلافات، خواستار حضور آمریکا در این گفتگوها شد. 

الکتبی طی رشته توییتی نوشت: «در مقابل اصرار ایران بر مذاکرات منطقه ای برای حل و فصل مسائل، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باید سیاست "بین المللی سازی مذاکرات" را دنبال کنند. برای اجرای این سیاست لازم است هرگونه مذاکره منطقه ای مشروط به مشارکت آمریکا به عنوان متحد استراتژیک کشورهای عربی شود تا از این طریق، به این مذاکرات مشروعیت بین المللی بدهند.

در این زمینه، ممکن است این ایده کارساز باشد که یک طرح "گفتگوی گسترده" که شامل سه پرونده مورد مناقشه است آغاز شود و برای همه این پرونده ها راه حل های روشن و همزمان تهیه شود. این به معنای دور زدن تلاش های ایران برای اجرای استراتژی تفکیک پرونده ها و استراتژی راه حل های موقت است.

همچنین ارائه پیشنهاد ابتکار عربی برای گفتگوی منطقه ای با ایران، در مورد موضوعات مختلف منطقه ای حل نشده، تحت نظارت سازمان های بین المللی و با مشارکت کشورهای دیگر، می تواند مفید باشد. این پیشنهاد در مقابل پیشنهاد ایران برای گفتگوهای منطقه ای است زیرا طرح ایران شامل جدا کردن پرونده ها و کنار گذاشتن قدرت های جهانی و سازمان های بین المللی از این مذاکرات است.

در منطقه و جهان اتفاق نظر وجود دارد که دولت بایدن خواهان بازگرداندن سیاست ایالات متحده در قبال خاورمیانه به موقعیت سنتی خود است. این به معنای تمرکز مجدد بر سیاست بسیج متحدان و تلاش برای برقراری یک ساختار امنیتی جدید در این منطقه ناپایدار جهان است.

سابقه تاریخی توافق هسته ای نشان داد که حکومت ایران از فرصت گشایش اقتصادی ناشی از توافق برای حمایت از پروژه های توسعه طلبانه خود در منطقه و تقویت برنامه های تسلیحاتی اش استفاده کرد، در حالی که تجربه تحریم ها در هر دو موج (موج 2005 تا 2012 و موج سال های 2018 تا 2020) تأثیر قابل توجهی در جلوگیری از برنامه های توسعه طلبانه ایران داشت.

دولت جدید ایالات متحده باید تا رسیدن به توافق جامع با ایران، چارچوب کلی تحریم ها را حفظ کند و دولت بایدن نباید به ایرانیان پیشنهاد کند که آماده است رژیم تحریم ها را کنار بگذارد، بلکه می تواند در ازای گرفتن امتیازات ملموس از ایران، معافیت موقت از برخی تحریم ها را به ایران بدهد. به ویژه اینکه بررسی ها نشان می دهد ایران به دلیل تحریم ها و سایر مشکلات، به آستانه سقوط اقتصادی رسیده است. لغو تحریم ها قبل از برداشت میوه های آن، اشتباهی جبران ناپذیر است.»

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • غلامحسین نمازی ارسالی در

  سلام به آمریکا چه ربطی داره که خواسته باشه توی کشور های حوزه خلیج فارس دخالت کنه.
  آمریکا مسئله خودشو حل کنه کار کرده

 • ناشناس ارسالی در

  یعنی این ها هیچ اراده ای از خود ندارند و تمام شئونات زندگی خود را به امریکا وصل کرده اند .

 • ناشناس ارسالی در

  به نظر من این توهین به استقلال کشور اماراته هرچند سیاستمدارای اماراتی چیزی از خود ندارندوباید از اربابش تبعیت کنند

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

  دیدگاه

  توسعه