ارسال به دیگران پرینت

اولین جلسه محاکمه حسن یاوری و مرتبطان او برگزار شد

ایجاد 102 شرکت برای استفاده از سهمیه‌های رانتی

بر اساس مدارک و اسناد مکشوفه تاکنون ۱۰۲ شرکت از شرکت‌های یاوری مورد شناسایی قرار گرفته‌اند؛ لذا از این شرکت‌ها صرفا اطلاعات خرید ۴۴ شرکت در بورس کالا و فلزات مشخص شده است.

شرق: بر اساس مدارک و اسناد مکشوفه تاکنون ۱۰۲ شرکت از شرکت‌های یاوری مورد شناسایی قرار گرفته‌اند؛ لذا از این شرکت‌ها صرفا اطلاعات خرید ۴۴ شرکت در بورس کالا و فلزات مشخص شده است. سه شرکت جدید دیگر نیز از این فرد شناسایی شده و در مجموع ۱۰۵ شرکت متعلق به شرکت‌های یاوری است. اکثر شرکت‌های یاوری در استان لرستان است که پس از بررسی‌ها مشخص شده اکثر شرکت‌ها صوری بوده است. شبکه حسن یاوری جهت انجام اقدامات مجرمانه و سوء اقتصادی خود از 42 مهر‌ مکشوفه استفاده می‌کردند که این مهر‌ها شامل مهر برخی ادارات دولتی و بانک‌ها می‌شود. همچنین تعداد وکالت‌نامه‌های چندلایه و پیچیده مکشوفه بالغ بر ۱۷۴ وکالت‌نامه است. حسن یاوری همراه برادر و برخی از اعضای خانواده خود با سوءاستفاده از وضعیت معیشت، اقدام به جذب افراد در شرکت‌های خود کرده و به نام آنها وکالت‌نامه‌هایی را اخذ و به دریافت مواد پتروشیمی از بورس کالا اقدام کرده و از این طریق به ثروت زیادی دست یافته است.

نماینده دادستان در اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسن یاوری و مرتبطان وی، گفت: حسن یاوری همراه برادر و برخی از اعضای خانواده خود با سوءاستفاده از وضعیت معیشت، اقدام به جذب افراد در شرکت‌های خود کرده و به نام آنها وکالت‌نامه‌هایی را اخذ و به دریافت موارد پتروشیمی از بورس کالا اقدام کرده و از این طریق به ثروت زیادی دست یافته است.

به گزارش میزان، نماینده دادستان، ضمن قرائت کیفرخواست، اتهامات حسن و حامد یاوری فرزند علی‌اکبر را مشارکت در اخلال کلان در نظام تولیدی کشور از طریق فروش مواد اولیه تولیدی کارخانجات (پتروشیمی) اخذشده از طریق شرکت‌های فاقد فعالیت تولیدی یا شرکت‌های صوری و کاغذی از بورس کالا برخلاف مقررات به مقدار ۲۴۶ میلیون کیلوگرم و فروش ۹۷ درصد آن در بازار آزاد و کسب منفعت حداقل هزار میلیارد تومان و سردستگی شبکه مجرمانه جهت اخلال در نظام تولیدی اعلام کرد. نماینده دادستان گفت: سیدعلی مهرجو فرزند سیدباقر، مجید رستگار فرزند محمدرضا، مهدی رستگار رامشه فرزند محمدرضا، مهدی ریماز، میثم صالحی‌اسفندارانی فرزند علی و امیرحسین چگینی فرزند رضا، متهم هستند به مشارکت در اخلال کلان در نظام تولیدی کشور از طریق فروش مواد اولیه تولیدی کارخانجات (پتروشیمی) اخذشده از سهمیه شرکت‌های فاقد فعالیت تولیدی یا شرکت‌های صوری و کاغذی از بورس کالا در بازار آزاد برخلاف مقررات. 

وی ادامه داد: سحر اوجاقی فرزند عبدالرضا، آرش باغستانی فرزند حسین، مجید امراللهی‌ژاله فرزند حسین، محمود شایسته‌فر فرزند محمدعلی، هادی طلیعه‌ثانی فرزند محمدرضا، محمد سلمانی فرزند خدابخش، فهیمه یاوری‌رامشه فرزند علی‌اکبر، ملیحه شریعتی‌نیا فرزند حسین و حسین نظریان فرزند علیرضا، نیز به اتهام معاونت در اخلال کلان در نظام تولیدی کشور از طریق فروش مواد اولیه تولیدی کارخانجات متهم هستند. نماینده دادستان در ادامه گفت: سامانه‌ای تحت عنوان بهین‌یاب در وزارت صنعت و معدن وجود دارد و هر شرکت از وزارت صنعت و معدن برای تولیدکننده به بورس کالا معرفی و با رقابت در آنجا موفق به خرید محصول می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد این سامانه درباره صحت‌سنجی، اقدامات ضعیفی داشته و این اقدامات نامناسب سبب بروز تخلفاتی شده است.

نماینده دادستان افزود: بر اساس مدارک و اسناد مکشوفه تاکنون ۱۰۲ شرکت از شرکت‌های یاوری مورد شناسایی قرار گرفتند؛ لذا از این شرکت‌ها صرفا اطلاعات خرید ۴۴ شرکت در بورس کالا و فلزات مشخص شده است.

 سه شرکت جدید دیگر نیز از این فرد شناسایی شده و در مجموع ۱۰۵ شرکت متعلق به شرکت‌های یاوری است. اکثر شرکت‌های یاوری در استان لرستان است که پس از بررسی‌ها مشخص شده اکثر شرکت‌ها صوری بوده است. نماینده دادستان در ادامه خاطرنشان کرد: از دیگر موارد مکشوفه در دفتر حسن یاوری می‌توان به کشف قبوض خام شرکت توزیع برق قزوین و کشف بیش از ۴۵ فقره گزارش حساب‌های مشتریان حقیقی و حقوقی شرکت‌های وی اشاره کرد. وی با اشاره به کشف ۴۲ عدد انواع مهر از ویلای متهم حسن یاوری، گفت: شبکه حسن یاوری جهت انجام اقدامات مجرمانه و سوء اقتصادی خود از این مهر‌ها استفاده می‌کردند که این مهر‌ها شامل مهر برخی ادارات دولتی و بانک‌ها می‌شود. همچنین تعداد وکالت‌نامه‌های چندلایه و پیچیده مکشوفه بالغ بر ۱۷۴ وکالت‌نامه است. وی گفت: حسن یاوری همراه برادر و برخی از اعضای خانواده خود با سوءاستفاده از وضعیت معیشت، اقدام به جذب افراد در شرکت‌های خود کرد و به نام آنها وکالت‌نامه‌هایی را اخذ و به دریافت مواد پتروشیمی از بورس کالا اقدام کرده و از این طریق به ثروت زیادی دست یافته است.

نماینده دادستان گفت: کلیه اسناد جعل‌شده همه در سال ۹۶ صورت گرفته است. همچنین کلیه اقدامات مربوط به دفترخانه توسط یک دفترخانه و بدون حضور فرد در دفترخانه و فقط به دستور آقای یاوری انجام می‌گرفت. وی ادامه داد: بازکردن حساب بانکی برای پرسنل دفتر از دیگر اقدامات بود. این در حالی است که پرسنل دفتر هیچ حقی برای استفاده از این حساب‌ها نداشته‌اند. در ادامه جلسه دادگاه قاضی از متهم یاوری خواست در جایگاه قرار گیرد و از متهم خواست در مورد شرکت‌ها و آمار‌ها و مغایرت بارنامه‌ها توضیح دهد. متهم با بیان توضیحاتی در این زمینه گفت: ما تولید می‌کردیم و در زمانی که بورس به ما اجازه می‌داد می‌فروختیم، اگر تخلف است چرا تذکر ندادند. قاضی مسعودی‌مقام گفت: باید به میزان فعالیت مواد اولیه می‌گرفتید و تبدیل به محصول می‌کردید، اگر کار شما قانونی بود، پس موضوع مهر‌ها چیست؟ متهم یاوری مدعی شد: این مهر‌ها مال من نبوده است.

متهم همچنین درباره منفعت کسب‌شده از طریق فروش غیرقانونی مواد اولیه تولیدی کارخانجات (پتروشیمی) در بازار آزاد مدعی شد مبالغ مطرح‌شده از سوی نماینده دادستان، منفعت نبوده و مرتبط با تراکنش‌های مالی است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه