ارسال به دیگران پرینت

صالحی: ماهانه ۹ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌سازی می‌کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در مدت ۲۴ ساعت فرآیند تولید غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را راه اندازی کردیم. در هر ساعت بین ۱۷ تا ۲۰ گرم می‌توانیم تولید داشته باشیم. ماهانه ۸ الی ۹ کیلوگرم تولید خواهیم داشت.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در مدت ۲۴ ساعت فرآیند تولید غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را راه اندازی کردیم. در هر ساعت بین ۱۷ تا ۲۰ گرم می‌توانیم تولید داشته باشیم. ماهانه ۸ الی ۹ کیلوگرم تولید خواهیم داشت.

به گزارش صدا و سیما ، علی اکبر صالحی در حاشیه مراسم بزرگداشت چهلمین روز شهادت دکتر فخری زاده در مصاحبه با خبرنگاران افزود: در غنی سازی 20 درصد وقتی مجلس قانون را تصویب کرد، خود را ملزم به اجرای قانون دانستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: رئیس جمهور هم دستور تامین بخشی از نیازهای مالی قانون را در سال 99 و غنی سازی 20 درصد را دادند و 20 درصد را بعد از طی کردن تشریفات آژانس ، به لحاظ فنی در مدت 24 ساعت توانستیم 20 درصد را راه بیندازیم و ساعتی 17 تا 20 گرم غنی سازی 20 درصدی می شود و الآن تولید و پایدار شده است.

صالحی افزود: ماهانه 8 الی 9 کیلوگرم توان تولید داریم تا به 120 کیلوی تکلیف شده در قانون برسیم و 20 درصدی که ظاهرا متوقف بود و تصویر می کردند نابود شده است در مدت 24 ساعت راه اندازی شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما برای 5 سال رآکتور تحقیقاتی تهران سوخت داریم و این 20 درصد هم ذخیره خواهد بود و انباشته خواهد شد لذا فعالیت های سازمان هیچکدام متوقف و کند نشده است .

صالحی افزود: الان در حال نصب 1000 سانتریفیوژ IR2n هستیم و دو آبشار نصب شده و در حال کار است یعنی بیش از 320 سانتریفیوژ IR2n‌ نصب شده و در حال نصب است و تا دو سه ماه آینده طبق قانون که باید 1000 دستگاه نصب کنیم زودتر هم انجام خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: 1000 سانتریفیوژ IR6 هم تا یکسال آماده خواهد شد و رئیس جمهور هم دستور مقتضی برای تامین مالی را داده اند و مطابق درخواست مجلس درست در محدوده های زمانی و حتی زودتر کار پیش می رود.

دکتر صالحی درباره فعالیت های سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان انرژی اتمی حدود 20 هزار نیرو با فعالیت های گسترده دارد، از ساخت دو نیروگاه اتمی در بوشهر که در حال انجام است و بزرگترین صنعتی کشور است که 10 میلیارد دلار هزینه دارد، در اکتشاف و استخراج فعالیت های گسترده ای داریم و به طور متوسط تا سه چهار سال قبل چهار الی 5 تن کیک زرد تولید می کردیم که به 30 تن رسیده و امسال تا 40 تن افزایش می یابد.

توسعه فعالیت های سازمان انرژی اتمی

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: این فعالیت ها روز به روز گسترده تر می شود و ساخت رآکتور تحقیقاتی اراک و آب سنگین و موارد استفاده های گوناگون از آب سنگین فعالیت های زیادی شده است و در ساخت مرکز یون درمانی در البرز که بزرگترین و بی نظیرترین بیمارستان غرب آسیا خواهد بود پیشرفت خوبی داشته ایم و فقط 200 میلیون یورو تجهیزات دارد و ساختمان آن با 1000 میلیارد تومان در حال ساخت است که شهریور مرحله اول آن بهره برداری می رسد.

دکتر صالحی افزود: مرکز رادیو دارو تترا داریم که بزرگترین مرکز رادیو داروی غرب آسیا خواهد بود 37 هزار مترمربع وسعت و 60 میلیون یورو تجهیزات دارد و بزرگترین تولید کننده رادیو دارو در منطقه وسیعی از آسیا خواهیم بود که هم اکنون با بضاعت اندک که در حال کار هستیم به 10 الی 11 کشور صادرات داریم و برغم محدودیت ها حتی به اروپا صادر خواهیم کرد.

فعالیت های سازمان رو به گسترش است و این فعالیت ها مستلزم آن است که ما نیروی جوان جذب کنیم، همانطور که تعدادی از نیروها بازنشسته می شویم نیروهای جوان وارد می شود و سالانه چند صد نیروی جدید جذب می کنیم تا توازنم برقرار باشد و نوید می دهم سازمان با قوت و قدرت در حال پیشرفت است و هیچ بخشی از سازمان راکد نبوده است .

نام گذاری نگین سایت هسته ای تهران به نام شهید فخری زاده

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: امروز مراسم چهلمین روز شهادت دکتر فخری زاده در سازمان انرژی اتمی با حضور مهمان های گرانقدر برگزار شد و طی این مراسم به پاس خدمات ماندگار این شهید بزرگوار نگین سایت هسته ای شهید شهریاری یعنی رآکتور تحقیقاتی تهران را به نام شهید فخری زاده نام گذاری کنیم.

صالحی افزود: شهدا که زنده اند و نزد خدا روزی می گیرند و نام این بزرگواران در کتاب زرین انقلاب اسلامی تا ابدیت ثبت شده است ، اما ما هم به پاس خدمات این عزیز بزرگوار بر خود فرض دیدیم که بهترین جای سازمان انرژی اتمی به نام این شهید عزیز نام گذاری شود که ما هر وقت در این مرکز کاری انجام دهیم با نام ایشان روبرو شویم و فراموش نکنیم که چه ایثارها و چه از خودگذشتگی هایی شهدای ما انجام دادند.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: اگر این خودگذشتگی ها و ایثارها مثل شهیدان ما نبودند یقینا جمهوری اسلامی در این جایگاه عزتمند قرار نداشت، ما به پاس خدمات این بزرگان هر آنچه در توان داریم سعی می کنیم نامشان را ثبت و ابدی کنیم که کوچکترین کاری است که می توانستیم انجام دهیم.

 
 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه