ارسال به دیگران پرینت

قیمت واکسن‌های کرونا اعلام شد

یک سیاستمدار بلژیکی به طور تصادفی با پیامی در توییتر قیمت واکسن های تولید شده کرونا را افشا کرد اما پیام توئیتری او مدت کوتاهی بعد از انتشار، حذف شد.

رسانه های اروپایی از جمله سایت بروکسل تایم و پولیتکو از افشای اتفاقی قیمت واکسن های کرونا در صفحه توییتر خانم اِوا دی بلیکر وزیر بودجه بلژیک  بلژیکی خبر دادند. هر چند این توییت برای مدت کوتاهی در صفحه این سیاستمدار دیده شد، اما همین کافی بود تا بسیاری از مخاطبان این شبکه اجتماعی از قیمت واکسن هایی که جان شهروندان بر سر آنها معامله می شود، با خبر شوند.

خبرگزاری فرانسه امروز (شنبه) با اشاره به این مطلب نوشت: یک سیاستمدار بلژیکی ظاهراً به طور تصادفی قیمت واکسن کرونای تولیدکنندگانی که کمیسیون اروپا با آنها قرارداد منعقد کرده ، افشا کرد. «اوا دو بلیکر» وزیر امور حمایت از مصرف کنندگان بلژیک جدولی را به همراه قیمت هر دوز واکسن شش نفره در صفحه توییتر خود گذاشت. با اینکه این پیام پس از مدت کوتاهی حذف شد ، اما روزنامه بلژیکی 'Het Laatste Nieuws' عکس صفحه وی را منتشر کرده است.

نگاهی به جدول مذکور نشان می دهد که واکسن شرکت آمریکایی مُدرنا که دولت ترامپ به تازگی آن را تایید کرده است، گرانترین بوده و هزینه آن برای هر دوز ۱۸ دلار است. شرکت آمریکایی جانسون و جانسون برای واکسن خود ۸.۵ دلار می گیرد. قیمت سایر شرکت ها نیز به یورو داده شده است: واکسن شرکت بایون تک مستقر در ماینتس و شریک آمریکایی اش فایزر دوازده یورو به ازای هر دوز است و شرکت های توبینگن کورواک آلمان ۱۰ یورو و شرکت سانوفی فرانسه ۷.۵۶ یورو می گیرند. در این میان ارزانترین واکسن متعلق به شرکت آسترازنکا انگلیس با تنها ۱.۷۸ یورو در هر دوز است.

در حال حاضر کمیسیون اروپا از طرف کشورهای عضو اتحادیه اروپا با این ۶ شرکت ارائه دهنده قرارداد منعقد کرده است. مقامات بلژیک با اشاره به محرمانه بودن قراردادها، نخواستند در مورد اطلاعات افشاشده اظهار نظر کنند. در مجموع قراردادهای تامین اتحادیه اروپا شامل ۱.۳ میلیارد دوز واکسن است. علاوه بر این ، گزینه هایی برای ۶۶۰ میلیون دوز بیشتر توافق شده است.

 

منبع: ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • فرهاد ارسالی در

  خوشا بحال
  مسئولان
  وزا
  دولتمردان
  نمایندگان مجلس
  که وجود مبارکشان و خانواده و اقوام درجه یک دو آنان واکسینه شده است و ما ملت همچنان در طرح ایمنی گله ای جان خواهیم باخت

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

  دیدگاه

  توسعه