ارسال به دیگران پرینت

بورل: ما خواستار یک ارتباط سازنده [با ترکیه] هستیم

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جمعه شب با انتشار یادداشتی از ترکیه خواست که اقدامات «مغایر با منافع اتحادیه اروپا» را متوقف کند. بورل در این یادداشت که در پایگاه اینترنتی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا (EEAS) منتشر شده، تأکید کرد: «ما خواستار یک ارتباط سازنده [با ترکیه] هستیم و هنوز هم می‌توانیم مسیر تحولات منفی اخیر را تغییر دهیم. اما برای اینکه چنین اتفاقی رخ دهد، اقداماتی که تجاوزکارانه یا مغایر با منافع اتحادیه اروپا به محسوب می‌شوند، باید [از سوی ترکیه] متوقف شوند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد این اتحادیه خواستار تقویت روابط خود با ترکیه است، اما قبل از آن ترکیه باید از اقداماتی که با منافع اتحادیه اروپا در تضاد هستند، دست بردارد.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جمعه شب با انتشار یادداشتی از ترکیه خواست که اقدامات «مغایر با منافع اتحادیه اروپا» را متوقف کند.

بورل در این یادداشت که در پایگاه اینترنتی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا (EEAS) منتشر شده، تأکید کرد: «ما خواستار یک ارتباط سازنده [با ترکیه] هستیم و هنوز هم می‌توانیم مسیر تحولات منفی اخیر را تغییر دهیم. اما برای اینکه چنین اتفاقی رخ دهد، اقداماتی که تجاوزکارانه یا مغایر با منافع اتحادیه اروپا به محسوب می‌شوند، باید [از سوی ترکیه] متوقف شوند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از یادداشت خود درباره روابط ترکیه و اتحادیه اروپا تصریح کرد: «روابط با ترکیه دارای ریشه‌های تاریخی عمیقی است. اما به نظر می‌رسد مسیری که ترکیه اکنون در پیش گرفته است، این کشور را از اتحادیه اروپا دور خواهد کرد.»

وی افزود: «این مسئله نه‌تنها به مسائل داخلی آن به‌ویژه بحث آزادی‌های اساسی مربوط می‌شود، بلکه فعالیت‌ها و دخالت‌های خارجی این کشور را نیز در بر می‌گیرد. در سال 2020 دخالت‌های خارجی ترکیه چه در سوریه و چه در عراق و لیبی با شدت بیشتری دنبال شده است. دخالت‌ ترکیه در ناگورنو-قره‌باغ به پیروزی بزرگی برای جمهوری آذربایجان منجر شد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این یادداشت تلویحاً اعتراف کرد که نفس دخالت خارجی ترکیه در سایر کشورها برای اتحادیه اروپا نگران‌کننده نیست، بلکه این «جهت دخالت» است که باعث نگرانی مقامات اروپایی شده است.

بورل در این خصوص اظهار داشت: «ترکیه به یک قدرت منطقه‌ای بدل شده و به موفقیت‌های غیرقابل انکاری دست یافته است. اما متأسفانه در موارد معدودی، سیاست‌ها و شیوه کار ترکیه در عرصه بین‌المللی با اتحادیه اروپا همراستا نبوده است.»

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه