خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

ایرانسل، تنها اپراتوری که سهم بازارش در سال 99 ریزش کرد

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یک نهاد مستقلی است که وظیفه سیاستگذاری، تدوین و تصویب مقررات را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برعهده دارد.

55 آنلاین-سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یک نهاد مستقلی است که وظیفه سیاستگذاری، تدوین و تصویب مقررات را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برعهده دارد. نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات و حفظ حقوق مشترکین و کاربران براساس اصول محوری سازمان (یعنی رعایت عدالت، انصاف، اخلاق مداری، صراحت، شفافیت و ایجاد فضای رقابتی سالم ) نیز از دیگر وظایف آن است.

اما به گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که به صورت منظم توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر و به شکل مدون روی خروجی الکترونیک سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بارگذاری می شود، نشان می دهد که در حال حاضر ۷۶ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۱۷۹ مشترک اینترنت 3G و 4G با ضریب نفوذ ۹۱.۰۷ درصد در کشور داریم و بیشترین رشد سهم بازار اپراتورهای تلفن همراه تا پایان شهریور ماه سال جاری به نسبت خرداد ماه، با ۰.۱۸ درصد رشد متعلق به «همراه اول» و بعد از آن «ایرانسل» با رشد ۰.۰۶ درصدی بوده است، رایتل نیز با ریزش ۰.۲۴ درصدی مواجه شده است.

گزارش جدید (سه ماهه دوم ۹۹) رگولاتوری ارتباطات نشان می‌دهد که سهم بازار همراه اول، ایرانسل و رایتل به ترتیب به ۵۳.۹۰، ۴۲.۷۷ و ۳.۳۳ درصد رسیده است.

گزارش قبلی (سه ماهه اول ۹۹) این سازمان نشان می دهد که سهم بازار «همراه اول» ۵۳۰۷۲ درصد، «ایرانسل» ۴۲.۷۱ درصد و «رایتل» ۳.۵۷ درصد بوده است.

بنابراین اگر بخواهیم نگاهی کلی به وضعیت «سهم بازار» اپراتورهای تلفن همراه تنها در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹ بیندازیم، کافی است به مقایسه وضعیت سهم بازار آن ها در شهریور ۹۹ با اسفند ۹۸ بپردازیم.

سهم بازار اپراتورهای تلفن همراه در سه ماهه چهارم ۹۸ رگولاتوری به ترتیب برای همراه اول، ایرانسل و رایتل به میزان ۵۳.۱۴، ۴۳.۴۵ و ۳.۳۹ درصد بوده است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت «همراه اول» در سال ۹۹ با رشد ۰.۷۶ درصدی و در مقابل، «ایرانسل» و «رایتل» به ترتیب با ریزش ۰.۶۸ و ۰.۰۷ درصدی مواجه بوده‌اند.

با مقایسه آمار ۶ ماهه و ۳ ماهه سال جاری متوجه می شویم که همراه اول هم در سه ماهه اول و هم در سه ماهه دوم سال جاری با رشد سهم بازار مواجه بوده است.

ایرانسل با وجود این که در سه ماهه دوم توانسته نسبت به سه ماهه اول رشد سهم بازار داشته باشد اما همچنان به نسبت سال ۹۸ با ریزش مواجه بوده است.

رایتل هم هرچند در سه ماهه دوم سال جاری به نسبت سه ماهه اول با ریزش سهم بازار مواجه بوده اما در کل به نسبت سال ۹۸ با رشد سهم بازار مواجه بوده است.

از طرفی مشترکان اینترنت نسل های ۳ و ۴ همراه اول با رشد ۵.۹۶ درصدی به نسبت سه ماهه ابتدایی سال جاری، اکنون ۴۹.۴۲ درصد از کل مشترکان اینترنت را در اختیار دارند.

سهم ایرانسل ۴۶.۳۴ درصد از کل مشترکان پهن باند 3G و 4G است.

سهم رایتل نیز ۴.۲۶ درصد از کل مشترکان پهن باند است.

در مقایسه آمار مربوط به سه ماهه دوم سال جاری با آخرین آمار مربوط به سال ۹۸ (سه ماهه منتهی به آخر اسفند) نیز متوجه می شویم که همراه اول با حفط صدرنشینی خود در بخش بزرگترین اپراتور اینترنت، توانسته است با رشد ۱۱.۵۶ درصدی در این شاخص مواجه شده و تعداد مشترکان اینترنت نسل های سوم و چهارم خود را به بیش از ۳۷ میلیون و ۸۲۰ هزار برساند.

در حالی که رشد ایرانسل ۱۰.۸۸ درصد بوده و تعداد مشترکانش  کمی بیشتر از ۳۵ میلیون و ۴۵۰ هزار است.

رایتل هم با رشد ۴.۳ درصدی در این شش ماهه، توانسته تعداد مشترکانش را به بیش از ۳ میلیون و ۲۵۲ هزار برساند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه