ارسال به دیگران پرینت

تهران تعطیل می‌شود؟‌

پس از آنکه ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم به اعمال محدودیت‌ها برای اصناف (از ساعت ۱۸) و حمل و نقل عمومی تهران (از ساعت ۲۰) گرفت، با وجود چهار روز از اجرای این طرح، آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از شیوع کرونا همچنان بسیار بالاست، به‌نحوی که باردیگر و در یک آمار بی‌سابقه دیگر از پنج شنبه (۲۲ آبان) تا جمعه (۲۳ آبان ۹۹) ۱۱ هزار و ۷۳۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که دو هزار و ۹۶۷ نفر از آنها بستری شدند. همچنین در این مدت ۴۶۱ بیمار جان خود را از دست دادند، این درحالی است که رکورد قبلی مرگ و میر در کشور در روزهای ۱۸ و ۲۱ آبان بود که به‌طور میانگین هر روز ۴۴۸ نفر در اثر این بیماری فوت کردند.

آرمان ملی: پس از آنکه ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم به اعمال محدودیت‌ها برای اصناف (از ساعت ۱۸) و حمل و نقل عمومی تهران (از ساعت ۲۰) گرفت، با وجود چهار روز از اجرای این طرح، آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از شیوع کرونا همچنان بسیار بالاست، به‌نحوی که باردیگر و در یک آمار بی‌سابقه دیگر از پنج شنبه (۲۲ آبان) تا جمعه (۲۳ آبان ۹۹) ۱۱ هزار و ۷۳۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که دو هزار و ۹۶۷ نفر از آنها بستری شدند. همچنین در این مدت ۴۶۱ بیمار جان خود را از دست دادند، این درحالی است که رکورد قبلی مرگ و میر در کشور در روزهای ۱۸ و ۲۱ آبان بود که به‌طور میانگین هر روز ۴۴۸ نفر در اثر این بیماری فوت کردند.

طبق اعلام پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در مقایسه وضعیت هفتمین هفته پاییز با هفته‌های قبلی نشان می‌دهد که آمار مبتلایان و شیوع کروناویروس در کشور به چه سرعتی افزایش پیدا کرده است؛ 71649 نفر، تعداد افرادی هستند که هفته پیش در خطر مرگ قرار گرفتند و متاسفانه، احتمالا تا هفته‌های چیزی حدود 5درصد این افراد فوت می‌کنند یعنی چیزی حدود 3582 نفر. به گفته او «خبر بدتر این که این تنها پیامد روزهای مرگبار کرونایی نیست، به گفته پزشکان دیگر اکثر بیمارستان‌ها پر شده‌اند و این می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای دیگر بیماران هم داشته باشد.» با این حال 5630 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.در این شرایط اکثر پزشکان و کارشناسان بر این باورند برای یک فرصت کوتاه تجدید قوا به پرستاران بدهیم و بتوان مانع از انتقال سریع کرونا شد باید هرچه سریع‌تر پایتخت ایران که در روز 13 میلیون و در شب‌های 8.5 میلیون جمعیت دارد، هرچه سریع‌تر تعطیل شود. حتی روز گذشته یک مسئول بهداشتی در استان تهران گفت: «مصوبات اولیه برای تعطیلی دوهفته‌ای پایتخت ایران گرفته شده و این برنامه در آستانه تایید نهایی است.» طبق شنیده‌های خبرنگار «آرمان ملی» این مصوبه در انتظار تایید نهایی رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا است و به‌احتمال خیلی زیاد، دکتر روحانی عصر امروز (شنبه) با تعطیلی یک تا دوهفته‌ای تهران موافقت می‌کند، اما باید تا چند ساعت دیگر منتظر باشیم تا ببینم نظر رئیس‌جمهور در این رابطه چیست. نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا این موضوع را تایید می‌کند و به برقراری تعطیلی دوهفته‌ای تا پیش از آذرماه امیدوار است. فارس هم از قول او نوشته است: «لاک دان یا قفل کردن کامل مدنظر است، یعنی فقط ارگان‌های امدادی و خدماتی ویژه اجازه فعالیت دارند، در نتیجه همه کارمندان و کارگران تعطیل می‌شوند.» وی همچنین گفته است که در صورت تعطیلی تهران، تنها کارکنان اورژانس، آتش نشانی، بیمارستان‌ها و فروشگاه‌های مایحتاج و مواد غذایی اجازه فعالیت خواهند داشت. توکلی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی جلوگیری از سفر ساکنان تهران به دیگر شهرها، گفته یک برنامه‌ریزی جامع برای تعطیلی تهران انجام شده تا در صورت تعطیلی موج مسافران به شهرهای دیگر نرود.

چالش بزرگ و مانع از تعطیلی تهران

یکی از مواردی که تا به‌حال دولت را متقاعد به تعطیلی دو هفته‌ای تهران نکرده است، اوضاع معیشت کارگران و صنوف درجه دو- سه و چهار است و مشخص نیست که در صورت تعطیلی چه حمایت مالی برای کارگران روزمزدی در نظر گرفته شده که دست‌کم نیمی از درآمد یک ماهشان را از دست خواهند داد. تشدید احتمال تعطیلی تهران در حالی بیان می‌شود که از سه‌شنبه 20 آبان کسب‌وکارهای غیرضروری، در تهران و دیگر شهرهای بزرگ باید از ساعت شش عصر تعطیل شوند. صداوسیما گزارشی را از رعایت نشدن تعطیلی اصناف پس از ساعت 18 پخش کرده که در آن ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت به تعدادی از مغازه‌ها سر می‌زند. در این گزارش صاحب یک مغازه‌ به حریرچی می‌گوید: «اگر تعطیل کند چه کسی چک او را پرداخت می‌کند. تعدادی از کسبه نیز می‌گویند که از آنها حمایت مالی نمی‌شود.» با این اوصاف قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت اعلام کرد: «طرح تعطیلی اصناف نمی‌تواند به تنهایی موثر باشد و در کنار آن منع رفت و آمد، عدم حضور خانواده‌ها در دورهمی‌های خانوادگی و مراسم‌های جشن و عزاداری نیز باید رعایت شود و این حلقه، حلقه انتقال است، چرخه‌ای دارد، که هر قسمتش باید شکسته شود و اگر یک قسمت بماند نمی‌توانیم بیماری را به صفر برسانیم.» او همچنین اعلام کرد: امروز در ستاد ملی در خصوص تعطیلی دو هفته کشور تصمیم‌گیری خواهد شد. همزمان شرایط زهرا نژادبهرام، عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: در رابطه با مساله تعطیلی تهران نامه مشترکی از طرف نمایندگان مجلس و نمایندگان شورای شهر به ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال شده بود و یک نامه دیگری را هم خود اعضای شورای شهر فرستاده بودند، اما علت اینکه چرا تاکنون تصمیمی در این مورد گرفته نشده را باید از خود مسئولان ستاد بپرسید.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه