ارسال به دیگران پرینت

توضیح رئیس جمهور قرقیزستان درباره علت استعفایش:

به حضور در قدرت، اصرار ندارم".

وی توضیح داد: نمی خواهم به عنوان رئیس جمهوری که از طریق شلیک به شهروندانش، خون ریزی به پا کرد؛ وارد تاریخ قرقیزستان شوم. به همین دلیل، تصمیم گرفتم استعفا کنم. او در ادامه سخنرانی استعفا اضافه کرد: "از جباروف (رهبر مخالفان) و دیگر سیاستمداران می خواهم هواداران خود را از پایتخت فرآبخوانند و حیات امن را برای ساکنان بیشکک بازگردانند. هیچ قدرتی بالاتر وحدت ملت و توافق اجتماعی اش نیست".

"سورونبای جینبکوف" رئیس جمهوری قرقیزستان روز پنجشنبه در سخنرانی استعفا گفت: "من به حضور در قدرت، اصرار ندارم".

 او تاکید کرد که با استعفا می خواهد به بحران سیاسی در کشور پایان دهد.

وی توضیح داد: نمی خواهم به عنوان رئیس جمهوری که از طریق شلیک به شهروندانش، خون ریزی به پا کرد؛ وارد تاریخ قرقیزستان شوم. به همین دلیل، تصمیم گرفتم استعفا کنم.

اعتراضات در قرقیزستان بعد از انتخابات آغاز شد. تاکنون 1200 نفر در درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی زخمی و تنها یک نفر کشته شد.

رئیس جمهوری قرقیزستان با ابراز تاسف از ادامه خشونت ها در پایتخت قرقیزستان گفت وضعیت فعلی نزدیک به شرایطی است که میان دو بخش، درگیری به وجود بیاید. میان معترضان و دستگاه های اجرای قانون؛ افرادی که با استفاده از سلاح به دنبال حمایت از مراکز حکومت هستند. در این وضعیت، خون ریزی اتفاق خواهد افتاد. این اتفاق، حتمی است. دو طرف را دعوت می کنم به اقدام تحریک آمیز جواب ندهند.

او در ادامه سخنرانی استعفا اضافه کرد: "از جباروف (رهبر مخالفان) و دیگر سیاستمداران می خواهم هواداران خود را از پایتخت فرآبخوانند و حیات امن را برای ساکنان بیشکک بازگردانند. هیچ قدرتی بالاتر وحدت ملت و توافق اجتماعی اش نیست".

اعتراضات در قرقیزستان از 13 مهر ماه جاری آغاز شد. در انتخابات پارلمانی، احزاب حامی رئیس جمهوری، اعلام پیروزی کردند. معترضان، نتایج انتخابات را قبول نکردند و به ساختمان پارلمان و نخست وزیری حمله کردند. معرضان خواستار ابطال انتخابات، آزادی چهره های مخالف و استعفای رئیس جمهوری شده بودند. نتایج انتخابات لغو شده و دوباره انتخابات برگزار می شود.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه