ارسال به دیگران پرینت

ترکیه از بیانیه مشترک آمریکا، روسیه و فرانسه درباره قره‌باغ انتقادکرد

رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در پارلمان این کشور پس از بیانیه مشترک آمریکا، روسیه و فرانسه درباره مساله ناگورنو-قره‌باغ گفت که مخالف دخالت این کشورها در این مورد است

رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در پارلمان این کشور پس از بیانیه مشترک آمریکا، روسیه و فرانسه درباره مساله ناگورنو-قره‌باغ گفت که مخالف دخالت این کشورها در این مورد است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: با توجه به بی اعتنایی آمریکا، روسیه و فرانسه به این مساله در ۳۰ سال گذشته، این غیرقابل قبول است که آنها در امر یافتن یک آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ علیا دخالت کنند.

وی افزود، یک آتش بس دائمی تنها زمانی دست می‌یابد که "اشغالگران ارمنستانی" از قره باغ خارج شوند.

اظهارات اردوغان احتمالا بر تنش با متحدان ناتو می‌افزاید چون نگرانی‌هایی وجود دارد که این درگیری قدرت‌های منطقه‌ای را به سوی روسیه سوق دهد که یک پایگاه نظامی در ارمنستان و ترکیه دارد.

وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرده که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور با همتای ترکیه‌ای خود به صورت تلفنی گفتگو کرده و این دو تمایل خود را درباره همکاری نزدیک به منظور ثبات اوضاع بیان داشتند.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی نگرانی‌های خود را درباره اعزام "مزدوران" از طریق ترکیه به ناگورنو-قره باغ ابزار داشتند.

کرملین به این مساله اشاره ای نکرده اما خبرگزاری تاس از قول کرملین گزارش کرد که استقرار احتمالی نیروهای شبه نظامی از سوریه و لیبی در قره‌باغ  به شدت خطرناک است.

ترکیه گفته که برای حمایت از جمهوری آذربایجان هرکاری که لازم باشد، انجام می‌دهد اما اعزام مزدور را به منطقه مورد مناقشه رد کرده است.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه