ارسال به دیگران پرینت

ازدواج ملزوم به خودشناسی است

امروز با پیچیده تر شدن زندگی ها، انتخاب ها سخت تر و حساس تر شده و این بسیار خطرناک است که بخواهیم بدون آگاهی کافی و لازم، یک نفر را برای ازدواج انتخاب کنیم. از این رو، بدون شک لازم است که افراد قبل از ازدواج، در خصوص یک انتخاب صحیح و داشتن ازدواج موفق، آگاهی و مهارت های کافی و لازم را بدست آورند.

سید محمد حسین کاظمی

پژوهشگر

امروز با پیچیده تر شدن زندگی ها، انتخاب ها سخت تر و حساس تر شده و این بسیار خطرناک است که بخواهیم بدون آگاهی کافی و لازم، یک نفر را برای ازدواج انتخاب کنیم. از این رو، بدون شک لازم است که افراد قبل از ازدواج، در خصوص یک انتخاب صحیح و داشتن ازدواج موفق، آگاهی و مهارت های کافی و لازم را بدست آورند.

در واقع از مهم ترین ابعاد خودشناسی در زندگی هرکس خودشناسی در ازدواج است. بسیاری از زوج ها به دلیل عدم شناخت ابعاد مختلف شخصیت خود، علایق و خواسته ها، زندگی ناموفق و رو به نابودی را تجربه می کنند. ما اول باید بدانیم چگونه خودمان را دوست بداریم بعد به دنبال شریک زندگی باشیم. بسیاری بعد از ازدواج متاسف اند، چرا که معتقدند اگر خودشناسی بیشتری داشتند همسر بهتری انتخاب می کردند. خودشناسی به شما کمک می کند تا علاوه بر شناخت خود دیگران را نیز بهتر بشناسید و روابط با کیفیتی با آن ها برقرار کنید و به تبع آن همسری متناسب با خود انتخاب کنید.
بنابراین اگر دم بخت هستید، بهتر است یک کاغذ بردارید و در یک فضای راحت بنشینید و از خود سوالاتی بپرسید تا به شناسایی دقیق خود بپردازید.

 

اعتقادات مذهبی :

 

شناخت خود از نظر اعتقادات مذهبی یعنی فرد باید خود را در زمینه اعتقادات کامل بشناسد و تعریف دقیق و جزئی از موارد اعتقادی خود داشته باشد و حتی این مسئله را هم بررسی کند که میزان و درجه تقلید و ایمان خود به آن اعتقادات تا چه حد است.
به عبارت دیگر خود را از لحاظ پایبندی به اعتقادات مذهبی ارزیابی کند، زیرا افراد در امر ازدواج باید در کلیات و جزئیات مسائل اعتقادی هم تراز یا به هم نزدیک باشند.

 

شما باید از خودتان بپرسید:

 

-اگر اعتقادات همسر من تا چه حد به من شبیه باشد من می توانم با این موضوع کنار بیایم؟
و در زمان خواستگاری میزان اعتقادات خود و درجه ای که از همسرتان خواستار هستید را مطرح کنید.

 

مسائل مالی و اقتصادی :

 

یکی دیگر از ابعاد خودشناسی در امر ازدواج امور اقتصادی و سبک زندگی است که شامل:

 

-سطح مالی فرد

 

-شغل

 

-مسکن

 

-هزینه های رفاهی و معیشتی

 

-وسائل زندگی و… است.

 

این امور به نوبه خود در زندگی نقش مهمی دارند که وجود، نبود یا کمبود آن می تواند مشکل ساز باشد.
از این رو باید در انتخاب همسر، مسئله اختلاف سطح اقتصادی و میزان سازگاری فرد با انواع شرایط اقتصادی بررسی شود، مثلا :

 

-میزان رفاه اقتصادی خود و خانواده

 

-نوع فعالیت های اقتصادی که انجام می دهد

 

-درباره پس انداز کردن که آیا با پس انداز موافق است یا نه؟

 

-یا این که پس انداز دارد یا نه؟

 

-صرفه جو و یا ولخرج بودن و تعریف این شخص از این دو

 

-میزان قدرت تطبیق خود با شرایط مالی متوسط یا پایین و… خود را مشخص کند و بر طبق این شرایط همسرش را انتخاب کند.
چون سبک زندگی و تفریحات فردی که ولخرج است با فردی که خسیس است، فرق می کند و خود این موضوع می تواند مشکل ساز باشد.

 

آشنایی با زبان عشق :

 

عشق و دوست داشتن یکی از نیازهایی است که هر انسانی دارد.
بهتر است به عنوان یک فرد در قدم اول بدانید، میزان محبت و دوست داشتنی که احتیاج دارید، چقدر است و در خانوادتان عشق و محبت چگونه بین اعضا رد و بدل می شود و دوست دارید چگونه به شما محبت شود و بعد از سنجش میزان محبت خواهی خودتان، بهتر است در قدم بعدی به شناخت زبان یا به بیان احساس خود بپردازید.
هر فردی به ۵ سبک عشقش را به دیگران ابراز می کند و از طرف مقابلش به همان سبک می خواهد که به او محبت کند.اهمیت شناخت زبان عشق خود از این نظر مهم است که کمک می کند، بدانید چه می خواهید.

 

زبان های عشق عبارت اند از:

 

-اولین زبان، کلامی است. یعنی دائم دوست دارید که از شما تعریف شود و دوست دارید از دیگران تعریف کنید.

 

-دومین زبان، لمسی است. یعنی برای این که محبت را بیان کنید بیشتر علاقه مندید که دیگران را در آغوش بگیرید و در کنارشان باشید یا دستشان را بگیرید.

 

-سومین زبان، خدمت کردن است. یعنی برای کسانی که دوستشان دارید کارهایی را انجام می دهید، مثل خرید کردن یا مرتب کردن یا پول در آوردن و در عوض، از آن ها هم می خواهید که به شما خدماتی بدهد.

 

-چهارمین زبان عشق، هدیه دادن است. یعنی دوست دارید که برای دوستانتان هدیه بخرید و روزهای مهم زندگی هدیه دریافت کنید.

 

-آخرین زبان عشق هم وقت گذراندن است. یعنی وقتی فردی را دوست دارید برایش وقت می گذارید و دوست دارید کارهایتان را درکنار او انجام دهید و در عوض از او هم، چنین خواسته ای دارید.

 

وقتی شما شناخت کافی روی این موضوع داشته باشید، می دانید که چه چیزی از همسر خود می خواهید.

 

بررسی سبک تفریحات مورد علاقه :

 

از نیازهای مهم روانی، نیاز به تفریح، سرگرمی و شادابی است.
تفریح و شادابی غذای روان آدمی است که موجب انبساط خاطر و آرامش روح و مایه نشاط است.
تفریح و سرگرمی، همچون روغن کاری چرخ های یک ماشین خیاطی است که به عمر ماشین خواهد افزود، اما سبک تفریح در هر خانواده ای متفاوت است و خیلی مهم است که شما در قدم اول بدانید چه کارهایی برایتان به معنای تفریح است و آیا تفریح فردی را دوست دارید یا گروهی.

 

در نتیجه لازم است که انگشت توجه را به سمت خودتان بیاورید و با خود روراست باشید تا بدانید که از نظر دیگران شهره به کدام خصایص مثبت و منفی هستید و یا کدام ویژگی ها را از خود سراغ دارید که از هیچ کدامشان مطلع نیستید، آن ها را بی کم و کاست بر دایره شناخت خود بسط دهید و با نگاه یک ناظر بی طرف، به دقت آن ها را بررسی کنید.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه