ارسال به دیگران پرینت

سال تحصیلی جدید در خراسان رضوی از روز ۱۵ شهریور ماه به صورت حضوری آغاز خواهد شد

با وجود اینکه خراسان رضوی از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد، مدیر کل آموزش و پرورش استان از بازگشایی حضوری مدارس خبر داد.

قاسم‌علی خدابنده درخصوص نحوه بازگشایی مدارس در خراسان رضوی اظهار کرد: سال تحصیلی جدید برای دانش‌آموزان همه مقاطع تحصیلی در مدارس دولتی و غیردولتی از روز ۱۵ شهریور ماه به صورت حضوری آغاز خواهد شد. در ادامه اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا برخی از مناطق را قرمز اعلام کند و حضور دانش‌آموزان خطر شیوع بیماری کرونا را افزایش دهد، کلاس‌ها در آن مناطق مجازی و از طریق سامانه شاد برگزار خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار داد و چگونه در این شرایط کلاس‌ها حضوری برگزار می‌شود، ادامه داد: وضعیت‌ها را ستاد ملی کرونا در تهران تعیین می‌کند، اما ما استعلاممان را از استانداری می‌گیریم و طبق اطلاعاتی که ما از ستاد مقابله با کرونای استانداری گرفتیم، آنها اعلام کردند امکان تشکیل کلاس‌ها در خراسان رضوی وجود دارد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی درخصوص اینکه چه زمانی استعلام از استانداری گرفته شده گفت: استعلام دیروز و امروز انجام شده است.

خدابنده در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی مشخص شد کلاس‌ها در خراسان رضوی حضوری برگزار خواهد شد، بیان کرد: در اجلاس روسای آموزش و پرورش کشور که طی دو روز گذشته برگزار شد، وزارتخانه اعلام کرد که مبنای کار برای همه، تشکیل کلاس‌ها به صورت حضوری است. مگر اینکه در جایی تشخیص داده شود که حضور دانش آموزان ممکن است باعث شیوع کرونا شود.

وی در پاسخ به این پرسش که پس با این حساب وضعیت زرد، سفید و قرمز استان‌ها در نحوه برگزاری کلاس‌ها معنایی نخواهد داشت، گفت: اینکه بگوییم مبنای ما حضوری است با اینکه بگوییم کلا کلاس‌ها حضوری برگزار شود، فرق می‌کند. وقتی می‌گوییم مبنای ما برگزاری حضوری کلاس‌هاست؛ یعنی برنامه‌ریزی‌های ما به سمتی است که کلاس‌ها حضوری تشکیل شود. وقتی بگوییم کلا کلاس‌هاحضوری است یعنی به شرایط سفید، زرد قرمز کاری نداریم، در حالی که اگر وضعیت قرمز باشد ما می‌گوییم بچه ها به مدرسه نیایند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مورد نحوه حضور دانش‌آموزان در مدارس اظهار کرد: شورای مدرسه با توجه به امکانات و ظرفیت می‌تواند تصمیم بگیرد که نحوه حضور دانش‌آموزان چگونه باشد. با توجه به اینکه در روزهای اولیه بازگشایی مدارس هستیم، تقسیم‌بندی دانش‌آموزان به میزان حضور آنها در مدارس بستگی دارد. قطعا تعدادی از مدیران گروه‌بندی دانش‌آموزان را انجام دادند و در بسیاری مدارس پرجمعیت برای دانش‌آموزان مشخص کردند که در چه روزی به مدرسه مراجعه کنند. در مدرسه‌هایی که کلاس خلوت‌تر است و امکان برگزاری کلاس‌ها با تمام دانش‌آموزان وجود دارد، آنها از روز شنبه در کلاس حاضر خواهند شد. اگر شرایط تغییر کرد یا ستاد ملی کرونا مصوبه دیگری داشت اطلاع رسانی خواهیم کرد اما در حال حاضر بنای ما تشکیل کلاس‌ها به صورت حضوری است.

وی تصریح کرد: خانواده‌هایی که فرزندانشان بیماری زمینه‌ای، تنفسی، قلبی عروقی، دیابت و... دارند، آنها را به مدرسه نفرستند و از آموزش‌های مجازی بهره‌مند شوند. محتوای آموزشی را هم ما در شبکه‌های مجازی خودمان و هم خود مدارس محتوای دبیران‌شان را از طریق سامانه شاد معرفی خواهند کرد و آموزش مجازی هم انجام خواهد شد.

خدابنده بیان کرد: فاصله یک و نیم متری در تمام کلاس‌ها رعایت خواهد شد. حداکثر تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های ما که معمولا ۴۲ متری هستند، ۲۰ نفر است. مدت زمان هر کلاس درس ۳۵ دقیقه و زنگ تفریح دانش‌آموزان ۱۰ دقیقه است. همچنین از هرگونه تجمع و حضور دسته‌جمعی دانش‌آموزان در مدرسه جلوگیری می‌شود. تهویه مطلوب هوای کلاس با بازگذاشتن پنجره‌ها، آموزش رعایت فاصله فیزیکی، رفتارهای صحیح و لازم بهداشتی به دانش‌آموزان هنگام حضور در کلاس و مسیر رفت‌وآمد به مدرسه تاکید شده است.

مدیر کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی بیان کرد: دانش‌آموزان باید از دستکش و ماسک استفاده کنند. همراه داشتن مواد ضدعفونی الزامی است، به ویژه برای دانش‌آموزان پایه ابتدایی که در تمام مدت معلمان باید کنترل لازم را داشته باشند. مدرسه نیز موظف است کلاس‌ها را مدام ضدعفونی کند تا محیط امنی برای دانش آموزان و معلم فراهم شود.

خدابنده با اشاره به اینکه دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی هنوز با محیط مدرسه و معلم خود آشنا نیستند و آموزش به‌صورت مجازی برای آنها خیلی سخت است، عنوان کرد: کلاس‌های پایه اول باید در مدرسه حضور داشته باشند تا آموزش را به‌صورت حضوری ببینند و در صورت بالا بودن تعداد دانش‌آموزان مدرسه موظف است که آنها را تقسیم‌بندی کنند بعد از اینکه دانش‌آموز تا حدودی با مباحث آشنا شد آموزش را مجازی ادامه دهند.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر خانواده‌ای نخواهد فرزندش از آموزش حضوری بهره‌مند شود و اورا به مدرسه نفرستند، تکلیف دانش‌آموز چه می‌شود، تصریح کرد: ما سعی می‌کنیم در یکی دو هفته اول با این خانواده‌ها مدارا کنیم تا آنها اطمینان حاصل کنند که مدرسه از نظر شیوع کرونا محیطی امن و سالم است.

خدابنده در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است بعد از دو هفته اجبار شود که همه دانش‌آموزان به مدرسه بیایند؟ افزود: نمی‌خواهم از لفظ اجبار استفاده کنم. اما می‌گویم این اطمینان در خانواده‌ها ایجاد خواهد شد که حضور دانش‌آموز در مدرسه مشکلی برایشان ایجاد نخواهد کرد. ما تلاش خواهیم کرد محیط را برای دانش‌آموزان ایمن کنیم تا هیچ خطری آنها را تهدید نکند ما قول می‌دهیم که مدارس از بسیاری خانه‌ها و فضاهای شهری امن‌تر باشد.

وی افزود: آنچه از ظواهر امر بر می‌آید این است که قرار است کرونا مهمان ما باشد و اینطور نیست که اگر آموزش را یکی دو ماه به تعویق بیندازیم، کرونا از بین برود، بنابراین باید یاد بگیریم در کنار کرونا زندگی کنیم. از همکاران و خانواده‌ها تشکرمی‌کنم و از دانش‌آموزان می‌خواهم همکاری داشته باشند و با حضور در مدرسه شور و نشاط و تحرک را به شهر هدیه کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی عنوان کرد: معلم‌ها هم نگران سلامتی خود و بچه‌ها هستند اما بسیاری از نیروهای دولتی در این چند ماه که کرونا بوده سر کار حاضر بودند به صرف نگران بودن نمی‌شود کار را تعطیل کرد. از معلمان، دانش‌آموزان و خانواده‌ها می‌خواهیم که همکاری لازم را داشته باشند تادانش‌آموزان در مدارس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدرسه حضور پیدا کنند.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه