خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

رئیس پیشین کاتالونیا پس از معرفی خود به دادگستری بلژیک آزاد شد

رئیس پیشین دولت خودمختار کاتالونیا که در تبعید خودخواسته در بلژیک به سر می‌برد، خود را به مقام‌های قضایی این کشور معرفی کرد، اما بازداشت نشد.

۵۵آنلاین :

کارلس پوجدمون روز جمعه ۲۶ مهر با پای خود نزد مقام‌های دادگستری بروکسل، پایتخت بلژیک رفت اما بدون آن که بازداشت شود و نیز بدون گذاشتن وثیقه بیرون آمد. این در حالی است که دیوان عالی اسپانیا در ابتدای هفته گذشته برای سومین بار حکم جلب اروپایی این رهبر جدایی‌طلب کاتالونیا را صادر کرده بود.

کارلس پوجدمون در سال ۲۰۱۷ پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا که دولت مرکزی اسپانیا آن را به رسمیت نشناخت، برای استعفا زیر فشار قرار گرفت و سپس کشورش را به مقصد بلژیک ترک کرد.

تا پیش از این، دو حکم جلب اروپایی دیگر برای آقای پوجدمون در بلژیک و آلمان صادر شده بود که هر بار قضات محلی با رد استدلال دستگاه قضایی اسپانیا مبنی بر نقش او در «رهبری شورش»، درخواست استردادش را نپذیرفته بودند.

کارلس پوجدمون بعد از خروج از پاسگاه پلیس بروکسل گفت: «قاضی حرف مرا که شنید تصمیم گرفت بدون وثیقه آزادم کند. او به من امکان خروج از کشور با مجوز خودش را داد و گفت که ضمن قانونی کردن اقامتم [در بلژیک] در صورت احضار از سوی مقام های قضایی در دسترس باشم. به این ترتیب من به روشنی از حقوق خود برخوردار هستم.»

به دنبال چند شب درگیری و آشوب در بارسلون، معترضان استقلال‌طلب و سندیکاهای هوادار آنها روز جمعه را در کاتالونیا اعتصاب همگانی اعلام کرده‌اند.

به دنبال صدور حکم زندان و دیگر احکام قضایی برای ۱۲ تن از رهبران جدایی‌طلب کاتالان، در چهار شب گذشته هزاران تن از جوانان کاتالونیا برای اعتراض به خیابان آمده و با پلیس درگیر شدند. راهیپمایی بعد از ظهر جمعه هم با حضور گسترده معترضین در حال برگزاری است.

منبع : یورونیوز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه