خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

دستگیری 9 تن از جدایی‌طلبان کاتالان به اتهام برنامه‌ریزی برای اعمال خشونت

پلیس اسپانیا امروز (دوشنبه) از دستگیری ۹ تن از فعالان مرتبط با جنبش استقلال‌طلبی کاتالونیا خبر داد. این فعالان، مظنون به آماده شدن برای اقدامات خشونت‌آمیز هستند.

۵۵آنلاین :

جنبش مذکور که خواستار جدایی کاتالونیا از اسپانیا است، برای سال‌ها از چالش‌های اصلی دولت اسپانیا به شمار می‌آید که بزرگترین بحران سیاسی این کشور را پدید آورده و طی سال ۲۰۱۷، برای مدتی کوتاه اقدام به طرح اعلامیه استقلال این منطقه کرده بود.

با این حال، تظاهرات گسترده‌ای که در حمایت از این جنبش شکل گرفته، اغلب نشان از مسالمت‌آمیز بودن آن دارد؛ بر خلاف جنبش جدایی‌طلب "باسک" که دهه‌ها موجب بروز شورش و خشونت‌ بود تا زمانی که چریک‌های این جنبش موسوم به "اِتا" در سال ۲۰۱۸ نبرد را پایان دادند.

به گفته پلیس، تحقیقات و یورش‌ها، گروه‌های محلی که تحت نام "کمیته‌های دفاع از جمهوری" (به اختصار سی‌دی‌آر) فعالیت داشتند، هدف قرار داده است. پس از بازداشت رهبران جدایی‌طلب در پی اعلامیه استقلال سال ۲۰۱۷، این گروه‌ها به طور دوره‌ای، در سراسر کاتالونیا تلاش به برگزاری تظاهرات داشته‌اند.

در شهر سابادل که نزدیک بارسلونا قرار دارد، کمیته مذکور از اعضایش خواسته بود تا عصر امروز به اعتراض علیه دستگیری‌های مذکور بپردازند. در حساب توئیتری این سازمان آمده است: "تعیین سرنوشت خود جرم نیست".

به گفته سخنگوی پلیس کشور اسپانیا، اقدامات امروز پلیس نتیجه تحقیقاتی است که بیش از یک سال پیش، توسط دادگاه عالی اسپانیا آغاز گردید.

فرناندو گراند-مارلاسکا، وزیر موقت کشور، به شبکه خبری "آرتی‌وی‌ای" گفته است جزئیات این تحقیقات محرمانه است. او اظهار داشته است: "ما فقط می‌توانیم بگوییم برخی سازمان‌ها متهم به آمادگی برای ارتکاب به جرایم خشونت‌آمیز شده‌اند".

پلیس از احتمال بیشتر شدن دستگیری‌ها خبر داده است؛ در بیانیه پلیس آمده: "تا بحال، ۹ نفر دستگیر شده و ۱۰ مورد یورش در استان بارسلونا داشتیم و هدف از آن، یافتن مکان و در صورت امکان، به دست آوردن شواهدی از ابعاد فراهم آمدن اقدمات خشونت‌آمیز بوده است".

در گزارش روزنامه "لا ونگوردیا" آمده که یورش‌ها از ساعت پنج صبح در شهرهای مختلف کاتالونیا -از جمله سابادل و پارتز دل والز- آغاز شده است. پلیس از ضبط اسناد و سخت‌افزارهای کامپوتری نیز صحبت به میان آورده است.

پلیس در ادامه گفته است: "ما مواد بسیاری پیدا کرده‌ایم که احتمال ساختن مواد منفجره از آن‌ها می‌رود". سخنگوی پلیس گفته است این مورد در صورت به اثبات رسیدن، اولین باری است که توسط این گروه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سال پیش، اعضای کمیته‌های دفاع از جمهوری در اولین سالگرد همه‌پرسی استقلال این منطقه، یک ایستگاه قطار در شهر خیرونا را اشغال و اقدام به بستن بزرگراه‌ها کردند. تلاش‌ بعدتر آن‌ها برای هجوم به پارلمان، ناکام مانده بود.

موضوع استقلال کاتالونیا، با نزدیک شدن محاکمه ۱۲ تن از رهبران جدایی‌طلب در اواسط اکتبر به برهه حساس خود رسیده است. دلیل محاکمه این رهبران، ایفای نقش در همه‌پرسی مذکور در سال ۲۰۱۷ و بیانیه بعد آن است.

نتایج یک نظرسنجی که در ماه ژوئیه توسط یک موسسه عمومی کاتالان برگزار شد، نشان از حمایت ۴۴ درصدی مردم این منطقه برای جدایی داشت که کمترین میزان در دو سال به شمار می‌آید. مخالفان استقلال از اسپانیا نیز ۴۸.۳ درصد آرا را تشکیل داده‌ بودند.

منبع : عصرایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران میخوانند :

    دیدگاه