ارسال به دیگران پرینت

مهم‌ترین عاملی که مانع ساخت فیلم دینی می‌شود

پرویز شیخ‌طادی، کارگردان و نویسنده سینما معتقد است نبود شناخت درست از معصومین(ع) مانع ساخت تولیدات سینمایی و تلویزیونی در حوزه مسائل دینی شده است.

۵۵آنلاین :

پرویز شیخ‌طادی کارگردان و فیلمنامه‌نویس درباره کمبود تولیدات سینمایی و تلویزیونی متناسب با واقعه عاشورا و دیگر موضوعات دینی گفت: متاسفانه مجموعه‌ای مرتبط با مسائل و موضوعات مذهبی چه حوزه‌های علمیه، چه مدیران فرهنگی و تصمیم گیرنده‌های حوزه فرهنگ و اندیشه، چه فیلمسازان و عالمان به علوم انسانی و اجتماعی، تکلیف خود را با موضوعات مذهبی روشن نکرده‌اند، یعنی نمی‌دانند در تولید آثار مذهبی تا چه مرزی می‌توانند ورود پیدا کنند، در واقع تکلیف این مجموعه مشخص نیست.

او بیان کرد: در واقع می‌توان گفت در چنین شرایطی و بعد از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، هنوز فقه هنر نداریم و نمی‌دانیم فقه هنر چیست، به این معنا که نه تنها درباره موضوعاتی مانند امام حسین(ع) در سینما و تلویزیون، هنوز تکلیفمان مشخص نیست، بلکه در موارد جزیی‌تر مانند نمایش خشونت در سینما و تلویزیون،‌ چه از نظر پزشکی و چه از نظر مذهبی تکلیفمان مشخص نیست.

این کارگردان سینما تاکید کرد: یک قانون کلی وجود دارد و آن این است که هر مساله‌ای که به انسان و روح او آسیب زند، حرام است. اگر نمایش خشونت در سینما و تلویزیون به انسان آسیب زند حرام است، پس جنبه فقه این مساله کجا است و چرا اعلام نمی‌شود؟ یا تصور کنید در حوزه کمدی و طنز پایه و اساس یک فیلم در تمسخر یک شخصیت است، فقه هنر کجا است که با دلایل ثابت کند که تمسخر یک فرد برای خنده حرام است. از نظر دیگر از لحاظ پزشکی و روانپزشکی نیز کسی وجود ندارد که بگوید یک فیلم کمدی نباید برپایه تمسخر یک شخصیت ساخته شود، بلکه باید در موقعیت‌های خاص کمدی ایجاد شود.

او توضیح داد: در مجموع باید بگویم در مورد چگونگی به تصویر کشیدن شخصیت‌های مذهبی و معصومین، که هر فردی در جامعه به نوبه خود از ایشان رویا و الگویی ساخته است، تکلیفمان مشخص نیست و نمی‌دانیم آیا اجازه داریم این الگوهای فردی و میلیاردی را بهم بریزیم یا نه؟ و اگر این الگوها بهم بریزد، چه اتفاقی رخ می‌دهد. هنوز نمی‌دانیم اگر یک بازیگر نقش مذهبی بازی کند و در ادامه کار خود نقش منفی بازی کند برداشت‌های جامعه چه تغییری می‌کند.

کارگردان سریال «بانوی سردار» گفت: معتقدم همه ما در مجموع مقصر هستیم و ما نه شجاعت و نه ایثار را از امام حسین (ع) یاد نگرفته‌ایم، در غیر این صورت کشور ما با این حجم از فساد روبرو نمی‌شد و این امر نشان می‌دهد که حوزه تربیتی امام حسین(ع) یعنی بحث تربیت و جامعه سازی این اتفاق دیده نشده و تنها جنبه اکشن و مظلومیت آن مرور شده است. متاسفانه تاکید می‌کنم نبود شناخت از ائمه باعث شده که ورود به این حوزه به خصوص در سینما و تلویزیون امکان پذیر نباشد.

این کارگردان بیان کرد: معتقدم بهتر است، برای طلبه‌ها واحدهایی مانند رسانه و سینما در نظر گرفته شود تا با این دو مقوله آشنا شوند چرا که سینما خود یک منبر جدید برای مذهب است، در چنین شرایطی آن‌ها می‌توانند سینما را بشناسند و نظر کارشناسی بدهند.

منبع : خبرآنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه