ارسال به دیگران پرینت

گزارش موسسه آمریکایی "پیو": اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است

اسرائیل یکی از 20 کشور نخست دارای محدودیت‌ آزادی‌های مذهبی در جهان است.

۵۵آنلاین :

گزارش جدید موسسه نظرسنجی آمریکایی " پیو" که روز دوشنبه منتشر شده، اسراییل را در زمره یکی از محدودترین کشورها در زمینه آزادی مذهبی طبقه‌بندی کرده است.

به نقل از وب سایت روزنامه اسراییلی " جروزالم پست"، بر اساس این گزارش، در طبقه بندی کشورها به لحاظ وجود محدودیت‌های آزادی مذهبی، اسراییل جزء 20 کشور نخست لیست و در ردیف کشورهایی چون عربستان سعودی و سوریه است.

بر اساس گزارش "پیو"، اسرائیل یکی از 20 کشور نخست دارای محدودیت‌ آزادی‌های مذهبی در جهان است. اسراییل همچنین به لحاظ شاخص"خصومت‌های اجتماعی مربوط به هنجارهای مذهبی" در رده پنجم دنیا و از نظر " تنش و خشونت مذهبی" ششمین کشور دنیاست و وضعیتی بدتر از سوریه دارد.

در این گزارش به حوادثی همچون آزار و اذیت افرادی که در روز تعطیل آخر هفته (شنبه= شبات) با خودرو در محله‌های یهودیان " هارِدی" (فرقه‌ای از یهودیان متعصب) تردد می‌کنند و یا تسلیم مقامات دولتی این رژیم در برابر قانونی کردن برخی احکام و شعائر مذهبی یهود به عنوان مصادیقی از محدودیت‌های مذهبی در اسراییل مورد اشاره قرار گرفته است.

اسراییل خود را به عنوان یک دولت یهودی تعریف می‌کند و بر این اساس خاخام ارشد "هارِدی" تمامی موارد ازدواج، طلاق، دفن و تغییر کیش در اسراییل را کنترل می‌کند. این بدان معناست که ازدواج‌های غیر رسمی، طلاق، مراسم تشییع جنازه و تغییر آیین یهودیان خارج از احکام و شعائر یهودی، از سوی دولت به رسمیت شناخته نمی‌شود. دولت همچنین ازدواج یک یهودی با غیریهودی را مورد تایید و شناسایی قرار نمی‌دهد و در بسیاری از شهرهای اسراییل شبکه حمل‌و‌نقل عمومی شهرها در روز تعطیلات آخر هفته ( شنبه=شبات) تعطیل است.

در این گزارش همچنین تاکید شده که یهودیان به لحاظ مورد آزار و اذیت قرار گرفتن سومین دین جهان هستند و در سال 2017 در 87 کشور جهان یهودیان مورد اذیت و آزار قرار گرفته‌اند.

منبع : عصرایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

نظرسنجی

آیا شما در انتخابات مجلس شرکت می کنید ؟
نتیجه نظرسنجی