ارسال به دیگران پرینت

تعداد شاغلان معدنی کم شد

طبق جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تعداد گواهی کشف تغییری نداشته و پروانه‌های اکتشاف و بهره‌برداری صادر شده به ترتیب ۱۰.۹ درصد و ۱.۷ درصد افزایش یافته‌اند. این در حالی است در مدت مذکور سال جاری از میزان اشتغال افراد به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری نسبت به هفت ماهه سال گذشته افت بیش از هفت درصدی دیده می‌شود.

 در هفت ماهه سال ۱۳۹۹ همچون مدت مشابه سال گذشته معادل ۲۹۱  فقره گواهی کشف صادر شده و تغییری حاصل نشده است. در مدت مذکور سال جاری تنها تعداد پروانه اکتشاف صادر شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمی اوضاع بهتری داشته است. در این مدت ۵۶۰ فقره پروانه اکتشاف صادر شده که نسبت به ۵۰۵ فقره صدور پروانه اکتشاف صادر شده در مدت مشابه سال گذشته ۱۰.۹ درصد رشد یافته است.

براساس این آمار، در صدور پروانه بهره‌برداری نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱.۷ درصدی دیده می‌شود. در هفت ماهه امسال ۳۴۹ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده که نسبت به هفت ماهه سال گذشته میزان صدور این مجوز معدنی که ۳۴۳ فقره بوده، رشد کمی داشته است.

همچنین در این هفت ماه سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، رشد چهار درصدی داشته است. در این مدت، نزدیک به ۷۷۶ میلیارد ریال صرف عملیات اکتشاف شده است؛ در صورتی که در مدت مشابه سال گذشته حدود ۷۴۶ میلیارد ریال صرف شده بود.

علاوه‌بر این میزان اشتغال به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری هم در این مدت افت ۷.۴ درصدی داشته است. در هفت ماهه سال گذشته، ۳۰۲۷ نفر مشغول شدند اما در مدت مشابه سال جاری، میزان اشتغال در این حوزه به ۲۸۰۳ نفر رسیده است.  

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه