ارسال به دیگران پرینت

تراوش بوی شکلات و قهوه از کتاب‌های قدیمی

یک تیم تحقیقاتی در کالج سلطنتی لندن به این نتیجه رسیده‌اند که کتاب‌های قدیمی و کهنه دارای موادی هستند که بوی خاصی مثل شکلات و قهوه تراوش می‌کنند. به گزارش «ایبنا» هنگامی که در میان قفسه کتاب‌ها قدم می‌زنید بوی خاصی از کتاب‌های قدیمی به مشام می‌رسد که برای بسیاری از مردم استشمام این بو لذت‌بخش است.

۵۵آنلاین :

بر اساس یافته‌های جدید کالج سلطنتی لندن، عطری که از کتاب‌های قدیمی استشمام می‌شود مربوط به ترکیبات ارگانیکی فرار (VOC) است که در نتیجه تجزیه سلول‌های کتاب ایجاد می‌شوند. این ترکیب شبیه سلول‌هایی است که بوی شکلات را ایجاد می‌کند.

در این تحقیق، ۷۹ دانشجو بوهای مختلف را استشمام کرده و درآخر بیشتر آنها بیان کردند که بوی کتاب‌‌های قدیمی مانند بوی شکلات و قهوه است. تیم تحقیقاتی پس از انجام تحقیقات گسترده‌تر بر پایه این اطلاعات دریافتند که ترکیب شیمیایی که بوی کتاب‌های قدیمی را ایجاد می‌کند شبیه ترکیب مواد موجود در بوی قهوه و شکلات است. در بخش دیگری از مطالعه، شرکت‌کنندگان به کتابخانه‌های بزرگ مانند کتابخانه کلیسای سنت پاول در لندن برده شدند، اما در آنجا بوی کتاب‌های قدیمی استشمام نمی‌شد. محققان پس از بررسی به این نتیجه رسیدند که این بوی کتاب‌های قدیمی تنها از تجزیه مواد داخل کتاب‌ها ایجاد می‌شود و در محیط‌های بزرگ یا باز قابل احساس نیست. نتایج این تحقیق در مجله علمی «هریتیج» نیز منتشر شده است و نشان می‌دهد کتاب‌های قدیمی بر اثر تجزیه کاغذ بوی خاصی ایجاد می‌کنند که روی انسان تاثیر خوبی دارد و خاطرات خاصی به ذهنش می‌آورند. اما حال این سوال مطرح می‌شود که همان‌طور که قهوه و شکلات دارای مواد اعتیادآوری هستند، ممکن است استشمام بوی حاصل از تجزیه کتاب‌های قدیمی نیز نوعی اعتیاد برای عاشقان کتاب ایجاد ‌کند؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه