ارسال به دیگران پرینت

پرسپولیس | تا پایان امسال اقدامات قضایی علیه فدراسیون و پرسپولیس متوقف شد

در حالی که پروسه بدهکاری فدراسیون فوتبال به شستا و تسویه حساب بدهی مورد نظر وارد فازهای پیچیده تری شد، با پادرمیانی دولت همه اقدامات قضایی در این باره تا پایان سال متوقف خواهد ماند. گویا دولت از شستا خواسته فعلا پیگیر مزایده ساختمان فدراسیون و باشگاه پرسپولیس نباشد تا فدراسیون با کمک گرفتن از منابع مالی موجود، تا قبل از پایان سال جاری بدهی اش را تسویه کند.

در حالی که پروسه بدهکاری فدراسیون فوتبال به شستا و تسویه حساب بدهی مورد نظر وارد فازهای پیچیده تری شد، با پادرمیانی دولت همه اقدامات قضایی در این باره تا پایان سال متوقف خواهد ماند

 مشکلات مربوط به قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با مارک ویلموتس گویا تمامی ندارد و این بار بدهی فدراسیون به شستا و مراوده مالی جهت شارژ دو میلیون یورویی حساب مرد بلژیکی باعث به وجود آمدن حاشیه های فراوانی شده است.

در حالی که پیش از این فدراسیون فوتبال برای پرداخت مبلغ دو میلیون یورویی به مارک ویلموتس تقاضای این مبلغ را از شستا کرده بود آنها نیز از طریق شرکتی به نام پتروشیمی فن آوران (از شرکت های زیر مجموعه و تابعه شستا) مبلغ مورد نظر را در ترکیه به فدراسیون فوتبال قرض دادند تا این پول به حساب مرد بلژیکی برود و سپس در تهران و در زمان مورد نظر این مبلغ را فدراسیون فوتبال پس دهد.

در زمان انجام این مراوده مالی، شرایط برای جابجایی پولی به میزان دو میلیون یورو از تهران به ترکیه آن قدر سخت بود که در نهایت وزیر ورزش با حضور در هیات دولت از هفت وزیر امضا می گیرد تا این جا به جایی پول به ستاد مقابله با تحریم که با مصوبه شورای امنیت ملی تشکیل شده بود، برود و مورد موافقت قرار بگیرد. در نهایت به دلیل مسئله ملی و این که هم فدراسیون فوتبال به نوعی از زیر مجموعه دولت به حساب می آید و همین طور شستا، مبلغ مورد نظر جابجا و مشکل به وجود آمده حل می شود.

پس از رد و بدل کردن پول مورد نظر و رفع مقطعی مشکل به وجود آمده، فدراسیون فوتبال نتوانست در تهران از عهده تعهدات ارائه شده به شستا برآید تا در نهایت وضعیت عجیبی که این روزها گریبان فدراسیون فوتبال را گرفته به وجود بیاید. فدراسیون فوتبال معتقد است با توجه به شرایطی که به دلیل تحریم و مراودات مالی در ایران وجود دارد آنها باید مبلغ بدهی خود به شستا را به صورت ریالی و با قیمت یورو در زمان قرض کردن پول بدهند اما این موضوع مورد نظر شستا نیست و آنها معتقدند با توجه به قراردادی که با فدراسیون فوتبال ایران دارند مبلغ مورد نظر یعنی دو میلیون، باید به یورو به آنها و شرکت فن آوران پرداخت شود.

فدراسیون فوتبال در این رابطه معتقد است که نمی تواند از محل درآمد ایران در فیفا پول مورد نظر را پرداخت کند اما در سوی دیگر شستا می گوید پیش از این قرار بود که اگر از محل درآمد ایران در فیفا این پول پرداخت نشود از محل درآمد تبلیغاتی سازمان لیگ با آنها تسویه حساب انجام شود که این اتفاق تاکنون نیفتاده است.

نکته جالب در این باره به حساب و کتاب فدراسیون فوتبال مربوط می شود، مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال معتقد است با توجه به قیمت یورو در زمان مورد نظر آنها مبلغ 25 میلیارد تومان به شستا بدهکار هستند و در این میان 16 میلیارد تومان را پرداخت کرده اند و به این ترتیب فدراسیون فوتبال مبلغ 9 میلیارد تومان بدهکار است! مبلغی که تفاوت عجیب و غریبی با رقم مورد نظر شستا دارد.

قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی روز گذشته درباره مزایده ساختمان فدراسیون فوتبال از سوی شستا گفت: همه کارهای مربوط به مزایده ساختمان فدراسیون فوتبال ایران انجام شده و به زودی پروسه مربوط به ایجاد شرایط برای مزایده ساختمان باشگاه پرسپولیس نیز به راه می افتد. درباره پس ندادن این بدهی نه تنها سلطانی فر، وزیر ورزش، که شریعتمداری، وزیر کار و جهانگیزی، معاون اول دولت نیز باید پاسخگو باشند.

در حال حاضر اما می شنویم تغییراتی در روند رسیدگی به این بدهی فدراسیون فوتبال ایجاد شده و چند روز پس از اعلام به مزایده گذاشتن ساختمان فدراسیون فوتبال و همه اتفاقات مهمی که در این رابطه به وجود آمده، امروز از منبع موثقی شنیدیم تمامی کارهای حقوقی و قضایی مربوط به این اختلاف، با پادرمیانی دولت تا پایان سال متوقف خواهد ماند تا پس از گذشت چند ماه پیش رو، فدراسیون فوتبال بتواند مبلغ مورد نظر شستا را پرداخت کند.

گویا دولت از شستا خواسته فعلا پیگیر مزایده ساختمان فدراسیون و باشگاه پرسپولیس نباشد تا فدراسیون با کمک گرفتن از منابع مالی موجود، تا قبل از پایان سال جاری بدهی اش را تسویه کند.

با این حساب حداقل تا پایان امسال، نه فدراسیون فوتبال خانه به دوش می شود و نه باشگاه پرسپولیس نیاز به تغییر مقر خود خواهد داشت.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه