ارسال به دیگران پرینت

«گلات» با تغییرات گسترده پرسپولیس رقم می‌خورد؟

تیم پرسپولیس در حالی امروز لیگ بیستم را آغاز می‌کند که با هدایت یحیی گل‌محمدی تغییرات زیادی را در ماه‌های اخیر تجربه کرده و در این شرایط آماده رقم زدن پنجمین قهرمانی متوالی لیگ شده است.

 بیستمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران در حالی ساعت ۱۶:۳۰ امروز جمعه با بازی سایپا - پرسپولیس در ورزشگاه دستگردی آغاز می‌شود که سرخپوشان پایتخت در چهار دوره قبلی موفق به تصاحب جام قهرمانی این مسابقات شدند.

کمترین تغییر در پوکر قهرمانی پرسپولیس

تیمی که از لیگ برتر شانزدهم تا پایان فصل هجدهم، برانکو ایوانکوویچ را در راس کادرفنی خود داشت، با تفکرات او توانست قهرمان لیگ برتر شده و به قهرمانی در جام حذفی و فینال لیگ قهرمانان آسیا نیز برسد. برانکو در حالی با پرسپولیس به قهرمانی رسید که فرمول مشخصی را در نقل و انتقالات این تیم در نظر گرفته بود. مسیری که کالدرون نیز نسبتاً در نیم فصل نخست از دوره نوزدهم داشت.

خروج بی انضباط‌ها از لیست برانکو

خروجی‌های پرسپولیس معمولاً بازیکنان بی انضباط برانکو بودند. رامین رضاییان و محسن مسلمان به دلیل اختلافاتی که با سرمربی داشتند از تیم کنار گذاشته شدند. البته نفراتی همچون مهدی طارمی نیز بودند که بر خلاف میل باطنی برانکو تصمیم به لژیونر شدن گرفت تا پرسپولیس در سخت‌ترین روزهای خود که از جذب بازیکن در راه رسیدن به فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ محروم بود به مصاف تیم‌های قدرتمند آسیا بروند.

فرشاد احمدزاده (در حال شادی) و محسن مسلمان دو بازیکنی که از پرسپولیس جدا شدند

سرمربی کروات پیشین پرسپولیس پس از اتمام دوران محرومیت تیمش از سوی فیفا باز هم حاضر به ایجاد تغییرات گسترده نشد. برانکو که معمولاً تیمش با ۱۱ بازیکن اصلی وارد میدان می‌کرد مهره‌های مشخصی را روی نیمکت داشت. بازیکنانی که هر وقت برانکو از آنها می‌خواست وارد زمین شوند بهترین نمایش را داشتند.

این تیم در طول سه فصل به هشت جام قهرمانی در فوتبال ایران رسید تا کمتر کسی بتواند تاثیرات عمیق تفکرات برانکو با حفظ بازیکنان اصلی و ثبات در لیست خود را فراموش کند.

بدترین خرید مهاجم گل‌نزن با کالدرون!

لیگ برتر نوزدهم با رفتن برانکو از پرسپولیس و آمدن گابریل کالدرون کلید خورد. سرمربی آرژانتینی سرخپوشان چندان در نقل و انتقالات این تیم تاثیر نداشت اما اصرار زیادی به جذب مهاجم باکیفیت خارجی برای پرسپولیس داشت. او «جونیور براندائو» را با ۵۵۰ هزار دلار به پرسپولیس آورد. جونیور تنها پس از ۱۰۰ دقیقه بازی و عدم موفقیت در گلزنی از این تیم جدا شد تا یکی از بدترین خریدهای پرسپولیس لقب بگیرد.

با جدایی کالدرون در میانه فصل، پرسپولیس به یحیی گل محمدی رسید. سرمربی سرخپوشان نیز فرصتی برای عرض اندام در جذب بازیکن نداشت تا او با همان ترکیب بازیکنان ابتدای فصل بتواند پرسپولیس را به پوکر قهرمانی در لیگ برتر برساند.

جونیور براندائو در کنار محمدحسن انصاریفرد مدیرعامل پیشین پرسپولیس

طوفان نقل و انتقالاتی با یحیی

با این حال گل محمدی در نقل و انتقالات تابستانی با جذب هشت بازیکن در مقابل جدایی ۶ بازیکن از تیمش نشان داد که دنبال تغییرات گسترده در ساختار تاکتیکی پرسپولیس است؛ تیمی که با همین بازیکنان جدید به فینال لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ رسیده و حالا باید رویای هواداران این تیم را تحقق بخشد.

پرسپولیس در حالی برای لیگ برتر بیستم بازی می‌کند که حامد لک، سعید آقایی، میلاد سرلک، علی شجاعی، احسان پهلوان، محمد شریفی، آرمان رمضانی و عیسی آل کثیر را به خدمت گرفته است تا بیشترین تغییر را نسبت به پنج سال گذشته در این تیم برای شروع فصل شاهد باشیم. البته محرومیت آل کثیر از سوی کنفدراسیون آسیا تایید شد و احتمال دارد پرسپولیس بازهم بازیکن جدیدی به خدمت بگیرد.

پرسپولیس با برانکو معمولاً سه الی چهار جابجایی در هر فصل از بازی‌ها داشت اما حالا باید با رفتن ۶ یار اصلی و حضور ۸ بازیکن تازه وارد، آماده دفاع از عنوان قهرمانی خود شود. تیمی که می‌تواند با پنجمین قهرمانی متوالی خود در لیگ برتر، عنوان «گلات» را بعد از «پوکر» وارد فوتبال ایران و اسم یحیی را به جمع نسل طلایی پرسپولیس اضافه کند.

 

منبع: مهر
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه