ارسال به دیگران پرینت

فوتسال بانوان ایران | قهرمانی بدون پاداش

حسین ردکا: بیش از 2سال از دومین قهرمانی تیم‌ملی فوتسال بانوان ایران در آسیا می‌گذرد، اما از پرداخت پاداش توسط فدراسیون فوتبال خبری نیست! مترجم کی‌روش 380میلیون تومان پاداش‌گرفته، ولی بانوان قهرمان کشورمان هنوز چشم به‌راه فدراسیون هستند!

قهرمانی بدون پاداش

دومین قهرمانی تیم‌ملی فوتسال بانوان ایران در آسیا، 22 اردیبهشت‌ماه 97 رقم خورد. به‌دلیل دومین قهرمانی این قهرمانان بی‌ادعا، فدراسیون فوتبال وعده پرداخت پاداش 22میلیونی را به آنها داد که با گذشت بیش از 2سال از قهرمانی آنها، این پاداش هنوز پرداخت نشده است. جالب است که فدراسیون فوتبال در حالی پاداش قهرمانی تیم فوتسال بانوان در آسیا را پرداخت نمی‌کند که بودجه پرداخت این پاداش را هم از وزارت ورزش گرفته است. ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان 8خردادماه 97، درست 17روز پس از قهرمانی تیم فوتسال بانوان گفته بود: «با وجود اینکه این قهرمانی در سال 97 اتفاق افتاد، ولی با تاکید رئیس‌جمهور و وزیرورزش‌وجوانان، پاداش این قهرمانان هم به‌همراه دیگران برای تجلیل از کار بزرگی که صورت گرفت، پرداخت شد و در اختیار فدراسیون فوتبال قرار گرفته است». ماجرای پاداش بانوان هنوز حل‌نشده و قهر بازیکنان این تیم در مقطعی و عدم حضورشان در اردو هم فایده‌ای جز وعده مهدی تاج را به‌دنبال نداشت. زمانی که رئیس فدراسیون فوتبال در اردوی این تیم شرکت کرد و وعده پیگیری را داد، اما تا پایان دوره ریاستش پولی به بانوان پرداخت نشد. ضمن اینکه تاج در حالی وعده پیگیری را داد که خودش مقام ارشد فدراسیون بود و سوال اینجاست که او قرار بوده این پاداش را از کجا پیگیری کند؟ جالب اینجاست، لیلا صوفی‌زاده، نایب‌رئیس بانوان فدراسیون فوتبال هم که باید پیگیر این مساله باشد، پس از 2سال از این مساله شکایت‌کرده و وظیفه پیگیری آن را بر عهده رئیس فدراسیون و کمیته مالی دانسته بود! صوفی‌زاده پس از دو سال گفته بود: «کمیته مالی فدراسیون پس از مدت‌ها پیگیری کمیته بانوان پاداش تیم‌ملی فوتسال را در اولویت پرداخت قرار داده و اظهارکرده است که اگر وزارت ورزش در سال‌های گذشته اعتبار فدراسیون را پرداخت می‌کرد، این پاداش و پاداش سایر تیم‌های ملی هم پرداخت می‌شد».اتفاق تلخی است که مترجم تیم‌ملی مردان 19هزاریورو یا به عبارتی 380میلیون تومان پاداش گرفته که تقریبا معادل مجموع پاداش قهرمانی تیم فوتسال بانوان در آسیاست، اما پس از دو سال بانوان قهرمان هنوز به حق خود نرسیده‌اند.

دریافت از فیفا؟!

در حالی که صحبت‌های وزارت ورزش مبنی‌بر پرداخت پاداش به فدراسیون است اما نکته جالب اینکه سخنگوی فدراسیون فوتبال چندی پیش گفته بود که برای پرداخت پاداش 22میلیون تومانی بانوان منتظر دریافت مطالبات‌شان از فیفا هستند! نکته‌ای که عجیب است و جای تأمل فراوانی دارد. 29 اردیبهشت‌ماه امیرمهدی علوی درباره اعتراض ملی‌پوشان فوتسال بانوان ایران نسبت به عدم دریافت پاداش قهرمانی خود در آسیا گفت: زحمات بانوان قطعا از ذهن پاک نمی‌شود و همه قدردان این تیم هستیم. موضوع پرداخت پاداش فوتسالیست‌ها و سایر تیم‌ها سال گذشته در هیات‌رئیسه مصوب شد. تلاش فدراسیون برای گرفتن مطالباتش از فیفا ادامه دارد. به گرفتن این مطالبات خیلی نزدیک شده بودیمة ولی به‌خاطر کرونا این تلاش بعداز عبور از شرایط فعلی تداوم می‌یابد و با عنایت هیات‌رئیسه پاداش در دستور کار است. سخنگوی فدراسیون فوتبال درباره نگاه تبعیض‌آمیز در پرداخت پاداش‌ها تاکیدکرد: واقعا نگاه تبعیض‌آمیز وجود ندارد و نگاه فدراسیون به همه یکسان است. در بحث امکانات اردوها و غیره تمام تیم‌ها مورد عنایت هستند. حتی تیم‌هایی از آقایان هم از گذشته پاداش‌هایی طلب دارند و در نوبت پرداخت است. فدراسیون به وعده‌ای که می‌دهد عمل می‌کند.

اعتراض

علی صانعی  درباره انتقاداتی که این روزها به عدم پرداخت پاداش بانوان فوتسالیست در جام‌ملت‌های 2018 آسیا مطرح می‌شود، اظهارکرد: این‌طوری نبوده که بچه‌ها برای پاداش بازی کنند، ‌آنها برای مردم کشورشان مسابقه دادند. مسئولان آن زمان قول پاداش دادند که عمل نکردند حالا ناراحتی بازیکنان از همین است که چرا این قول داده شده است. وی افزود: در حال حاضر همه از این مسئولیت شانه خالی کردند. مسئولان آن زمان بعداز قهرمانی بانوان استفاده رسانه‌ای کردند، قول پاداش دادند اما حالا هرکسی این مسئولیت را به دیگری محول می‌کند. معلوم نیست این پول کجا رفته، بهتر این بود که آن زمان این پاداش پرداخت می‌شد نه حالا که ارزشی ندارد. مشاوره فنی سابق تیم‌ملی فوتسال بانوان با اشاره به اینکه صحبت‌های مطرح شده مانند داستان چوپان دروغگوست، تصریح کرد: اگر برای آینده بازهم مسئولان قولی بدهند کسی باور نمی‌کند. البته از تلاش و زحمت بازیکنان چیزی کم نمی‌شود، اما این اتفاقات یک نوع بی‌انگیزگی در بانوان ایجاد خواهد کرد. بازیکنان فوتسال الگوی ورزش زنان هستند. بنابراین با این شرایط نباید انتظار داشته باشیم در آینده بانوان به این رشته بپردازند. صانعی خاطرنشان کرد: الان ارزش پاداش‌ها یک پنجم شده، نمی‌دانم شاید فردا به اندازه یک سکه برسد اما ما باید جایگاه اجتماعی بازیکنان را بالا ببریم. کسی که قول داده حداقل عذرخواهی کند و بگوید نمی‌توانیم پول را بدهیم. بچه‌ها هم توقعی ندارند اما به‌حق آنها نباید توهین کنیم. مسئولان ببینند مشکلات بانوان چیست، از آنها خواهش می‌کنم شرایط شغلی را برای این بازیکنان فراهم کنند چرا که آینده آنها باید تامین شود. لازم نیست پول بدهند برایشان شغل ایجاد کنند. وی با طرح این سوال که به‌جز فوتسال کدام رشته تیمی ‌زنان در آسیا قهرمان بوده، گفت: ژاپن در فوتبال دنیا قهرمان جهان شده است. ما اختلاف زیادی در رشته فوتبال با کشورهای آسیایی داریم. اگر همین برخوردها ادامه داشته باشد، ممکن است همین قهرمانی‌های آسیا چند سال آینده برای ما رویا و دست‌نیافتنی باشد. الان 20میلیون‌تومان ارزش ریالی ندارد.

 

منبع: آرمان ملی
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه