ارسال به دیگران پرینت

گرگشو ؛ جشن کهن نیمه رمضان در بوشهر

هرساله در پانزدهم ماه مبارک رمضان مصادف با میلاد امام حسن مجتبی (ع) در شهرهای جنوبی کشور به خصوص بوشهر مراسمی به نام گرگشو برگزار می شود. در این آیین کودکان با در دست داشتن کیسه هایی به نام گرگشویی که مادرانشان از قبل آنها را دوخته اند به در منازل می روند و از صاحب خانه طلب گرگشو می کنند.

گرگشو درواقع خوراکی هایی است که خانواده ها از قبل برای کودکان در این شب تدارک دیده اند؛ بعضی از خانواده ها خوراکی هایی نطیر ذرت بوداده، آجیل، نخود و کشمش و شکلات و شیرینی تهیه دیده اند و برخی دیگر نیز خوراکی های سوپرمارکتی مثل انواع بیسکویت، کاکائو، ژله و چیپس وپفک را آماده کرده اند.

گرگشو

 

در این شب کودکان بعد از افطار کیسه های گرگشویی خود را در دست می گیرند، به در خانه ها می روند و آواز  ” گرگیشو گرگیشو … سی فردشو دکله بشو ” می خوانند. معنی این شعر یعنی ای گره گشا گندم هات را بشو و دنگ کن برای فردا شب.

اگر صاحب خانه ای به آن ها خوراکی بدهد به منظور قدردانی همگی با هم شعار ” خونه گچی، پر همه چی” سر می دهند. اما اگر خانه ای مراسم گرگشو را برگزار نکند یا فراموش کرده باشد چیزی تدارک ببیند با شعار  “خونه گدا، هیچیش ندا” صاحب خانه را رسوا می کنند.

گرگشو

 

خانواده هایی که طی سال صاحب فرزندی شده اند این مراسم را کمی پرشورتر برگزار می کنند و با هفت نوع خوراکی که به آن هفت رنگ می گویند از بچه ها استقبال می کنند. این خوراکی ها شامل گردو، بادام، نخود، کشمش، تخمه، شکلات، نقل و شیرینی های دیگر است.

منبع: روزیاتو
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه