ارسال به دیگران پرینت

مینوتور پیکاسوی ایران در لندن چکش می‌خورد

حراج‌خانه ساثبیز از یکی از نقاشی‌های بهمن محصص رونمایی کرد که قرار است ماه جاری میلادی در حراجی رنسانس مدرن در لندن کنار آثاری از ادوارد مونش، دیوید هاکنی و آرشیل گورکی چکش بخورد.

«مینوتور در ساحل دریا» نام تابلویی است که نقاش ایرانی ملقب به پیکاسوی پارسی سال ۱۹۷۷ کشید و برای نخستین بار با اقدام مشترک خانواده محصص و یک خانواده ایتالیایی به یک حراجی بین‌المللی بیاید. خاندان برونی در ایتالیا در سه دهه اخیر مالک مینوتور محصص بوده‌اند و انتظار می‌رود این تابلو بین ۵۰۰ تا ۶۳۰ هزار دلار به خریداران فروخته شود.

«مینوتور در ساحل دریا» سال‌ها در اختیار دوست نزدیک محصص یعنی فرانچسکو برونی بود که به هنرمند ایرانی در ساختن مجسمه‌های برنزی کمک می‌کرد. محصص در آثارش از بزرگانی جون پابلو پیکاسو، مکس ارنست، هنری مور و آلبرتو جاکومتی الهام می‌گرفت و فیگورهایش با فرانسیس بیکن مقایسه می‌شد. او در دهه ۱۹۶۰ پس از سقوط دولت محمد مصدق به رم رفت و تا پایان عمر در پایتخت ایتالیا زندگی کرد.

بازار هنر به ویژه در اروپا در سال‌های اخیر به آثار محصص روی خوش نشان داده و تابلوها و مجسمه‌هایش در نمایشگاه‌ها و حراجی‌های مختلف به نمایش درآمده و فروخته شده‌اند. موزه هنرهای معاصر تهران هم چند سال پیش آثار محصص و بیکن را به نمایش گذاشت. نقاشی سال ۱۹۶۸ محصص در واکنش به ترور مارتین لوتر کینگ سال ۲۰۱۷ به بهای ۷۵۵ هزار دلار فروخته شد و رکورد زد. در آوریل ۲۰۱۸ هم یک نقاشی مینوتور محصص شبیه آثار پیکاسو در ساثبیز ۷۱۰ هزار دلار چکش خورد.

 

منبع: همشهری
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه