ارسال به دیگران پرینت

درگذشت جوره‌بیک نذری هنرمند برجسته تاجیک

مدیر مؤسسه میراث خطی پژوهشگاه شرق‌شناسی فرهنگستان علوم ملی تاجیکستان و یکی از دانشمندان برجسته و سرشناس تاجیک دار فانی را وداع گفت.

جوره‌بیک نذری مدیر موسسه میراث خطی پژوهشگاه شرق‌شناسی فرهنگستان علوم ملی تاجیکستان در ۷۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.

نذری فارغ‌التحصیل دانشکده ادبیات دانشگاه دولتی تاجیکستان در سال ۱۹۶۸ بوده و طی چندین سال ها ریاست پژوهشگاه شرق‌شناسی و میراث خطی فرهنگستان علوم ملی این کشور را بر عهده داشت.

وی از سه سال قبل و تا پایان عمر خود به عنوان مدیر موسسه میراث خطی پژوهشگاه شرق‌شناسی وابسته به فرهنگستان علوم ملی تاجیکستان کار کرد.

نذری پایان نامه مقطع دکترای خود را باموضوع «مکتبی شیرازی و داستان لیلی و مجنون» درسال ۱۹۷۴ دفاع  کرد.

آثار تحقیقاتی وی در زمینه ادبیات کلاسیک در تاجیکستان و ایران به نشر رسیده که  «نامه نگاری در شاهنامه فردوسی» و «لیلی و مجنون مکتبی شیرازی» از جمله آن است.

به گفته بستگانش نذری طی سال های اخیر از بیماری قند رنج می برد و بالاخره همزمان با روز عید سعید فطر در بیمارستان «استقلال» شهر دوشنبه جان به جان آفرین تسلیم کرد و بعد از ظهر همان روز در قبرستان «لوچاب» به خاک سپرده شد.

باید گفت که جوره بیک نذری نه تنها یک دانشمند عرصه تاریخ و علوم ادبی بود بلکه همچنین موسیقی‌دان، آوازخوان معروف و سرشناس تاجیک به شمار می رفت و با تعداد زیادی از محققان و دانشمندان ایران و افغانستان ارتباط و همکاری داشت.

منبع: خبر آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه