ارسال به دیگران پرینت

بختیاری: آستان قدس ۳۷۰۰ میلیارد تومان از دولت طلب دارد

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: در نوروز ۹۵، ‌۴ میلیون تشرف به حرم رضوی به ثبت رسید و برای نوروز ۹۶ هم پیش‌بینی ۷ میلیون تشرف به این مکان مقدس شده است.

۵۵آنلاین :

سیدمرتضی بختیاری ظهر امروز در نشست خبری ‌با اصحاب رسانه اظهار داشت: زحمات تولیت فقید آستان قدس رضوی در تمامی بخش‌های این آستان مقدس قابل تقدیر است و تاکید تولیت جدید آستان قدس رضوی هم این بوده که نیت واقفان به‌لحاظ شرعی، قانونی و ولایی باید در همان مسیر هزینه شود. تولیت این آستان مقدس در کنار عملیاتی‌کردن موقوفات تاکید ویژه بر برنامه‌های فرهنگی و نشر اندیشه‌های امام رضا(ع) را داشته ‌و بیش از 100 جلسه کارشناسی و تخصصی در مشهد و تهران داشته است.

وی افزود: یکی از رسالت‌های آستان قدس رضوی بر رویکرد زائر‌محوری است و معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی مامور اجرای برنامه‌های داخل و رئیس سازمان فرهنگی مامور اجرای برنامه‌های بیرون از حرم مطهر رضوی است.

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه نزدیک به 30 میلیون زائر در طول سال 95 به مشهد سفر کردند، خاطرنشان کرد: نزدیک به 255 میلیون تشرف به حرم رضوی در این سال به ثبت رسیده و هر زائر به‌طور متوسط 3 روز اسکان در مشهد و 10 تشرف به حرم مطهر رضوی داشته است.

بختیاری با اشاره به اینکه طرح از مبدا تا مبدا از اقدامات دیگری بود که صورت پذیرفت، تصریح کرد: در این طرح زائر از مبدا تا مبدا حتی از دورترین نقاط تحت تکریم و حمایت قرار می‌گیرد و 40 هزار خادم میزبانی از مهمانان امام رضا(ع) را برعهده دارند و توسعه خادم‌یاری از 40 هزار به 400 هزار و از 400 هزار به 4 میلیون نفر در سیاست‌های تکریمی آستان قدس رضوی تبیین شده است.

وی تاکید کرد: نمایندگی آستان قدس رضوی در تمامی استان‌های کشور و حتی 19 استانی که موقوفه‌ای از این آستان مقدس ندارند دایر شده است تا توسعه خدمت عاشقان به خدمتگزاری به زائران امام رضا(ع) در در زادگاه خودشان داشته باشیم. گام اول این طرح در کشور اجرا شده و در گام بعد در دیگر کشورها گسترش می‌یابد و با این کار باب خدمت در زادگاه آن فرد فراهم شده و خدمت به زائران به‌ویژه محرومان تنها در این فضای نورانی نیست.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: هر فرد در هر تخصص به نام امام رضا(ع) به نیازمندان و محرومان منطقه خود خدمت می‌کند و این اقدام رویکرد جدید آستان قدس است که سبب توسعه خادم‌یاری شده و این خدمت جزو خدمت او در پرونده خدمتی‌اش همانند کسانی که در حرم مطهر رضوی خدمت می‌کنند، ثبت می‌شود.

بختیاری با اشاره به فعالیت بخش ویژه بانوان گفت: بخش خادمی نسوان راه‌اندازی شده و ابلاغ آن در سالروز میلاد فرخنده حضرت فاطمه زهرا(س) اجرایی می‌شود و رواق 5 هزار متری حضرت فاطمه زهرا(س) حرم مطهر رضوی با 6 هزار نفر ظرفیت در صحن آزادی این مکان مقدس که ویژه بانوان است و خادمان خانم در این مکان خدمت‌رسانی می‌کنند افتتاح می‌شود. از این پس خادمی امور بانوان توسط خادمان خانم انجام و در نخستین گام 1000 خانم خادم حکم تشرف خدمتی خود را از دست تولیت آستان قدس رضوی خواهند گرفت.

وی افزود: موضوع دیگر در بحث زائر اولی‌ها است؛ حدود 300 هزار زائر اولی در سال 95 که اکثراً قشر سالمند بودند به حرم مطهر رضوی مشرف شدند و به دستور تولیت سه روز توسط آستان قدس رضوی میزبانی کامل می‌شدند و یک وعده غذای متبرک حضرت رضا(ع) به آن‌ها داده شد. در سال 96 افزایش این آمار را خواهیم داشت و با تاکید تولیت آستان در آینده‌ای نزدیک دیگر نباید زائر اولی داشته باشیم و اجرای این رویکرد در دستور کار معاونت امداد زائران و محرومان آستان قدس رضوی قرار گرفته است.

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه سیاست‌های 7 گانه مقام معظم رهبری در 6 سرفصل و 30 بند سیاست کلی و راهبردی تقسیم شده است، بیان کرد: در این رابطه 10 کارگروه در حوزه‌های موقوفات، املاک و اراضی، برنامه‌ریزی، امور اداری، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، درمانی، محرومان در سه بند سیاست‌های راهبردی، عوامل حیاتی و شاخص‌های موفقیت تقسیم شده‌ و در سال 96 براساس عوامل حیاتی 175 گانه و شاخص‌های موفقیتی 476 گانه حرکت خواهیم کرد.

بختیاری گفت: در حوزه اقتصادی بیش از 100 مجمع در سال 95 برگزار شد و وظایف تکلیفی را برعهده شرکت‌ها گذاشتیم و تمامی گزارش‌ها استخراج شده و در اختیار تولیت آستان قدس رضوی قرار گرفته و به علت محرمانه‌بودن آن رسانه‌ای نشده و سیاست‌های جدید اقتصادی آستان قدس رضوی حول محور اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

وی افزود: در حوزه سلامت کارگروه‌های تخصصی با اساتید نخبه پزشکی، علمی و فناوری فعال شده و دانشگاه جامع علوم پزشکی رضوی محصول این کارگروه‌ها است که به‌زودی کلنگ احداث آن به زمین زده می‌شود.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به ترویج فرهنگ وقف در آستان قدس رضوی، گفت: توسعه فرهنگ وقف از دیگر اقدامات شاخص بوده است و از بیش از 30 مورد تقاضا شده 26 مورد آن به ثبت رسیده است.

بختیاری تصریح کرد: در حوزه زائرشهر، فضایی با ظرفیت 20 هزار نفر راه‌اندازی می‌شود؛ فاز اول آن رشدی 65 درصدی داشته و در سه ماهه نخست سال 96 افتتاح می‌شود و فاز دوم 60 درصد پیشرفت اسکلتی داشته و در گام بعد اجرای فاز سوم آن عملیاتی می‌شود و تمام هزینه‌ها با کمک خیران بوده که بیش از 40 میلیارد ریال بوده است.

وی تاکید کرد: زائرسرای رضوی در دو فاز در منطقه طلاب مشهد در حال اجراست که در فروردین سال 96 اسکلت آن نصب می‌شود؛ همچنین آشپزخانه مرکزی حضرت رضا(ع) در حال ساخت است که فاز نخست آن در 3 ماهه نخست 96 به بهره‌برداری می‌رسد.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: مشهد در آینده به‌قطب درمان سرطان تبدیل خواهد شد و بیمارستان رضوی به مجهز‌ترین بیمارستان تخصصی منطقه تبدیل خواهد شد.

بختیاری گفت: برای بخشی از کسانی که خانه‌سازی کردند و نتوانستند حق تقدیمی را بپردازند و ملک‌شان را سنددار کنند یک کارگروه تخصصی تشکیل شد که محصول آن سه دستورالعمل در سرخس، حومه و مناطق محروم آن بوده و تاکنون بیش از 200 نفر خوداظهاری کردند و بخشی از محرومان شامل حذف، تخفیف و پرداخت 10 ساله حق تقدیمی خواهند شد.

وی افزود: طلب‌های آستان قدس رضوی از دولت 3 هزار و 700 میلیارد تومان است که 3 هزار و 400 میلیارد تومان توافق شده و هزار میلیارد تومان آن وصول شده است که این موضوع در ماده برنامه ششم توسعه و اصل 44 آمده است تا این بدهی‌ها پرداخت شود و باید حق موقوفه‌ها در چهارچوب رعایت موقوفه‌ها اجرا شود.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در رابطه با برنامه‌های نوروز 96، خاطرنشان کرد: فعالیت‌های نوروزی استان‌ها با ریاست استانداران از 25 اسفند ماه 95 تا 15 فروردین ماه 96 فعال هستند و مشابه این ستاد و با تاکید تولیت آستان قدس رضوی در این آستان قدس رضوی فعال شده و برنامه‌های متعددی در طول این ایام به‌ویژه در زمان سال تحویل و سخنرانی مقام معظم رهبری خواهیم داشت.

وی بیان کرد: روزانه 100 هزار صبحانه در حرم مطهر رضوی، 40 هزار صبحانه در مبادی ورودی مشهد، 100 هزار ناهار در حرم مطهر رضوی، توزیع بسته‌های متبرک و غیره را خواهیم داشت. در نوروز 95، تعداد 4 میلیون تشرف به حرم مطهر رضوی به ثبت رسید و برای نوروز 96 هم پیش‌بینی 7 میلیون تشرف به این مکان مقدس شده است.

بختیاری تصریح کرد: ورزشگاه امام رضا(ع) آماده برگزاری بازی‌ها است و مراسم افتتاحیه این استادیوم که دارای امکانات کامل و مجهز است 24 اسفندماه با حضور مسئولان کشوری، استانی، شهری، آستان قدس و نخبگان و پیشکسوتان ورزشی برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: بیش از 2 هزار اشتغال تا دو ماه آینده در مجموعه‌های آستان قدس رضوی ایجاد می‌شود و در بحث راه‌آهن مشهد به زاهدان، مشهد به گرگان و راه جاده‌ای مشهد به قوچان هم جلساتی را با مسئولان وزارت راه و شهرسازی برگزار کردیم و اخبار تکمیلی پس از انعقاد قراردادها اعلام می‌شود.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در رابطه بحث اقدامات حاشیه شهر، گفت: در این رابطه اقدامات زیادی صورت پذیرفته و در شهرک رضوی و دیکر شهرک‌ها اقداماتی در حوزه‌های اشتغال، ازدواج و غیره برداشته شده است.

بختیاری گفت: در قسمت زائران غیرایرانی پیش‌بینی می‌کنیم که آمار 2.5 میلیون نفری به 4 میلیون نفر در سال 1396 و 2017 برسد و اجلاس اعتاب مقدسه جهان اسلام از برنامه‌های شاخص آستان قدس رضوی در حوزه بین‌المللی بود. رشد خوبی در آمار زائران پیاده آخر صفر داشتیم و حتی یکی از کاروان‌هایی که با پای پیاده به سمت حرم مطهر رضوی مشرف شدند اهل سنت بودند.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: بیش از نیمی از هتل‌های کشور در مشهد است و در بحث توسعه زائران خارجی با رویکرد ترویج "گردشگری زیارت" فعال خواهیم بود. همچنین ساماندهی و رفع مشکل کلیه پرسنل آستان قدس رضوی اعم از رسمی و افتخاری در دستور کار قرار گرفته است.

منبع : تسنیم
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه