ارسال به دیگران پرینت

قانون اساسی | حمله مخالفان نخست وزیر ارمنستان به یک ساختمان دولتی در ایروان

مخالفان نخست‌وزیر ارمنستان در ادامه اعتراضات علیه حضور او در قدرت و درخواست برای برکناری وی، امروز شنبه هم به خیابان‌های ایروان آمدند.

معترضان ارمنستانی در ادامه اعتراضات اخیر، امروز (شنبه) هم به خیابان های ایروان آمدند.

خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» با پخش زنده این اعتراضات، گزارش داد اپوزیسیون ارمنستان در حال برگزاری تجمعی در ایروان علیه نخست وزیر است.

تجمع دوباره مخالفان نخست وزیر ارمنستان در ایروان

تجمع دوباره مخالفان نخست وزیر ارمنستان در ایروان

تجمع دوباره مخالفان نخست وزیر ارمنستان در ایروان

تجمع دوباره مخالفان نخست وزیر ارمنستان در ایروان

تجمع دوباره مخالفان نخست وزیر ارمنستان در ایروان

معترضان روز دوشنبه هم با حمله به یک ساختمان دولتی در ایروان، خواستار استعفای نخست وزیر شدند.

معترضان معتقدند عملکرد دولت ارمنستان در حل بحران خونین شش هفته ای اخیر میان این کشور با جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی «فاجعه» بوده است.

پاشینیان در روزهای گذشته آنچه را که تلاش برای کودتا بعد از درخواست ارتش برای کناره گیری خود خواند، محکوم کرده بود. 

در واکنش به درخواست ارتش، پاشینیان، «اونیک گاسپاریان» رئیس ستاد کل ارتش را برکنار کرد، اما «آرمن سرکیسیان» رئیس جمهور این کشور از پذیرش رسمی اخراج گاسپاریان سرباز زد و این اقدام را غیرقانونی خواند و گفت ارتش باید از سیاست دور بماند.

پاشینیان در واکنش، از اقدام رئیس جمهور انتقاد و در بیانیه ای اعلام کرد این تصمیم به هیچ وجه به حل وضعیت فعلی کمک نمی کند.

در پی این اختلاف نظر، روز دوشنبه، شورای امنیت ارمنستان از رئیس جمهور خواست تصمیم نخست وزیر را تایید و رئیس ستاد کل ارتش را برکنار کند. اما رئیس جمهور ارمنستان بار دیگر با برکناری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور مخالفت کرد.

 پاشینیان روز دوشنبه در تجمع هزاران حامیان خود در ایروان پیشنهاد همه پرسی برای تعیین قانون اساسی جدید را مطرح کرد. وی از احتمال تغییر نظام سیاسی این کشور و تبدیل آن به یک نظام شبه ریاستی خبر داد.

نخست وزیر ارمنستان پیشنهاد داد، اواخر سال جاری میلادی (۲۰۲۱) در این کشور برای تعیین قانون اساسی جدید برگزار شود.

او گفت: «ما باید در ماه اکتبر فرایند تصویب یک قانون اساسی جدید یا ایجاد تغییرات در قانون اساسی کنونی را آغاز کنیم. سناریوی انتقالی به یک نظام شبه ریاستی هم ممکن است».

طبق نظام سیاسی شبه ریاستی، کشور با یک رئیس جمهور منتخب آرای عمومی، نخست وزیر و کابینه اداره می شود.

به دنبال شکست در نبرد با جمهوری آذربایجان، شهروندان ارمنستانی خواستار  کناره گیری پاشینیان شده اند و طی روزهای گذشته این کشور شاهد بلوای سیاسی بود. 

ارمنستان در جنگ ۴۴ روزه با جمهوری آذربایجان مجبور شد هفت منطقه اشغالی این کشور را در منطقه قره باغ کوهستانی تخلیه کرده و به مرزهای بین المللی عقب نشینی کند. مخالفان پاشینیان او را به خیانت و کشتار نیروهای ارمنی در جنگ متهم کردند. بعد از شکست ارمنستان در این  جنگ که با توافق سه جانبه ایروان، باکو و مسکو به آتش بس منجر شد، اعتراضات مردمی آغاز شد.

 

منبع: برخط نیوز
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه