ارسال به دیگران پرینت

روسیه | بازداشت ۱۴۰۰ هوادار ناوالنی در یک روز

ناظران حقوق بشر و مخالفان دولت روسیه می‌گویند که در جریان تجمع‌های روز سه‌شنبه هواداران الکسی ناوالنی نزدیک به ۱۴۰۰ نفر بازداشت شدند.

به گفته سازمان غیردولتی OVD-Info روسیه، از زمان بازگشت آقای ناوالنی به روسیه تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر از هواداران وی بازداشت شده اند.

 

یک دادگاه کیفری در مسکو با اجرایی کردن حکم حبس تعلیقی الکسی ناوالنی به جرم اختلاس در سال ۲۰۱۴، این چهره شناخته شده اپوزیسیون دولت ولادیمیر پوتین را به ۲ سال و هشت ماه زندان محکوم کرد. آقای ناوالنی می‌گوید محاکمه ۷ سال پیش با انگیزه‌ سیاسی انجام شده است. دیوان حقوق بشر اروپا هم می‌گوید این محاکمه شرایط دادرسی بی‌طرفانه را نداشته است.

 

ناوالنی ۱۸ ژانویه و پس از بازگشت از آلمان به پایتخت روسیه دریکی از فرودگاه‌های مسکو بازداشت شد. الکسی ناوالنی ۴۴ ساله برای درمان مسمومیت به برلین فرستاده شده بود. پزشکان آلمانی می‌گویند این منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین با عامل اعصاب نوویچوک مسموم شده است. آقای ناوالنی سازمان امنیت روسیه (اف‌اس‌بی) و شخص رئیس جمهوری روسیه را مسئول این مسمومیت می‌داند اما کرملین، کلا مساله مسمومیت وی را یک سناریوی ساختگی «دشمنان غربی» خود توصیف می‌کند.

 

اجرای حکم زندان الکسی ناوالنی با محکومیت گسترده در اروپا و آمریکای شمالی رو‌به‌رو شد. اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به زندان افتادن الکسی ناوالنی را به شدت محکوم کرده و خواستار آزادی وی شدند.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه