ارسال به دیگران پرینت

هشدار جدی هنری کسینجر ۹۷ ساله به بایدن

استراتژیست و وزیر خارجه سال های دور آمریکا با اشاره به «شرایط پیچیده حاکم بر جهان» به رئیس جمهور بعدی این کشور هشدار داده در پی بهبود روابط با چین باشد تا مبادا جنگ جهانی دیگری رخ دهد!

«هنری کیسینجر»، متفکر ۹۷ ساله آلمانی-آمریکایی که در سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷ وزیر خارجه دولت «ریچارد نیکسون» بود و سال ها به عنوان استراتژیست جهموری خواهان شناخته می شد، این بار با فرض اینکه «جوبایدن» رئیس جمهور بعدی آمریکاست، توصیه هایی مطرح کرده است.

این سیاستمدار قدیمی و مرموز به «بایدن» توصیه کرده باید به سرعت در پی احیای روابط با چین باشد. کیسینجر در پیام خود به بایدن هشدار داده «در صورت عدم احیای روابط با چین، خطر درگیری نظامی بین آمریکا و چین وجود دارد...در صورت عدم وجود برخی اقدامات مشترک، جهان با یک فاجعه قابل قیاس یا جنگ جهانی اول مواجه خواهد شد».

کیسینجر که در سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۵ مشاور امنیت ملی دولت بدنام نیکسون نیز بوده، پیشتر نیز گفته بود

شکل گیری جنگ سرد جدید میان آمریکا و چین او را به طور فزاینده ای نگران کرده است. او در عین حال «پیشرفت های فناوری را که موجب تغییر چشم انداز ژئوپولیتیک شده اند» با این شرایط مرتبط دانست.

این سیاستمدار جمهوری خواه که در جنگ جهانی دوم به عنوان سرباز آمریکا علیه زادگاه مادری اش آلمان و هم پیمانان آن جنگیده است، همچنین گفته «آمریکا به طرز فکری جدید نیاز دارد تا بتواند بفهمد جهان پیچیده تر از آن است که یک کشور بتواند به برتری یک جانبه از لحاظ راهبردی و اقتصادی دست یابد و هیچ کس آن را تهدید نکند».

گفتنی است، در پرونده این فرد برقراری رابطه میان آمریکا و چین با اجرای سیاست معروف به «دیپلماسی

پینگ پنگ» در ۱۹۷۲ نیز قابل مشاهده است. او از کسانی است که سال ها پیش نسبت به قدرت گیری چین هشدار داده بود. او همچنین کتاب مستقلی درباره چین نگاشته است. البته باید توجه داشت که او علیرغم شهرتش سیاستمدار چندان خوشنامی نیست و توسط برخی روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و وکلای حقوق بشر به «جنایت جنگی» محکوم شده است.

 

منبع: کیهان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه