ارسال به دیگران پرینت

نیروگاه هسته‌ای «تموز» عراق با نام جدید بازسازی می شود

رسانه‌های عراقی از طرح بازسازی نیروگاه هسته ای تموز عراق که قرار است تغییر نام دهد، پرده برداشتند.

به نقل از مهر از پایگاه عراقی ناس، دیروز مصطفی الکاظمی در جریان نشست خبری با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از پروژه هسته‌ای عراق پرده برداشت و اینکه وی با ماکرون درباره پروژه آتی انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز که در راس آنها تولید برق است، گفتگو کرده است.

وی از تلاش عراق برای ورود به باشگاه کشورهای هسته‌ای خبر داد و اعلام کرد که پروژه انرژی هسته‌ای عراق تحت نظارت سازمان بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی فرانسه خواهد بود.

منابع عراقی به زوایای این پروژه پیش رو پرداختند و اعلام کردند: گفتگوها میان الکاظمی و ماکرون بسیار جزیی تر از آنچه به طور کلی در نشست خبری عنوان شد، بوده است و به بازسازی نیروگاه هسته‌ای تموز پرداخته شده است.

این منابع بیان کردند: الکاظمی و ماکرون درباره این پروژه تبادل نظر کردند و اطلاعاتی از وضع کنونی نیروگاه ویران شده تموز را مورد رایزنی قرار دادند. بازسازی نیروگاه هسته‌ای عراق پروژه‌ای آشکار و هماهنگ شده است و برای اهداف صلح آمیزی که عراق بدان نیاز دارد، اختصاص خواهد یافت و تحت نظارت طرف‌های ذی ربط بین المللی خواهد بود.

منابع مذکور تاکید کردند: پیشنهاد تغییر نام نیروگاه تموز به نیروگاه صلح داده شده است.

نیروگاه تموز همان نیروگاهی است که احداث آن در سال ۱۹۷۶ با همکاری فرانسه شروع شد اما رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۱ آن‌را بمباران و به طور کامل نابود کرد.

منبع: تابناک
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه