خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

سفر قریب‌الوقوع «نخست‌وزیر عراق» به ایران، آمریکا و عربستان

یک روزنامه فرامنطقه‌ای به نقل از مقامات عراقی از سفر ماه آینده نخست‌وزیر این کشور به ایران، آمریکا و عربستان سعودی خبر داد.

برخی منابع آگاه می‌گویند که «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق قصد دارد ماه آینده میلادی، نخستین سفر دوره‌ای خود را آغاز کند.

روزنامه قطری «العربی الجدید»، چاپ لندن طی گزارشی نوشت: الکاظمی قصد دارد در نخستین سفر دوره‌ای خود به عنوان نخست‌وزیر عراق به چند کشور از جمله ایالات متحده، ایران و عربستان سفر کند.

این روزنامه به نقل از مقامات مسئول عراقی نوشت: این سفر که احتمال می‌رود، ماه آینده آغاز شود، دارای اهداف متعددی است که مهمترین آن حمایت از عراق در سایه بحران مالی کنونی به دلیل کاهش شدید قیمت نفت است.

به گفته این مقامات عراقی، این سفر از نیمه ماه آینده میلادی آغاز خواهد شد. البته این امر منوط به آن است که هیچ اتفاقی غیرمترقبه در عراق روی ندهد که موجب به تاخیر افتادن این سفر شود. آمریکا، ایران و عربستان از جمله کشورهایی هستند که الکاظمی به آنها سفر خواهد کرد.

یکی از مقامات مسئول عراقی گفت که محور دیدارها و رایزنی‌ها با هر کشور بر اساس پرونده‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی عراق است و متفاوت از یکدیگر خواهد بود. اما عملا، الکاظمی تلاش می‌کند تا حمایت مالی و سیاسی لازم را برای گام‌های اتخاذی دولت خود مسب کند.

بنا بر این گزارش، سفر نخست‌وزیر عراق به آمریکا در ادامه روند گفت‌وگوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن است.

از سوی دیگر، «محمود جواد» عصو کمیسیون روابط خارجه در پارلمان عراق از ائتلاف «سائرون» طی یک تماس تلفنی با العربی الجدید گفت: این سفر خارجی قریب‌الوقوع الکاظمی در شرایط و زمان کنونی، برای جلب حمایت برای عراق و دستیابی به دستاوردها، ضروری به نظر می‌رسد.

وی افزود: عراق با بحران مالی بزرگی دست‌به گریبان است و به همکاری با چندین کشور در زمینه‌های اقتصادی، بازرگانی و دریافت وام امید دارد و پارلمان نیز از این سفر حمایت خواهد کرد.

جواد تصریح کرد که پیام نخست الکاظمی در این سفرها، احترام به حاکمیت عراق و عدم استفاده کشورهای دیگر از آن به نفع خود علیه دیگری و تاکید بر این امر است که عراق دنباله رو و همپیمان یک محور علیه دیگری در منطقه نیست. پس از آنکه نخست‌وزیر عراق این سفر را انجام داد، پارلمان به منظور اطلاع از جزئیات آن و توافق‌های احتمالی طی رایزنی‌های متعدد در این کشورها، میزبان الکاظمی خواهد بود.

 
 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه