ارسال به دیگران پرینت

ضرب الاجل ۳ ماهه رئیس دستگاه قضا برای حل مشکل مسکن مردم روستای "شیخ شبان"

رئیس قوه قضائیه به استاندار و مسئولان قضائی استان چهارمحال و بختیاری مهلت داد که حداکثر ظرف ۳ ماه دعوای حقوقی اهالی روستای شیخ شبان چهارمحال و بختیاری با بنیاد مسکن بر سر اراضی مسکونی را برطرف کنند.

به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در نخستین برنامه از سفر یک روزه خود به استان چهارمحال و بختیاری به صورت سرزده به روستای «شیخ شبان» از روستاهای تابعه شهرستان بن در نزدیکی شهرکرد رفت و پای حرف‌ها و درددل‌های مردم شهیدپرور این روستا نشست و دستوراتی را برای حل مشکلات آنها صادر کرد.

روستای شیخ شبان که یکی از قطب‌های خاتم‌کاری در کشورمان به حساب می‌آید، در 40 کیلومتری شهرکرد قرار دارد و با حدود 2 هزار و 500 نفر جمعیت در طول دوران انقلاب و دفاع مقدس 84 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده که این آمار موجب شد تا به عنوان «روستای نمونه ایثارگری» انتخاب شود و همه مردم روستا که پیشنیانشان میزبان امامزاده سید بهاالدین محمد از فرزندان امام هفتم شیعیان بودند، از سلسله شریف سادات هستند که از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این روستای قدیمی است. 

رئیس قوه قضاییه در زمینه مشکل 2 هزار تن از اهالی روستای شیخ شبان که اراضی مسکونی آنها در جریان یک دعوای حقوقی از سوی بنیاد مسکن به عنوان اراضی ملی اعلام و از مردم خواسته شده خانه‌هایشان را تخلیه کنند تاکید کرد: وقتی مردم یک روستا که در مسائل انقلاب نقش آفرینی داشتند و فرزندان خود را تقدیم انقلاب اسلامی کردند و انسان‌هایی قانونمدار و حق‌طلب هستند، حق نیست که مشکل آنها نادیده گرفته شود یا حل مشکلاتشان طولانی شود.

رئیسی در همین راستا بر لزوم تشکیل فوری جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان و بررسی مشکل اراضی مسکونی اهالی روستای شیخ شبان در این شورا تاکید کرد و با تعیین ضرب‌الاجل 3 ماهه، از استاندار، مسئولان قضائی و مدیران بنیاد مسکن استان خواست که موضوع این اراضی را به نفع مردم محروم و انقلابی منطقه برطرف کنند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به شکایت‌های مردمی از بنیاد مسکن استان چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای رفع مشکل مسکن مردم محروم و روستانشین تشکیل شده و باید به وظایف خود در این زمینه عمل کند و تلاش ما این است که مشکل مردم شیخ شبان هم بدون طرح شکایت قضایی و به سرعت حل و فصل شود.

وی با اشاره به اشتغال اکثریت مردم روستای شیخ شبان به کشاورزی تصریح کرد: اگر روستا منابع طبیعی و مردمی اهل کار و علاقه‌مند به تولید داریم باید شرایط اشتغال هم به سرعت فراهم شود و نباید مشکلات کوچک اداری مانع کار و تلاش آنها شود و سال‌ها هم زمان ببرد که این مشکلات حل شود و ما همچنان شاهد آن باشیم که چنین مردمی زیرپوشش کمیته امداد قرار دارند، این اصلاً قابل قبول نیست. 

رئیس قوه قضائیه در مورد مشکل تامین آب شرب مردم روستای شیخ شبان که ایجاد تاسیسات لازم برای انتقال آب به این منطقه با مصوبه شورای آب کشور متوقف شده، بر لزوم اجرای فوری و بی‌قید و شرط حکم قانونی صادر در این زمینه برای حل مشکل آب اهالی روستا تاکید کرد.

رئیسی همچنین پس از شنیدن سخنان نماینده هزار نفر از کارگران اخراجی یکی از کارخانه‌های منطقه و اطلاع از دغدغه‌ها و گرانی‌های خانواده‌های آنها نیز قول داد موضوع را در نشست عصر امروز شورای اداری استان پیگیری کند.

وی گفت: برطرف شدن موضوعات مرتبط با معیشت و مسکن کارکنان دستگاه قضائی باید با لحاظ شان عدلیه و دادگستری همراه باشد و دادگستری دارای شان قضاوت و عدالت گستری است و چنانچه اقدامی سوال برانگیز صورت دهد حتما تیغش را برای ضربه زدن به مجرمان کُند می‌کند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه افزود: به هیچ عنوان نباید کاری کرد که موضع صلابت و جایگاه عدالت گستری دادگستری سست شود و  همچنین استقرار و توسعه سامانه‌های برخط یکی از اولویت‌های دستگاه قضائی است.

رئیسی بیان کرد: در دستگاه قضائی باید اجزای مختلف از قبیل وکیل، ضابط و کارشناس کار خود را انجام دهند و از برقراری هر گونه روابط ناسالم پرهیز کنند تا جایگاه عدالت گستری دستگاه قضائی توسعه یابد.

وی عنوان کرد: گاهی در روزنامه‌ها می‌بینم که وکیلی برای تبلیغ خود از عبارت وکالت تضمینی استفاده کرده است، این چه معنایی دارد؟ این عبارت یک نوع اهانت به دستگاه قضائی است.

رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: سامانه ایده‌ها در دادگستری ثبت شده است و بیش از هزار مورد ایده از سراسر ایران به این سامانه واصل شده است، برخی از این ایده‌ها که از استان‌های مختلف کشور رسیده ایده‌های ذی‌قیمتی برای پیشبرد امور قضائی است که حتما به آن ها توجه می‌شود.

رئیس دستگاه قضا در جریان حضورش در روستای «شیخ شبان»، همچنین با حضور در گلزار مطهر شهدای روستا و قرائت فاتحه، نسبت به مقام شامخ شهیدان این منطقه ادای احترام کرد و یاد و خاطره آنها را گرامی داشت.

 

منبع: تسنیم
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه