ارسال به دیگران پرینت

جانسون به ادعای تقلب ترامپ واکنش نشان داد

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در واکنش به ادعای دونالد ترامپ درباره تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: به نهادهای ناظر بر این رویداد مهم در آمریکا اعتماد کامل دارد.

جانسون که از رهبران اروپایی نزدیک به ترامپ است روز جمعه در گفت‌وگو با رسانه‌ها تصریح کرد که تا پایان شمارش آراء ریاست جمهوری آمریکا باید منتظر ماند.

رئیس جمهوری آمریکا دیروز (پنجشنبه) در سخنانی جنجال برانگیز مدعی به سرقت رفتن انتخابات و وقوع فساد و تقلب گسترده در این رویداد مهم شد.

دونالد ترامپ در نشست خبری حضور یافت و ضمن تکرار ادعای تقلب و فساد در انتخابات اخیر از جمله در ایالت میشیگان و مطرح کردن شائبه "رای های قانونی" و "راهای غیرقانونی"، ادعا کرد: اگر رای های قانونی شمرده شود، ما برنده هستیم اما اگر رای های غیرقانونی شمرده شود، انتخابات از ما دزدیده شده است.

در مقابل، اعضای ارشد حزب جمهوری خواه سکوت اختیار کرده و یا رفتار ترامپ را به باد انتقاد گرفته‌اند.

با تمام روسای جمهوری آمریکا کار می‌کنیم

نخست وزیر انگلیس همچنین درباره دلتنگی کار با دونالد ترامپ، در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات هم گفت:‌ اجازه دهید روشن اعلام کنم. نخست وزیر انگلیس همواره با رئیس جمهوری آمریکا، صرف نظر اینکه چه کسی باشد کار خواهد کرد. در شرایط کنونی هم این مساله صدق می‌کند.

او در حالی این مطلب را بیان کرد که به گفته رسانه‌های انگلیسی، دونالد ترامپ سال گذشته در انتخابات درونی حزب محافظه‌کار و پارلمانی انگلیس به طور صریح از جانسون و موضع تند او در خروج از اتحادیه اروپا حمایت کرد.  

نخست وزیر انگلیس از ارائه پاسخ روشن به این پرسش که دولت جو بایدن چه معنایی برای پیشبرد سیاست‌های دولت لندن دارد طفره رفت و گفت: اگر من در آمریکا رای دهنده باشم، دوست نخواهم داشت که کسی در یک دولت دیگر درباره انتخابات کشورم اظهار نظر کند. به نظرم باید تا پایان شمارش آراء انتظار بکشیم.

بایدن که یک آمریکایی ایرلندی کاتولیک است سپتامبر (شهریور) گذشته به جانسون هشدار داده بود که این کشور باید به توافق «جمعه نیک» احترام بگذارد یا توافق تجاری جداگانه ای با آمریکا در کار نخواهد بود. وی در توئیتی نوشت: نمی توانیم اجازه دهیم پیمان جمعه نیک که صلح را به ایرلند شمالی بازگرداند در نتیجه برگزیت آسیب ببیند.

بایدن افزود: هر گونه توافق تجاری بین آمریکا و انگلیس باید منوط به احترام به این پیمان و جلوگیری از بازگشت به مرز سخت باشد، همین و بس.

دفتر نخست وزیری انگلیس پیشتر اعلام کرده بود که برای اطمینان از اینکه موضع این کشور درک شود با طرف‌ آمریکایی رایزنی خواهد کرد.

شمار آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنان ادامه دارد اما به نظر می‌رسد که جو بایدن، نامزد حزب دموکرات به پیروزی نزدیک می‌شود. 

تاکنون بایدن ۲۶۴ رای الکترال و ترامپ ۲۱۴رای الکترال بدست آورده اند. اگر بایدن ۱۶ رای الکترال جورجیا را بدست آورد، راهی کاخ سفید خواهد شد.

 

منبع: ایرنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه