ارسال به دیگران پرینت

چین و هند برای خاتمه دادن به درگیری‌های مرزی اخیرباهم به توافق رسیدند

وزرای خارجه هند و چین طی دیدار در حاشیه اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای در مسکو، برای اتمام فوری درگیری‌های مرزی به توافق رسیدند.

بعد از چند روز تقابل نظامی پراکنده بین نیروهای هندی و چینی در مناطق مرزی مورد مناقشه، دو طرف از توافق بر سر خاتمه دادن به این درگیری‌ها خبر دادند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، «وانگ یی» وزیر خارجه چین و «سابرامانیام جایشانکار» همتای هندی او بامداد امروز (جمعه به وقت تهران) با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که بر سر پایان فوری تقابل مرزی به توافق رسیده‌اند.

بر این اساس، وزرای خارجه هند و چین که روز پنجشنبه برای حضور در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای به مسکو سفر کرده بودند، در حاشیه این اجلاس با یکدیگر دیدار کردند تا اختلافات بر سر تقابل چند ماهه در مرز - که شدیدترین حالت در چند دهه اخیر است - حل کنند.

در بیانیه مشترک این دو آمده است: «وزرای خارجه دو طرف توافق کردند وضعیت کنونی در مناطق مرزی به نفع هیچکدام نیست. آنها به همین دلیل توافق کردند که نیروهای مرزی هر دو طرف باید به گفت‌وگو ادامه داده، سریعاََ درگیری را متوقف کرده، فاصله مناسب گرفته و تنش‌ها را کاهش دهند».

تنش‌های مرزی بین چین و هند از آخرین هفته آوریل در خط کنترل مرزی در شرق منطقه لداخ روابط دو کشور را به تیرگی کشانده و دو طرف شاهد شدیدترین نزاع بین دو کشور در حدود ۵۰ سال اخیر بودند. در درگیری‌های ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد)، ۲۰ سرباز هندی کشته شدند.

دوشنبه هفته گذشته ارتش هند از تنش‌های تازه بین نیروهای چینی و هندی در شب ۲۹ و ۳۰ آگوست (شنبه شب و یک‌شنبه) خبر داد و علت آن را تحرکات نظامی ارتش آزادی‌بخش خلق چین در شرق منطقه مرزی «لداخ» اعلام کرد.

از آنجایی که دو کشور همسایه هند و چین، یک مرز مشخص ندارند و تنها یک خط کنترل واقعی برای جداسازی دو قلمرو دارند که در سال ۱۹۶۲ بعد از جنگ میان دو کشور ایجاد شد، به همین دلیل در چندین دهه اخیر، درگیری‌های مرزی زیادی بین دو کشور رخ داده است.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه