ارسال به دیگران پرینت

با انعقاد تفاهم‌نامه در حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان انرژی اتمی رخ داد؛

تحول اقتصادی در شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران با اکتشافات جدید

بزرگترین تفاهم‌نامه همکاری ((اکتشاف، استخراج و فرآوری کانسنگ مواد پرتوزا و عناصر همراه)) فی‌مابین مدیران عامل شرکت‌های سنگ‌آهن مرکزی ایران و اسکام به امضا رسید که در مراسم امضای این تفاهم‌نامه وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: اکتشافات جدید در معادن کشور، زمینه‌ساز تحول اقتصادی است.

تحول اقتصادی در شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران با اکتشافات جدید

به‌ گزارش خبرگزاری موج به نقل از مرکز روابط عمومی شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران، در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ ، تفاهم‌نامه همکاری ((اکتشاف، استخراج و فرآوری کانسنگ مواد پرتوزا و عناصر همراه)) فی‌مابین مدیران عامل شرکت‌های سنگ‌آهن مرکزی ایران و اسکام در محل وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به امضا رسید.

در آیین انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری که با حضور سیدصولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، سیدحجت کاظمی مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، مجتبی حمیدیان، مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران و جمعی از مدیران وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سازمان انرژی برگزار شد، وزیر کار گفت: بهره‌مندی از ظرفیت‌های معدنی ایران اسلامی در سال‌های اخیر مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است.

وی با بیان اینکه ایران در حوزه معادن، جزو کشورهای سرآمد دنیاست، افزود: دستیابی دانشمندان جوان کشور به تکنولوژی ژئوفیزیک هوابرد، امیدآفرین و نویدبخش آینده درخشان این حوزه است.

مرتضوی به اثرگذاری حوزه معادن در تقویت اقتصاد ملّی اشاره کرد و گفت: اکتشافات جدید در کشور می‌تواند علاوه بر اشتغال‌آفرینی برای جوانان به رونق تولید و صادرات نیز منجر شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستیابی به اهداف تعریف‌شده در حوزه صنایع مادر، تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور و ایجاد و توسعه فرصت‌های شغلی جدید با رویکرد منطقه‌ای و بومی را از اهداف تفاهم‌نامه فی‌مابین شرکت مهندسی اکتشاف و استخراج کانی‌های نوین پارس(اسکام) به‌عنوان نماینده سازمان انرژی اتمی و شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد.

از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حمایت کامل می‌کنیم

محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه در شکوفایی اقتصادی ایران یکی از الزامات توسعه فعالیت‌های معدنی است، اظهار کرد:  بهره‌برداری از معدن لازم است‌به صورت حرفه‌ای و با فناوری‌های نوین انجام شود.

وی افزود: در همین چارچوب با توکل به خداوند و در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و تدابیر دولت سیزدهم اراده ما در سازمان انرژی اتمی این بوده است که توسعه همه‌جانبه در بهره‌برداری از معادن داشته باشیم.

اسلامی تصریح کرد: بر اساس این سیاست، در ابتدا فرآیندهای مربوط به چرخه سوخت هسته‌ای که برای تولید انرژی مورد نیاز است را گسترش می‌دهیم و همچنین عناصر همراه را در قالب مشارکت با بنگاه‌های بزرگ دارای صلاحیت به صورت توأمان استخراج می‌کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه توقف چند ساله و موانع به‌منظور بهره‌برداری از عناصر همراه معادن در دولت سیزدهم و توسط این سازمان رفع شده است، گفت: به شکل جدی به این حوزه وارد شده‌ایم و اکنون شاهد انعقاد این تفاهم‌نامه به عنوان پنجمین کار معدنی مشترک هستیم.

وی ادامه داد: با همه ظرفیت سازمان انرژی اتمی در خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستیم زیرا اعتقاد داریم باید از وزارت تعاون کاملا حمایت شود تا با ایجاد قدرت برای کشور بتواند جامعه هدف خود را بهتر پشتیبانی کند.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: طرح ((اکتشاف، استخراج و فرآوری کانسنگ مواد پرتوزا و عناصر همراه)) در استان یزد با وزارت تعاون فصل مشترک خوبی است تا بتوانیم ذخایر را شناسایی کنیم و با تجزیه و تحلیل داده‌های به‌دست آمده برای بهره‌برداری، ابزار آن را به شکل مدرن و مجهز فراهم سازیم.

اسلامی گفت: این طرح مهم در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار دارد و امروز نیز  تفاهم‌نامه آن امضا و مبادله‌ شد.

معاون رییس جمهور خاطرنشان کرد: این اتفاق موجب ثروت‌آفرینی برای ملت ایران خواهد شد و با تولید و اشتغال پایدار ارزش افزوده قابل ملاحظه‌ای به وجود می‌آورد. این تفاهنامه می تواند نقطه عطف و آغازی برای تحول اقتصادی در حوزه صنعت و معدن در کشور باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی از تلاش‌های ریاست صندوق بازنشستگی فولاد و مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران تشکر ویژه کرد.

سنگ آهن

راه رسیدن به تولید 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404 هموار شد

 همچنین سیدحجت کاظمی مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد در این نشست با بیان اینکه شروع همکاری مشترک بین سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی در قالب انعقاد قراردادهای مشارکتی اکتشاف و استخراج و فرآوری معدنی میل به  تامین منابع معدنی و ذخیره استراتژیک کشور برای تامین منابع سوخت هسته‌ای است، گفت: هم‌اکنون معدن چغارت با 200 میلیون تن سنگ‌آهن در شهر بافق روبه اتمام است و با انعقاد این تفاهم‌نامه راه رسیدن به  چشم‌انداز تولید 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404 هموار خواهد شد.

ذخیره 170 میلیون تن سنگ‌آهن زیرزمینی در معدن آنومالی 8 ناریگان

مجتبی حمیدیان مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران سخنران دیگر این مراسم بود که با اشاره به اینکه پس از یکسال فعالیت در شرکت  سنگ آهن مرکزی ایران امروز شاهد یک اتفاق بزرگ بین این شرکت و شرکت اسکام هستیم، گفت: در حوزه فعالیت‌های معدنی و صنعتی، بلوک مرکزی ایران یکی از مستعدترین مجموعه‌های کشور بوده و از سال 1350 فعالیت معدنی در آن شروع شده است.

وی تصریح‌کرد: در دولت سیزدهم به دنبال ایجاد تحول صنعتی و معدنی در بلوک مرکزی ایران هستیم و معدن آنومالی 8 ناریگان تقریبا برابر معدن چغارت ماده اولیه دارد. در این معدن در عمق 470 تا 550 متری حدود 170 میلیون تن سنگ‌آهن داریم و در حوزه سطحی هم اکتشافات اولیه حدود 6 میلیون تن  سنگ‌آهن را گزارش می‌کند.

حمیدیان افزود: ما امیدوار هستیم این تفاهم‌نامه همراه با تجریه شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران پس از فعالیت در معادن چغارت و دی 19، یک رخداد مهم برای پیش‌روی به سوی معدنکاری زیرزمینی باشد.

شهامت شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در کشف معادن پنهان

محمدحسن تولایی، مدیرعامل شرکت اسکام هم با بیان اینکه این شرکت زیرمجموعه سازمان انرژی اتمی است، گفت: سازمان انرزی اتمی با بومی‌سازی هوابردی توانایی شناسایی کل معادن کشور را دارد.

وی افزود: موضوع آنومالی سطحی رو به اتمام است و معادن پنهان از طریق ژئوفیزیک هوابرد امکان شناسایی دارند و شرکت اسکام در این زمینه بانک اطلاعاتی بزرگی دارد .در همین معدن آنومالی 8 ناریگان که توسط ژئوفیزیک شناسایی شد. اطلاعات مهمی را استخراج کردیم که این اطلاعات در جای دیگر موجود نیست.

تولایی تصریح‌کرد: معدن آنومالی 8 ناریگان به مساحت 45 کیلومتر مربع در 25 کیلومتری شمال شرقی استان یزد قرار گرفته و دارای شواهد پرتوزایی ویژه است. استخراج از این معدن یک کار مشترک بین ما و شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران است. 

تولایی افزود: از آقای حمیدیان و شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران تشکر می‌کنم که شهامت حرکت به سوی کشف معادن پنهان در کشور را دارند و با بهره برداری از معدن آنومالی 8 ناریگان برای 5 تا 7 هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

  دیدگاه تان را بنویسید

   

  مولفان

  دیدگاه

  توسعه

  تبلیغات متنی