خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

حسین راغفر کارشناس اقتصادی

مافیای مسکن در اجرای مالیات بر خانه‌های خالی سنگ‌اندازی خواهند کرد

حسین راغفر، کارشناس اقتصادی معتقد است که مافیای مسکن اجازه نمی‌دهد قانون اخذ مالیات از ‏خانه‌های خالی اجرا شود. ‏

او به خبرگزاری گفت: «‌هر چند این مالیات بر خانه‌های خالی تصویب شده و قانون است اما در ‌مجموعه دولت اراده‌ای برای اجرای آن نیست و افراد منتفع به‌هزار روش سنگ‌اندازی خواهند کرد.‌»

راغفر افزود: «مافیای مسکن در مجلس هم رخنه دارد، این افراد اجازه نمی‌دهند مالیات بر خانه‌های ‌خالی به اجرا برسد و به بهانه‌های مختلف در اجرا سنگ‌اندازی می‌کنند. هر چند این مالیات بر ‌خانه‌های خالی تصویب شده و قانون است اما در مجموعه دولت اراده‌ای برای اجرای آن نیست و افراد ‌منتفع به‌هزار روش سنگ اندازی خواهند کرد.‌»

این کارشناس اقتصادی معتقد است: «دولت باید همزمان مالیات را در حوزه‌های مختلف فعالیت‌های ‌سوداگری و سفته‌بازی ازجمله مسکن وضع کند. در غیراین صورت سرمایه از مسکن به سمت سکه ‌و طلا می‌رود. واقعیت این است که در این شرایط دولت راهی جز کسب درآمدهای مالیاتی ندارد و ‌دولت و حاکمیت باید برای کسب این درآمد اراده داشته باشند.‌»

این کارشناس اقتصادی گفت: «افزایش قیمت املاک و مسکن به دلیل فعالیت سوداگرانه و افزایش ‌حضور بانک‌ها، موسسات پرقدرت مالی و بنیادها بوده و ورود سرمایه این نهادها باعث افزایش ‌قیمت‌ها شده است.‌»او افزود: «مشخص نیست در سال‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت مسکن چقدر از املاک و مستغلات ‌بانک‌ها به فروش رفته اما قطعا یکی از راه‌های کسب درآمد برای بانک‌ها ورود به بخش ‌مستغلات، زمین و املاک بوده و حتما الان هم این فعالیت‌ها را دنبال می‌کنند.‌»

راغفر با اشاره به موضوع مالیات بر خانه‌های خالی گفت:   «واحدهای مسکونی خالی از واحدهای گران‌قیمت هستند که مردم قدرت و توان خرید آن را ندارند. قیمت مسکن نه در مناطق بالا بلکه در مناطق ‌متوسط به متری ٤٠ الی ٥٠‌میلیون تومان رسیده است که چنین ظرفیتی برای خرید و مصرف وجود ‌ندارد.‌»

او ادامه داد: «منابع وارد فعالیت‌های سوداگری و ساخت‌وساز مسکن لوکس و در این محل قفل ‌شده است. برای مسکن مصرفی مردم سرمایه‌گذاری نشده است.‌»

منبع: شهروند
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه