خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

آسوشیتدپرس: تاسیسات مخفی اتمی اسرائیل مشغول انجام یک پروژه بزرگ است

خبرگزاری آسوشیتدپرس در جریان تحلیل یک سری تصاویر ماهواره‌ای گزارش داد، تاسیسات مخفی اتمی اسرائیل که برنامه اعلام نشده تسلیحات اتمی تل‌آویو را پیش می‌برد، مشغول انجام پروژه‌ای است که به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین پروژه ساخت و ساز آن در دهه‌های اخیر باشد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در جریان تحلیل یک سری تصاویر ماهواره‌ای گزارش داد، تاسیسات مخفی اتمی رژیم صهیونیستی که برنامه اعلام نشده تسلیحات اتمی تل‌آویو را پیش می‌برد، مشغول انجام پروژه‌ای است که به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین پروژه ساخت و ساز آن در دهه‌های اخیر باشد.

 به نوشته روزنامه واشنگتن پست، تنها چند متر دورتر از راکتور قدیمی اسرائیل در مرکز تحقیقات اتمی "شیمون پرز"، حفاری به بزرگی یک زمین فوتبال که احتمالا چندین طبقه در زیر زمین خواهد بود، وجود دارد.

این تاسیسات در نزدیکی شهر دیمونا در حال حاضر یک آزمایشگاه زیرزمینی قدیمی دارد که سوخت هسته‌ای مصرف‌شده راکتور را برای به دست آوردن پلوتونیوم تا درجه ساخت سلاح برای برنامه بمب هسته‌ای اسرائیل دوباره پردازش می‌کند.

با این حال هنوز مشخص نیست که این تاسیسات برای چه منظوری ساخته می‌شود. دولت تل‌آویو به سوالات خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره این ساخت و ساز پاسخ نداد. براساس سیاست ابهام هسته ای، اسرائیل داشتن تسلیحات هسته‌ای را نه تایید و نه رد می‌کند.

این ساخت و ساز در حالی صورت می‌گیرد که رژیم صهیونیستی تحت نخست وزیری بنیامین نتانیاهو به شدت برنامه اتمی ایران را به باد انتقاد گرفته است؛ برنامه‌ای که تحت نظارت بازرسان سازمان ملل قرار دارد و این امر سبب شده تا کارشناسان بار دیگر خواستار اعلام جزییات برنامه اسرائیل شوند.

رژیم صهیونیستی با حمایت فرانسه ساخت و ساز محرمانه یک سایت هسته‌ای را در اواخر دهه ۱۹۵۰ در بیابانی خالی در نزدیکی شهر دیمونا آغاز کرد. اسرائیل سال‌ها هدف نظامی این تاسیسات را از آمریکا که در حال حاضر متحد اصلی تل‌آویو محسوب می‌شود، پنهان کرده است.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه