خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

قطعنامه ۴۰ عضو جمهوری خواه کنگره به رهبری تام کاتن: تحریم‌های ایران و ممنوعیت دسترسی به سیستم مالی آمریکا نباید لغو شود

سناتور تام کاتن و بیش از ۴۰ عضو جمهوری خواه کنگره روز چهارشنبه قطعنامه‌ای را برای مخالفت با هرگونه اقدامی در جهت لغو تحریم‌های ایران ارائه کردند. این اقدام قانونگذاران جمهوری خواه نشان دهنده مخالفت‌هایی است که دولت بایدن در تلاش برای بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با آن‌ها مواجه شده است.

بیش از 40 عضو جمهوری خواه کنگره آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را ارائه کرده اند که دولت بایدن را از لغو تحریم های ایران منع می کند.

 سناتور تام کاتن و بیش از 40 عضو جمهوری خواه کنگره روز چهارشنبه قطعنامه ای را برای مخالفت با هرگونه اقدامی در جهت لغو تحریم های ایران ارائه کردند. این اقدام قانونگذاران جمهوری خواه نشان دهنده مخالفت هایی است که دولت بایدن در تلاش برای بازگشت به توافق هسته ای 2015 با آن ها مواجه شده است.

این قطعنامه مطابق با نسخه ای که در اختیار بلومبرگ قرار گرفته، با کاهش مجدد تحریم های ایران و هر اقدامی برای لغو ممنوعیت دسترسی ایران به سیستم مالی ایالات متحده مخالفت می کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است تا زمانی که ایران به اجرای تعهدات خود ذیل توافق هسته ای که دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق از آن خارج شد، برنگردد، تحریم ها را کاهش نمی دهد. اما آمریکا پیشنهاد داده است که تحت نظارت 5 کشور دیگر که در تدوین توافق هسته ای شرکت داشته اند، با ایران ملاقات کند. تاکنون ایران به این پیشنهاد پاسخ نداده است.

امضا کنندگان این قطعنامه در مجلس نمایندگان و سنا در بیانیه ای گفتند: "ایالات متحده باید تحریم های ایران را تا زمانی که این کشور جاه طلبی های هسته ای خود را کنار بگذارد و به حمایتش از خشونت و ترور در منطقه پایان دهد، حفظ کند. ایران در زمان دولت اوباما از سیاست های ضعیف اوباما استفاده کرد و رئیس جمهور بایدن نباید همان اشتباهات را تکرار کند."

این قطعنامه عمدتاً نمادین است و با توجه به کنترل دموکرات ها بر هر دو مجلس کنگره، شانس کمی برای تصویب دارد. با این وجود، هشداری به دولت بایدن و ایران است که دور زدن کنگره، توافق های آتی را به خطر می اندازد.

 

منبع: انتخاب
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه