خبر فوری
ارسال به دیگران پرینت

رونمایی از داروی ترک اعتیاد نقطه عطف در تکنولوژی مواد مخدر

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تاثیر فوق العاده داروی بوپرنورفین در ترک اعتیاد گفت: رونمایی از این دارو و خط تولید آن نقطه عطفی در تکنولوژی مواد مخدر است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم رونمایی از خط تولید داروی بوپرنورفین گفت: رونمایی از این دارو و خط تولید آن نقطه عطفی در حوزه تکنولوژی مواد مخدر است.

او ادامه داد: ما به یک اکوسیستم خاص نیاز داریم زیرا تمام روش‌هایی که در دنیا اعمال می‌شود، نمی‌توان در ایران پیاده سازی کرد و باید روش بومی برای آن درنظر بگیریم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: به‌دلیل موقعیت کشور و اینکه در ایران مواد مخدر یک ترکیب خاصی است ما بیش از هرچیزی نیازمند روش‌های بومی هستیم و روش‌های قدیمی دیگر کشور‌ها جوابگو نیست. ما نیاز داریم نوآوری‌های اجتماعی خودمان را رشد بدهیم. در این حوزه نیاز داریم دانش علوم شناختی را رشد دهیم.

ستاری ادامه داد: بسیاری از داروهای گیاهی توسعه پیدا کرده و بسیاری از آنها بر روی معتادان تست شده است و نتایج فوق‌العاده‌ای داشته است، باید روش‌های جدید درمان باید بومی‌سازی شود و قطعا ما نمی‌توانیم مستقیما این‌ها را استفاده کنیم.

او افزود: باید روی کلینیک‌ها تغییر جدی انجام دهیم (بر روی نوع ساختار و تفکر و روش‌هایی که استفاده می‌کنند) و یکی از نقطه ضعف‌های بزرگ این است که عملا کسی ترک اعتیاد انجام نمی‌دهد، زیرا بعد از مدتی بسیاری از آن‌ها دوباره به این چرخه برمی‌گردند و این نقطه ضعف بزرگ است و این معضل با دانش قابل حل است که فرد به این میزان برگشت‌پذیری‌اش بالا نباشد. تمام این‌ها یک انگیزه بزرگی برای ماست تا مراکز نوآوری خودمان را توسعه دهیم و از فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی برای مقابله با ترک اعتیاد استفاده کنیم.

ستاری درباره دارو بوپرنورفین گفت: این دارو یک فرهنگ جدید است و تحولی عظیم در مقابله با ترک اعتیاد صورت گرفته است. خوشبختانه مواد اولیه این ماده بسیار ارزان است و هیچ مشکلی برای تولید آن نداریم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه