ارسال به دیگران پرینت

آمریکا بزرگ‌ترین امپراطوری هک و دزدی اسرار است

سخنگوی وزارت خارجه چین به دنبال افشای جاسوسی آمریکا از سران اروپا تصریح کرد: واشنگتن بزرگ‌ترین امپراطوری هک و دزدی اسرار است؛ این کشور به‌دنبال سرکوب رقبایش است.

وبگاه وزارت خارجه چین امروز دوشنبه به نقل از «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور به انتشار اخباری مبنی بر جاسوسی آمریکا از متحدانش واکنش نشان داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این خصوص گفت: این مسئله در طول زمان به اثبات رسیده است که آمریکا بزرگ‌ترین امپراطوری هک و دزدی اسرار است و نه‌تنها رقبا، بلکه متحدانش را نیز هدف قرار می‌دهد.

«وانگ ونبین» در این باره اضافه کرد: آمریکا استاد واقعی شنود بی‌رویه و سرقت اسناد محرمانه در مقیاس گسترده است و حتی متحدانش آن را غیر قابل قبول می‌دانند.

وی در این باره ادامه داد: این اتفاق نشان داد که آمریکا در واقع محافظ امنیت سایبری نیست، بلکه به‌دنبال سرکوب رقبا است. آمریکا در حقیقت به‌دنبال دفاع از امنیت متحدانش نیست، بلکه به‌دنبال حفظ هژمونی خود است.

به دنبال افشای جاسوسی آمریکا از سران اروپا، سخنگوی دولت آلمان امروز دوشنبه اعلام کرد که در حال پیگیری گزارش‌ها در این باره است.

«استفان سایبرت» سخنگوی دولت آلمان در این باره گفت: دولت فدرال این گزارش را مورد توجه قرار داده و با تمام سازمان‌های مرتبط دولتی و بین المللی برای شفاف سازی موضوع در تماس است.

«کلمان بون» وزیر امور اروپایی فرانسه نیز ساعاتی پیش در واکنش به خبر همکاری اطلاعاتی آمریکا و دانمارک برای جاسوسی از مقامات اروپایی، گفت: در صورت اثبات، این مسئله بسیار جدی خواهد بود. این مسئله بی نهایت جدی است. باید ببینیم آیا متحدان اروپایی مان – دانمارکی‌ها- در همکاری با سرویس‌های (اطلاعاتی) آمریکا مرتکب خطا یا اشتباهی شده‌اند. اگر مشخص شود که آمریکایی‌ها از رهبران اروپا جاسوسی می کرده‌اند؛ مسئله خیلی جدی خواهد بود. میان متحدان باید اعتماد و اندکی همکاری حاکم باشد؛ بنابراین این مسائل احتمالی را باید جدی گرفت. اما باید این موضوع اول بررسی شود و بعد در رابطه با (ادامه) همکاری تصمیم گیری کنیم.

بر اساس گزارش رسانه‌های اروپایی، آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) با کمک دستگاه اطلاعاتی دانمارک از مقامات ارشد اروپا از جمله «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «فرانک والتر اشتاین مایر» رئیس جمهور این کشور جاسوسی کرده است.

«پیر اشتینبرک» نامزد پیشین صدارت حزب سوسیالیست چپ میانه آلمان هم از دیگر افرادی بوده که مورد جاسوسی قرار گرفته است.

مقامات دانمارکی تاکنون واکنشی به این موضوع نداشته‌اند.

 

منبع: مهر
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه