ارسال به دیگران پرینت

سیگنال منفی از وین به بازار ارز | دلار تغییر مسیر داد

در حالی که تا دیروز بازار ارز با شیب تندی مسیر نزولی را طی می‌کرد، از شب گذشته با انتشار برخی اخبار منفی درمورد نشست برجامی وین، دلار در مدار افزایشی قرار گرفته و قیمت آن از ۲۰۹۰۰ به ۲۱۶۰۰تومان رسیده است.

دلار از ابتدای هفته تحت تاثیر اخبار خوشبین‌کننده درمورد برجام از جمله موافقت با خروج نام اکثریت افراد و نها‌د‌ها از لیست تحریم‌ها و همچنین بازتاب خوب این خبر در رسانه‌های خارجی که اظهار کرده‌ بودند فقط چند قدم تا پایان تحریم‌ها علیه ایران باقی مانده، فاز کاهشی گرفته بود به طوریکه از ۲۳۳۰۰تومان ابتدای هفته به ۲۰۹۰۰تومان تا روز گذشته رسید.

اگرچه انتظار می‌رفت این روند تا پایان هفته ادامه‌دار باشد و دلار در کانال ۲۰هزار تومان تثبیت شود، اما از شب گذشته تا امروز انتشار برخی اخبار در رسانه‌های داخلی با مضمون به وجود آمدن مشکل در مذاکرات وین، باعث تغییر مسیر بازار ارز از نزولی به صعودی شده به طوریکه قیمت دلار تا ساعت انتشار این خبر در بازار آزاد به ۲۱۶۰۰تومان هم افزایش یافته است.

حمله شبانه به دلار

شب گذشته خبرگزاری تسنیم در گزارشی اظهار کرد که دیپلمات‌های اروپایی اعلام کردند که شکاف‌های بزرگی میان مواضع تهران و واشنگتن در خصوص اقدامات مد نظر آمریکا برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد و این شکاف‌های بزرگ مانع پیشرفت مذاکرات وین برای احیای برجام است؛ این خبر باعث شد قیمت دلار شبانه در معاملات پشت‌خطی تحت تاثیر بالارفتن حجم خرید‌ها با کانال ۲۱هزار تومان افزایش یابد.

همچنین سایت اکسیوس هم ادعا کرده که اختلافات میان ایران و آمریکا بر سر اقدامات جهت محدود کردن برنامه هسته‌‌ای ایران در مذاکرات وین بن‌بست ایجاد کرده است؛ علاوه بر این امروز پرس‌تی‌وی خبری منتشر کرده مبنی بر اینکه آمریکا خواستار تخریب سانتریفیوژهای نسل جدید ایران شد.

انتشار این اخبار آن هم در شرایطی که پیش‌بینی می‌شد توافق بر سر برجام نزدیک است و در پی آن بازار ارز به مسیر کاهشی خود ادامه خواهد داد، منجر به رشد دوباره قیمت دلار تا ۲۱۶۰۰تومان شده؛ حالا فعلا انتظارات معامله‌گران تغییر کرده و روند دلار در معاملات پشت‌خطی همچنان صعودی است، ولی خبر‌ها حاکی از آن است که مذاکرات وین فردا از سرگرفته می‌شود که در این میان با ارسال سیگنال‌های مثبت از وین به تهران احتمال بازگشت مجدد دلار به روند نزولی وجود دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه