ارسال به دیگران پرینت

صد و ششمین سالگرد کشتار ارامنه در پایتخت ارمنستان

هزاران نفر روز شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) در ایروان، پایتخت ارمنستان، در یکصد و ششمین سالگرد تبعید و کشتار ارمنی‌ها در دوران امپراتوری عثمانی که از آن به عنوان «نسل‌کشی» یاد می‌کنند تظاهرات کردند و پرچم‌های ترکیه و جمهوری آذربایجان را به آتش کشیدند.

 تاکنون و در کنار پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان، ۳۲ کشور و یا پارلمان، از جمله پارلمان اتحادیه اروپا، کشتار ارامنه در امپراتوری عثمانی را بعنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته‌اند.

تظاهرات ۱۰ هزار نفری «مشعل» امروز ایروان را در برگرفت. آنچه در تظاهرات امسال خشم شهروندان ارمنستان به ترکیه، نزدیکترین متحد جمهوری آذربایجان را دو چندان کرده، جنگ اخیر بر سر قره‌باغ است. باکو در این جنگ به مدد حمایت تمام عیار و پهپادهای ترکیه توانست بخش‌های وسیعی از مناطق خود در قره‌باغ را که ارمنستان حدود ۳۰ سال پیش به تصرف خود در آورده در اختیار و تحت حاکمیت خود درآورد.

بنا به برخی منابع، حدود ۶۰۰ هزار تا یک و نیم میلیون ارمنی حد فاصل سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳میلادی در دوران امپراتوری عثمانی کشته شدند. ترکیه کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول از سوی امپراتوری عثمانی را می‌پذیرد اما شمار کشته‌شدگان را بسیار کمتر می‌داند و این رویداد را نه یک نسل‌کشی برنامه‌ریزی شده بلکه جزو پیامدهای طبیعی جنگ برمی‌شمارد.

 

منبع: ايسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
  • مجید ارسالی در

    ادعای خواهی ساخته انگلیس که ارامنه جنایتکار بر آن اصرار دارند در حالیکه جنایات فجیع ارامنه در همان مقطع در شهرهای ترک نشین خودمان از قبیل ارومیه و سلماس و ... نادیده گرفته شده و در کشور خودمان نیز بر کتمان این فجایع اصرار دارند .

  • نامی ارسالی در

    آمریکا با چه رویی از نسل کشی صحبت می کند درحالیکه خود میلیونها سرخپوست را نابود کرد تا زمین هایشان را تصرف کند؟
    ارمنی ها دست پیش گرفته اند که پس نیفتند. اگر واقعا آنها به نسل کشی معتقدند چرا علیرغم پیشنهاد ترکیه به تحقیق در این مورد توسط گروهی بی طرف ،جواب ندادند؟
    ارمنی ها کشتار مردم آذربایجان را در سالهای 1915 و1918 و 1989تا1991 را چه می گویند؟کشتار مردم خوی واردبیل و ارومیه چه می شود؟ضمنا مگر تعداد ارمنی ها چقدر بوده که به قول خودشان 600هزار تا یک ونیم میلیون نفر کشته داده باشند؟اینها یا شلاق نخورده اند یا شمارش بلد نیستند

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه