ارسال به دیگران پرینت

لزوم معرفی ظرفیت های صنایع تبدیلی کشاورزی گیلان به سرمایه گذاران

استاندار گیلان با اشاره به اینکه گیلان همیشه از مقاصد صادرات و واردات کالا بوده است، گفت: ظرفیت های صنایع تبدیلی کشاورزی گیلان باید به سرمایه گذاران معرفی شود.

 ارسلان زارع عصر سه‌شنبه در جلسه کارگروه مشترک توسعه صادرات غیرنفتی و شورای مبادلات مرزی گیلان، اظهار کرد: در سال گذشته شاهد تحقق بیش از ۶۶۰ میلیون دلار صادرات غیر نفتی در استان بوده‌ایم.

وی به مشارکت خوب همه بخش‌ها در رسیدن به این میزان از صادرات اشاره کرد و افزود: در مقایسه با سال ۹۸ نیز شاهد رشد با ثبت بیش از ۱۰ هزار و ۲۶۰ سفارش هستیم.

استاندار گیلان با اشاره به کسب رتبه نخست در کشور، گفت: عمده واردات استان در سال جهش تولید کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی بوده است.

وی با تأکید بر اینکه باید با شناسایی نقاط ضعف و قوت زمینه را برای تحقق امسال نیز فراهم کنیم، ادامه داد: هدفگذاری انجام شده برای صادرات کالاهای غیر نفتی برای امسال در استان گیلان ۷۲۰ میلیون دلار است.

زارع با بیان اینکه با بهره برداری از واحدهای تولیدی صادرات محور شاهد افزایش میزان صادرات خواهیم بود، افزود: قابلیت افزایش ۴۴ قلم کالای کشاورزی موجود در سبد صادرات در کنار کیفی سازی محصولات، تقویت سردخانه و سورتینگ وجود دارد.

وی با اشاره به ظرفیت ۷۰ هزار تنی سردخانه‌ای در گیلان اشاره و آن را کافی ندانست و اضافه کرد: باید تعداد سردخانه‌ها اضافه شود زیرا گیلان ظرفیت راه اندازی حدود سه پایانه صادراتی محصولات کشاورزی را دارد.

استاندار گیلان بر لزوم معرفی ظرفیت‌ها استان برای جذب سرمایه گذار تأکید کرد و ادامه داد: باید تلاش شود تا ظرفیت‌های صنایع تبدیلی کشاورزی، احداث سردخانه، سورتینگ را معرفی و زمینه برای افزایش میزان صادرات فراهم شود.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد بودیم که گمرکات استان گیلان مقصد صادرات و واردات بوده است، افزود: نقش آفرینی گمرکات گیلان در زمان تحریم‌های اقتصادی افزایش یافته است.

 

منبع: مهر
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه