ارسال به دیگران پرینت

رئیس جمهور آینده چه نگاهی به بورس داشته باشد؟

نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری و اعلام کاندیداتوری یا نامزدی انتخاباتی، رفته رفته تاثیرش را بر بورس می‌گذارد.

 قدیمی های بازار سرمایه می دانند که انتخابات به راحتی بر روند شاخص  بورس تاثیر می گذارد به نحوی که یا بازار را از حالت خرسی در می آورد یا آنکه به راحتی روند نزولی به خود می گیرد.

اما رنگ و بوی بازار سرمایه امسال با سال گذشته متفاوت است به سبب آنکه سهامداران زیادی وارد این بازار شدند به همین سبب ممکن است اشخاصی سیاسی بازار سرمایه را پله ای برای پیروزی خود در این مارتن بدانند. 

به گونه ای که اخیرا محسن رضایی دبیر تشخیص مصلحت طی یک نشسته خبری  در رابطه با اوضاع بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: مسئله بازگشت رونق به بورس قابل حل است ولی دولت فعلی توانایی بهبود آن را ندارد، اما ما این وعده را به سرمایه گذاران می دهیم که در آینده نه چندان دور بازار سرمایه با رونق مواجه خواهد شد.

حال ما برای بررسی تاثیر بیشتر این انتخابات بر بازار سرمایه  با چند کارشناس ذی صلاح به گفت و گو نشستیم.

بازار سرمایه ای  ابزاری برای رای آوردن

عباسعلی حقانی نسب کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با تاثیر انتخابات ۱۴۰۰ بر بازار سرمایه، اظهار کرد: در انتخابات ۱۴۰۰ دو گروه وجود دارند که یکی از آن ها پیش بینی می کند که در انتخابات رای می آورد به همین سبب سعی می کند بازار را تا روز موعودش منفی نگهدار دارد.

او تصریح کرد: اهرم هایی در بازار سرمایه وجود دارد که دو جناح باتوجه به نزدیک شدن به انتخابات دارند از آن به نحوی  استفاده می کنند، برآورد ما این است که تا قبل از زمان موعود یعنی زمان انتخابات اوضاع بازار سرمایه چندان مناسب نخواهد بود.

آینده بازار سرمایه چگونه تصور  می شود؟

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اما پس از انتخابات با توجه به صحبت هایی که در رابطه با کاهش نرخ سود بانکی  یا امکان ورود ایران به بحث FATF می شود می توان برای آینده بازار سرمایه دل گرم بود.

حقانی نسب گفت: جناحی که اکنون  سرکار است به طور عملی رو به سمتی آورده که اوضاع فعلی بازار را حفظ کند و روند آن را مثبت  نگه دارد  اما از آنجایی که  خیلی کار کردش در رابطه با حمایت از بازار سرمایه مشخص نیست نمی تواند چندان موفق باشد.

او بیان کرد: سیاستی که اکنون در رابطه با نرخ سود بانکی یا نرخ ارز گرفته شده نشان از عدم حمایت مسئولان  از بازار سرمایه دارد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: متاسفانه به دلیل آنکه بازار سرمایه در سال ۹۹ ضریب نفوذش زیاد شده ممکن است جناح های سیاسی برای برنده شدن در انتخابات از آن سوء استفاده کنند.

امسال بازار سرمایه با استقبال خوبی مواجه نخواهد شد 

احمد رضا جبل عاملی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با تاثیر انتخابات ۱۴۰۰ بر عملکرد سهامداران گفت: روند شاخص در فروردین ماه و اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به نظر نمی رسند همانند سال ۹۹ گذشته باشد به سبب آنکه یک بی اعتمادی شدید بین مردم و بازار سرمایه به وجود آمده است که پایه اصلی آن را می توان قیمت گذاری های دستوری و دخالت های پی درپی مسئولان دانست 

او بیان کرد: متاسفانه عملکرد دولت به نحوی شده است که تا افراد سرمایه هایشان را در یک جا سرمایه گذاری می کنند به سرعت در قبال آن واکنش نشان می دهد، همین امر توانسته  بر  ریزش  بازارهای مالی  موثر واقع شود. 

جبل عاملی گفت: در سال ۱۴۰۰ مسئولان واکنش چندانی نسبت به بازار سرمایه نشان نخواهند داد به سبب آنکه امسال توجه بیشترشان را بر اخذ مالیات ها خواهند گذاشت.

سعید نصیری کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با اینکه انتخابات ۱۴۰۰ چه تاثیری بر روند بازار سرمایه دارد، اظهار کرد: معمولا موضوع انتخابات و تاثیراتش بر بازار سرمایه در سراسر جهان امری طبیعی است به طوری که در این رابطه می توان به بررسی هایی که آمریکا طی ۱۰ دوره برای سنجش میزان اثر گذاری انتخابات بر روند  بازار سرمایه اش انجام داده  اشاره کرد.

او بیان کرد: معمولا بازار سرمایه در زمان های انتخابات با رشد کمی  مواجه می شود اما اگر تغییر جهتش به سمت نزولی باشد نشان از تغییر حزب دولتی دارد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: در ایران طی بررسی هایی که از دوره مرحوم هاشمی رفسنجانی صورت گرفت بازار همیشه قبل از انتخابات با رشد مواجه می شود و بعد از آن هم وارد یک رکود میان مدت می شد، امسال نیز همه فکر می کردند که بازار سرمایه تا اردیبهشت ماه با رشد مواجه شود اما این امر رخ نداد و شاخص بورس  از شهریور با اُفت مواجه شد.

نصیری گفت: همیشه بازار سرمایه در ابتدای سال جدید با توجه به فیلدهای اقتصادی با رشد مواجه می شود اما سوال اینجاست که اکنون با توجه به اُفتی که بازار درگیر آن شده اوضاعش به چه نحوی است؟ اگر از لحاظ بنیادی بخواهیم بررسی کنیم بعضی از سهام ها با رشد مواجه خواهد شد.

کشور با کمبود نقدینگی مواجه است 

این‌کارشناس بازار سرمایه گفت: مسئله ای که اکنون در ایران وجود دارد بحث رکود است، این امر بسیار بر اقتصاد به ویژه بازار سرمایه تاثیر گذار خواهد بود، در حال حاضر ما در کشور به دلایل زیادی اعم از تحریم ها  و اوضاع نامطلوب بحران کرونا با کمبود  نقدینگی  مواجه هستیم.

در پایان باید گفت، درست است که کارشناسان بازار سرمایه می گویند  انتخابات ۱۴۰۰  بر بازار سرمایه تاثیر گذار است اما مسئولان  و مدیران سازمان بورس نباید حفظ و صیانت از بازار سرمایه  را به فراموشی بسپارند بلکه باید در این مدت  دوماهه توجه خود را افزایش دهند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه