ارسال به دیگران پرینت

شروع یارانه با لیست ۱۳۷ میلیون نفری!

دولت سیزدهم در حالی به زودی اولین مرحله از یارانه نقدی را پرداخت خواهد کرد که در هر ماه باید پاسخگوی لیست حدود حدود ۱۳۷ میلیون نفری برای یارانه نقدی و معیشتی باشد که از دولت گذشته تحویل گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز: یکصدوبیست‌وششمین مرحله از یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی ساعت ۲۴ چهارشنبه همزمان با ۲۰ مردادماه به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

موضع جدی دولت مشخص نیست

پرداخت های یارانه نقدی که ادامه روند ۱۰ سال گذشته  است، اکنون بعد از دولت دهم تا دوازدهم، به دولت سیزدهم نیز رسیده است. اما این‌که آیا دولت جدید به این رویه ادامه خواهد داد یا خیر و دست به اصلاحات جدی در این روند معیوب که سراسر هزینه برای دولت است و نتیجه مثبت آن چشمگیر نیست هنوز در ابهام قرار دارد.

 به هر حال  در مواضع پیش از انتخابات رئیسی و حتی بعد از آن، تاکید قابل توجهی به شیوه پرداخت یارانه در دولت وی نبوده و تا کنون برنامه مشخصی ارائه نکرده است، ولی در هر صورت آنچه که این دولت برای یارانه‌ها در دستور کار دارد دیر یا زود اعلام خواهد شد.

دولت های قبل که برای غربالگری اقدام جدی نکردند

این در شرایطی است که از زمان شروع پرداخت یارانه‌های نقدی از سال ۱۳۸۹ ، مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بوده و از سویی لیست یارانه‌بگیران به صورت محسوسی تغییر نکرده و غربالگری موثری نشده است؛ به طوری که همواره حدود ۹۵ درصد از ایرانی‌ها در جمع یارانه‌بگیران ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار داشته‌اند و با وجود چالش‌های بسیاری که از سوی مجلس، کارشناسان و حتی مسئولان دولتی برای غربالگری یارانه‌بگیران وجود داشته تاکنون اقدام محکم و قابل اطمینانی جهت پرداخت هدفمند یارانه انجام نشده است.

دولت یازدهم که در شعارهای انتخاباتی خود بارها از حذف یارانه پردرآمدها و پرداخت هدفمند یارانه‌های نقدس سخن گفته بود در عمل به نتیجه‌ای نرسید و حتی زمانی که ثبت نام مجدد را برای متقاضیان در نظر گرفت در نهایت بازهم بیش از ۷۰ و چند میلیون نفر ثبت نام کرده که به طور حتم در بین آنها افراد غیرنیازمند وجود داشتند و بعد از آن با وجود تکلیف‌های قانون بودجه در چند سال برای حذف سه دهک بالای درآمدی باز هم دولت اقدام جدی انجام نداد و به بهانه این‌که حذف یارانه‌بگیران ممکن است تبعات اجتماعی داشته و افراد نیازمند نیز در بین آنها حذف و آسیب ببینند از غربالگری دست کشید.

دو لیست یارانه تحویل دولت جدید شد

در هر صورت پرداخت یارانه‌های نقدی در دولت گذشته نه تنها براساس قانون پیش نرفت، بلکه یارانه جدیدی تحت عنوان یارانه معیشتی از محل افزایش قیمت بنزین نیز به آن اضافه شده و حدود ۶۰ میلیون نفر از جمع یارانه‌بگیران ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز این یارانه را دریافت می‌کنند.

براین اساس، دولت رئیسی اکنون در بخش یارانه‌های نقدی لیست بالغ بر ۷۷ میلیون نفری یارانه‌بگیران نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی با هزینه حدود ۴۲ هزار میلیارد تومانی در سال و همچنین لیست یارانه‌بگیران معیشتی با حدود ۶۰ میلیون نفر و هزینه سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومانی را تحویل گرفته است که در مجموع باید در ماه برای حدود ۱۳۷ میلیون نفر یارانه تامین کند. 

۵۰۰ هزار میلیارد رفته است ولی...

به هر صورت طی این سالها تا مرز ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بابت همین یارانه های نقدی که در ظاهر رقم چشمگیری نیست پرداخت شده و در برخی مواقع نه تنها این پرداخت موجب شده که سهم بخش های دیگر تعیین شده در قانون از محل درآمد هدفمندی پرداخت نشود بلکه کسری به حدی بوده که به استقراض از بانک مرکزی نیز کشیده است، در این شرایط این انتظار از دولت جدید وجود دارد که بالاخره بعد از حداقل پرداخت یک دهه یارانه غیرنقدی غیرهدفمند و البته در مواردی مغایر  با قانون هدفمندی یارانه‌ها در این رابطه اصلاحات اساسی صورت دهد. 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد
 • ناشناس ارسالی در

  تورم رو مهار کنید تا جنسها ساعتی گرون نشه. یارانه هم ارزونی خودتون. این مبلغ ناچیز، جوابگوی هیچ نیازی نیست

 • حجت نوری‌زاده ارسالی در

  کی میخاهیدحق ملت راباعدالت بدهیدشماهاازاسلام سخن میگویدراه اسلام راپیش نمیبرید

 • حسین ارسالی در

  برای عدالت وسلامت یارانه یکبار دیگر نام نویسی کنند ملت ‌۸۵ ملیونند شما به ۱۳۷ میلیون یارانه میدهید حتما به مرده هاهم تعلق میگیرد چند میلیونهم که حذف شدند

  • علی ارسالی در

   خخخخخخ

  • فروغ ارسالی در

   واسه چی دوباره ثبت نام کنن؟
   اینا یعنی آمار ملتو ندارن
   خودشونو زدن به اون راه
   ،یک نفر با چند صدتا شناسنامه ی جعلی یارانه دریافت میکرده
   این کارو که منو شما نمیتونیم انجام بدیم
   خودشونن دیگه

  • ناشناس ارسالی در

   دیگر لازم نیست اسم بنویسید بزارید همونا که میگرن بدن تا بعد جدید اسم بنویسن پس لطفان سوال الکی مطرح نکنید

 • ناشناس ارسالی در

  کاش این دولت میمرد ماراحت میشدیم انگارارث پدرشونومیخان بهمون بدن این ۴۵ هزارتومن هم توسرتون بخوره لاشخورا

 • زهرا ارسالی در

  خدا وکیلی خودشون خجالت نمیکشند
  باین یارانه

 • ناشناس ارسالی در

  خداوکیل روتون میشه اسم ۴۵ تومن بیارین؟تمام این پولها حق ملت بدبخت هست دارن میبرن

 • ناشناس ارسالی در

  این کجاش جدیده همون مبلغ قبلیس که

 • قوامی ارسالی در

  واقعا خیلی رو دارین خدا شاهده قیمت حامل های انرژی رو بالا بردید خدا می دونه که چقدر دولت سود میکنه این رو نمی گید
  این مبلغ ناچیز رو که دولت پرداخت میکند
  سخته براش
  واقعا چوپان دروغ تو پیش امثال شما کم میاره

 • ناشناس ارسالی در

  قیمت ها را برگردونید به قبل از یارانه و این یارانه گدایی تون پیشکش خودتون شما 500برابر این پول را از چیب مردم کشیدین بیرون دادین عن زاده هاتو ن تو خارج عیاشی کنن عوضی ها

 • ... ارسالی در

  بخدا انصاف نیست ۴۵ هزار یارانه فقط یه شونه تخمه مرغ میشه اونم واسه یه خانوار سه نفره دو هفته مصرف میشه

 • ناشناس ارسالی در

  چه بگویم درد از هر طرف بنویستم درد است

 • مریم همسرجانباز55 درصد ارسالی در

  وژدانن با یاران میشه یدونه مرغ خریدچرابفکرمردم نیستین ماکه نه یارانه معیشتی ونه حق یارانه بنزین و وووو

 • ناشناس ارسالی در

  ببینم می تونید همین چندعازی که دولت میده رو قطع کنید آخه بتو چه اظهار نظر میکنی😡

 • فرهنگ ارسالی در

  آخه چهلوپنج هزاروپانصدتومان پوله یه ستل ماسته خجالت نمیکشن کلیم روش مانور میدن انگار ارث باباشونا میخوان بدن.به خدا خجالت داره.انقدرهم دنده پهنن که هرچی میگیم انگار بادیوار داریم حرف میزنیم.

 • ناشناس ارسالی در

  عرضه ندارید رانت و تورم را مهار کنید وگرنه مردم یارانه نمی خواستند

 • ناشناس ارسالی در

  بقران قسم ماهی یارانه نمیبینیم انقدرکه مشکل داریم توروخدا یکم به فکرمستاجرهاوبیکارهاباشید

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه