ارسال به دیگران پرینت

جزییات تجارت خارجی ایران با آفریقا

سخنگوی گمرک اعلام کرد: تجارت خارجی کشورمان با آفریقا طی 7 ماه سال 99 بالغ بر 959 هزار و 848 تن بوده است.

سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک در تشریح وضعیت تجارت خارجی کشورمان با آفریقا گفت : قاره آفریقا با دارا بودن 54 کشور در واقع دومین قاره وسیع جهان محسوب می شود .این قاره با 1.3 میلیارد نفر جمعیت در مقایسه با میانگین جهانی ، نرخ رشد بالایی دارد وبه همین دلیل قاره افریقا به عنوان یکی از بازارهای بالقوه آتی جهان به شمار می رود .

و البته این قاره سهم اندکی از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده است .ودر واقع حجم تجارت خارجی افریقا سهمی کمتر از 3 درصد از تجارت جهانی را تشکیل داده است . با این وجود ایران در طی 7 ماهه اول سال جاری با 27 کشور قاره افریقا دارای تجارت بوده است که حجم این تجارت از حیث وزن بالغ بر 959 هزارو 848 تن وبرابر با 180 میلیون و 432 هزارو 161 دلار بوده است . واگرچه این حجم از تجارت درشرایط تحریم های ظالمانه امریکا  ونیز شرایط شیوع جهانی ویروس کرونا صورت گرفته است ولیکن افریقا ظرفیت بسیار زیادی دارد تا حجم تجارت خود را با کشورمان تاسطح بسیار بالاتری برساند .

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک  افزود : سهم صادرات محصولات ایرانی به افریقا 951 هزارو 549 تن برابر با 160 میلیون و 113 هزارو 452 دلار بوده است واین در حالی است که میزان واردات کشورمان بالغ بر 8 هزارو 299 تن وبرابر با20 میلیون و 318 هزارو 709 دلار بوده است .

لطیفی خاطر نشان کرد : ایران در این مدت با کشورهای ساحل عاج، کامرون، جیبوتی، الجزایر، مصر، غنا، گینه، کنیا، لیبی، مراکش، مالی، ماکائو، موریتانی، موریس، موزامبیک، نیجریه، سودان، سنگال، سومالی، توگو، تانزانیا، اوگاندا، آفریقای جنوبی، زامبیا ، اتیوپی، تونس و رواندا دارای روابط تجاری بوده است .

لطیفی اضافه کرد: بیشترین واردات کشورمان از افریقا از زیمباوه با723 تن کالاوبرابر با 5 میلیون و 755 هزاردلار بوده است و پس از آن کشورهای غنا با 5 میلیون و 556 هزارو 480 دلاروآفریقای جنوبی با 3 میلیون و 59 هزارو 656 دلار قرار دارند .ضمن آنکه بیشترین صادرات کشورمان به غنا با 196 هزارو 578 تن وبرابر با 52 میلیون و 813 هزارو 515 دلار  وپس از آن کامرون با 22 میلیون 85 هزارو 285 دلارو کنیا با 21 میلیون و268 هزارو 109 دلاربوده است .

لطیفی در خصوص محصولات وکالاهای تجاری تبادل شده با افریقا نیز گفت: صادرات کشورمان به افریقا شامل دوغ، شیر، خامه و لبنیات، انواع خرما، خمیرهای غذایی وخوراکی، گچ وسیمان، کربن، انواع صفحه وورق فلزی، تجهیزات ساختمانی، شیشه، انواع میله های آهنی، آلومینیوم، انواع اسید، پسته، انواع گل برای مصارف عطر سازی، شیره وعصاره شیرین بیان، تجهیزات پزشکی ودانه ها و میوه های روغنی است.  

همچنین کالاهای وارداتی کشورمان از افریقا نیز شامل انواع بذر، چربی وروغن نباتی، کلر واسانس مواد شوینده، قطعات یدکی خودروهای صنعتی، لنت کلاج، ظروف بسته بندی، تجهیزات پزشکی، دانه کنجد، توتون وتنباکو، انواع ورق ورول صنعتی است.

 

منبع: عصر ایران
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه