ارسال به دیگران پرینت

قیمت مرغ | نرخ مصوب قیمت مرغ در بازاربه ثبات رسید

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۹ هزار تومان است.

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ، از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۹ هزار تومان است.

وی افزود: با توجه به نوسان نرخ نهاده‌های دامی از جمله کنجاله سویا پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ به بالای ۲۰ هزار تومان در بازار برسد.

حجت قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا را ۱۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: در حال حاضر عرضه نهاده با نرخ مصوب ناچیز است که این امر در میزان جوجه ریزی تاثیر سوء دارد.

این مقام‌مسئول قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان و مرغ گرم برای مصرف کننده را ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان اعلام کرد.

وی ادامه داد: اگر کنجاله سویا با نرخ مصوب دولتی بیشتر عرضه شود، این امر در میزان جوجه ریزی، بهبود قیمت جوجه و کاهش زیان تولیدکنندگان مادر تاثیر گذار است.

 تامین بخش عمده نهاده دامی از بازار آزاد

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی کماکان همانند گذشته است، بیان کرد: هم اکنون بخش عمده نهاده‌های مورد نیاز مرغداران از بازار سیاه تامین می‌شود، درحالیکه با تخصیص ارز دولتی باید بخش عمده ذرت و کنجاله با نرخ مصوب به دست تولیدکنندگان برسد.

وی با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی تعریفی ندارد، بیان کرد: عدم حمل به موقع نهاده علت اصلی اختلاف قیمت مصوب با بازار آزاد است و از آن جا که مرغدار با موجود زنده سر و کار دارد، چاره‌ای جز تامین نهاده با نرخ بالا ندارند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با تاکید بر اصلاح قیمت مرغ بیان کرد: اگر قیمت مصوب بر مبنای کارشناسی اعلام شود، تولیدکنندگان با افتخار می‌پذیرند چرا که تولیدکنندگان به هیچ عنوان به دنبال افزایش قیمت نیستند.

وی افزود: با وجود آنکه امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار وجود ندارد، از این رو انتظار می‌رود مسئولان تنظیم بازار برمبنای واقعیت و هزینه تمام شده تولید، قیمت واقعی مرغ را اعلام کنند.

حجت در پایان قیمت هر قطعه جوجه یکروزه را ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و کمبود عرضه در بازار، مرغداران تمایلی به جوجه ریزی ندارند که این امر بر افت نرخ جوجه یکروزه در بازار تاثیر گذار است.

 

منبع: خبر آنلاین
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه