ارسال به دیگران پرینت

بیماران کرونایی قرنطینه خانگی را شکسته‌اند

رها معیری: وزیر بهداشت و درمان می‌گوید «اپیدمی کرونا در خوزستان نسبتا سنگین است» و فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران پیش‌بینی ابتلای ۱۴ تا ۲۰‌درصد ساکنان این کلانشهر ۱۵‌میلیون نفری را کرده است. آمارها نیز نشان می‌دهند که وضعیت در استان‌های کرمانشاه و کردستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و بوشهر همچنان قرمز است و موارد بستری در این مناطق هر روز افزایش پیدا می‌کند. وقتی این پازل‌ها را کنار یکدیگر می‌گذاریم به یک تصویر واحد می‌رسیم، تصویری از موج دوم و سوم کرونا در خوش خیالی مردمی که هنوز به این باور نرسیده‌اند که مرگ فقط برای همسایه نیست، کما اینکه با همه هشدارهای مسئولین نسبت به سهل انگاری مردم در رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی در استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و البرز، هم‌اکنون این مناطق از کشور با افزایش فزاینده موارد بستری روبه‌رو هستند و طولی نخواهد کشید که شمار استان‌های قرمز از پنج استان به هشت استان برسد.

طبق اعلام وزارت بهداشت و درمان از روز پنجشنبه (5 تیر) تا جمعه (6 تیر) 2628 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی که از این تعداد 1356 مورد بستری شدند، با احتساب این آمار مجموع بیماران در کشور ما از اسفندماه 98 تا به امروز به 217‌هزار و 724 نفر رسید. در مدت یاد شده نیز 109 بیمار جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به 10‌هزار و 239 نفر رسید. تاکنون 177‌هزار و 852 نفر از بیماران، بهبود یافته و 2912 نفر از بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

عواملی که خوزستان را به وضعیت قرمز رساند

بدون تردید مردم بسیاری از شهرها از تعداد مبتلایان روزانه و مرگ‌‌ بر اثر کرونا در کشور بی‌اطلاع هستند و هنوز نمی‌دانند در روزهای گرم سال، به‌طور میانگین روزانه بیش از 2500 نفر در کشور ما به این ویروس مبتلا می‌شوند، یعنی در هر ساعت بیش از 104 نفر و در هر دقیقه حدود دو نفر از شهروندان به این ویروس آلوده خواهند شد. در شرایط خوشبینانه نیز روزانه حدود 110 نفر روی تخت‌های بیمارستانی جان خود را از دست می‌دهند. این درحالی است که ده‌ها‌هزار فرد مبتلا به کرونا و بدون علائم در شهر‌ها پرسه می‌زنند و هر روز حدود چهار تا پنج نفر را آلوده می‌کنند. به باور کارشناسان سه عامل مهم سهل‌انگاری مردم، بازگشایی زودهنگام مشاغل و ادارات و باور غلط نابودی کرونا در گرمای هوا، هم اکنون استان خوزستان را در وضعیت «حاد قرمز» قرار داده است و روزانه به‌طور متوسط یک سوم از تعداد مبتلایان کرونا در کشور از مردم همین استان هستند که در روزهای ابتدایی سال 99 و بدون توجه به هشدارها، در شهر رفت و آمد می‌کردند و به مراسم زیر زمینی ترحیم و عروسی می‌رفتند. موج دوم کرونا در پشت دروازه‌های دیگر شهرها نیز قرار دارد و با تداوم وضعیت فعلی و خوش‌خیالی بسیاری از شهروندان رسیدن ایران به موج دوم و سوم کرونا دور از ذهن نیست و می‌تواند تبعات وحشتناکی را به‌همراه داشته باشد. نکته نگران کننده‌ای که در چند وقت گذشته باعث افزایش نگرانی کارشناسان بهداشت و درمان شده است، حضور بیماران مبتلا به کرونا در شهرها و محل کارشان است. آنها که درآمد ثابتی ندارند برای سیر کردن شکم خانواده‌شان چاره‌ای به‌جز حضور در محل کار ندارند و هنوز وزارت بهداشت و دولت برای آنها چاره‌ای نیاندیشیده است. این افراد عمدتا بیماری‌شان از سوی مراکز درمانی تایید شده و علائم بیماری نیز دارند، اما چاره‌ای به‌جز رفتن به سرکار ندارند. همان‌طور که فرهاد ابول‌نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز این امر را تایید می‌کند و می‌گوید: «30‌درصد از بیماران قطعی کرونا در خوزستان قرنطینه خانگی را شکسته‌اند و 9‌درصد از بیماران به‌دلیل مشکلات معیشتی قرنطینه را ترک کرده‌اند. مطابق آمارهای به دست آمده از خود اظهاری 400 نفر از بیماران قطعی مبتلا به کرونا در خوزستان، حدود 9‌درصد اعلام کردند که به دلایل مختلف از جمله لزوم تامین معاش، اجبار صاحب کار و تامین مایحتاج منزل مجبور به ترک قرنطینه شده‌اند و طبق ارزیابی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، حدود 30‌درصد از مبتلایان به ویروس کرونا قرنطینه خانگی را شکسته‌اند». در این رابطه و طی چند وقت اخیر نیز اخباری پیرامون تشکیل پلیس کرونا در شهرهای کشور از جمله آبادان مطرح شده بود که پلیس این موضوع را تکذیب و اعلام کرد که برنامه‌ای برای این موضوع نداریم. سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تاکید براینکه شکستن قرنطینه خانگی یکی از نقاط آسیب ماست، گفت که «در ستاد استانی مقابله با کرونا مقرر شد کلانتری‌های محل با اعلام اسامی مبتلایان به کرونا که موظف به حضور در قرنطینه خانگی هستند بر آنها نظارت کنند».

احتمال بازگشت‌ محدودیت‌ها به خوزستان

استان خوزستان در شرایطی به باور سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان در اپیدمی نسبتا سنگینی از کووید-19 قرار دارد که به باور او پیک بیماری در این استان تا چند روز دیگر افت خواهد کرد. وی همچنین افزود: «نیازهای بیماران بستری در ICU بیمارستان‌های خوزستان را لحظه به لحظه رصد و پیگیری می‌کنم. در تلاشیم تا کمبودها را جبران کنیم.» این گفته‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که علیرضا افشار نماینده ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از احتمال افزایش محدودیت‌ها در استان خوزستان به خاطر کرونا خبر داد. وی همچنین گفت: تصمیمات در این زمینه به ستاد مرکزی مبارزه با کرونا در استان واگذار شده و براساس شرایط مسئولان این استان می‌توانند تصمیم‌گیری کنند.

 

منبع: آرمان ملی
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه