ارسال به دیگران پرینت

استراتژی ۳جانبه‌ای که اروپا برای حفظ برجام تدارک دیده است

کشورهای اروپایی استراتژی ۳ جانبه‌ای را برای حفظ برجام در صورت خارج‌شدن آمریکا تدارک دیده‌اند.

۵۵آنلاین :

کشورهای اروپایی درپی نگرانی از عدم تایید توافق هسته‌ای ایران از سوی «دونالد ترامپ» ‌رئیس جمهور آمریکا، برای تهیه بسته‌ای از اقدامات مشترک را برای حفظ برجام گردهم آمدند.
این بسته ۳ جانبه شامل یک بیانیه محکم از سوی قدرت‌های اروپایی در حمایت از برجام، لابی با کنگره آمریکا و همچنین وارد کردن فشار بیشتر بر ایران می‌شود.
به نوشته خبرگزاری «رویترز» تحت این استراتژی ۳ جانبه، ابتدا سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه با صدور بیانیه مشترک، تعهدشان به توافق هسته‌ای ایران را مجددا اعلام می‌کنند.
دوم، اقدامات خود برای لابی با کنگره جهت ممانعت از هرگونه اقدام عجولانه (و بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران) دو برابر می‌کنند.
سپس اقداماتی را برای فشار آوردن روی برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های ثبات‌زدایش پیشنهاد می‌کنند.
در این گام سوم، کشورهای اروپایی امیدوارند بتوانند پلی را به واشنگتن برای حفظ برجام ایجاد کنند اما آلمان معتقد است که فشار زیاد به ایران نیز مانند راه رفتن روی یک طناب است که با فشار بیش از حد احتمال پاره شدن دارد.
منابع دیپلماتیک می‌گویند این بسته اقدامی هنوز در دست بررسی است و به بروکسل ارائه نشده است.
ترامپ فردا (پنجشنبه) درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای سخنرانی خواهد کرد و اگر این مسئله را تایید نکند و بررسی این مسئله را به کنگره بفرستد، قانونگذاران آمریکایی ۶۰ روز فرصت خواهند داشت که درباره بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تصمیم بگیرند.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 

دیدگاه

توسعه