ارسال به دیگران پرینت

مجلس در این دوره یک کار حرفه‌ای انجام داد

رئیس جمهور بررسی وزرا در مجلس را در این دوره یک کار حرفه‌ای در این مجلس دانست.

۵۵آنلاین :

رئیس جمهور بررسی وزرا در مجلس را در این دوره یک کار حرفه‌ای در این مجلس دانست.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز (یکشنبه) در مجلس شورای اسلامی در آخرین دفاع از وزرای پیشنهادی با تشکر از نمایندگان، هیات رئیسه و رئیس مجلس که در طول این 5 روز صبح و بعد از ظهر مشغول کار بودند اظهار کرد: خوشبختانه مردم ما هم توجه ویژه ای به مذاکرات مجلس داشتند و ما شاهد یک کار حرفه‌ای توسط مجلس در این دوره بودیم.

وی ادامه داد: همیشه مجلس اصول قانونی و اخلاقی را رعایت می‌کرد و این بار بیشتر. همه نمایندگان محترمی که به عنوان موافق و مخالف صحبت کردند کاری کارشناسانه و طبق اعتقاد و عقیده و با مستندات اطلاعات انجام دادند و جز این از مجلس توقع دیگری نیست.

روحانی در ادامه یادآور شد: هر دو ما یعنی دولت و مجلس بار سنگین انجام مطالبات ملی این ملت رشید و بزرگ را بر دوش گرفتیم و همه ما می دانیم شرایط ما آسان نیست. هم شما نمایندگان و هم ما در دولت کاملا اطلاع داریم که راه صاف و ساده‌ای پیش روی ما نیست. در شرایط امروز دنیا در قاره اروپا، آمریکا و آسیا و دیگر قاره‌ها هم مسیر حکمرانی ساده و هموار نیست، چه رسد به ما در این منطقه پرآشوب و مشکلاتی که در گذشته برای همه ما باقی مانده است.

وی با اشاره به رقم بودجه تصویب شده خاطر نشان کرد: بودجه ما حدود 300 هزار میلیارد تومان است. البته رقم بالاتری تصویب شده، اما درآمد حاصله ما حدود همین قدر است و براساس محاسبات هم به سازمان برنامه گفته‌ام شرایط جدید را به وزرا ابلاغ کنند. ما در سال گذشته 40 هزار میلیارد تومان برای صندوق های بازنشستگی دادیم در حالی که این صندوق‌ها مربوط به دولت و بودجه نیست و خودش باید متکفل باشد. من می گفتم خزانه خالی تحویل گرفتیم ولی دیدیم صندوق‌ها هم خالی بود.

رئیس دولت دوازدهم افزود: هیچ صندوقی امروز قادر نیست به تعهداتش عمل کند. وقتی 40 هزار میلیارد تومان ناچار برای صندوق‌ها برود بالای 40 هزار میلیارد تومان برای یارانه داده شود و نمایندگان تصویب کردند 60 هزار میلیارد هم به صندوق توسعه بریزیم این خودش 140 هزار میلیارد تومان می‌شود یعنی نصف بودجه رفت. اگر بخواهیم بدهکاری دولت به بخش خصوصی، پیمانکاران و بانک مرکزی هم حساب کنیم دیگر چیزی ته آن باقی نمی ماند.

روحانی خاطر نشان کرد: خداوند توفیق و فرصتی به ما داده تا به مردم خدمت کنیم. گاهی خداوند فرصتی را به بشر می‌دهد و بار مسئولیتی بر دوشش می گذارد که به یک ملت و منطقه و گاهی به یک جهان کمک کند. این توفیق بزرگ نیز به دوش وزرا، معاونین، دولت و مجلس گذاشته شده است.

وی ادامه داد: این که شما نمایندگان به وزرا رای اعتماد می دهید یعنی اینکه ما با هم کاری را شروع کرده ایم. من از مجلس عزیز خواهش می کنم همانطور که وظایف نظارتی خود را به خوبی انجام می دهد به همان نسبت هم به وزرای خود در رای اعتماد دادن کمک کند. وزرا نیازمند کمک‌های مادی و معنوی شما هستند؛ کمک‌های مادی همان رای اعتماد و کمک معنوی روحیه‌ای است که به آنها می دهید.

رئیس جمهور سپس گفت: شما نمایندگان طی 5 روز گذشته نکات فراوانی را بیان کرده‌اید. من موفق نشدم همه آنها را بشنوم، اما خلاصه گزارش‌ها را خواندم و از همه کسانی که مخالف، موافق، منتقد و یا پیشنهاد دهنده بودند ممنونم؛ چرا که به وزرای ما کمک کردید تا برنامه خود را بهتر پیش ببرند.

وی ادامه داد: خدا را شکر صدا و سیمای ما این بار در دوران انتخابات هر روز در برنامه‌هایش به مردم خاطر نشان می‌کرد که مردم شما به فرد رای نمی‌دهید بلکه باید به برنامه‌ها رای بدهید. درست است که در دوران گذشته این تبلیغات را انجام نمی دانند اما خدا را شکر این بار در این راستا عمل کرده‌اند. حالا شما نمایندگان هم به برنامه‌های وزرا رای داده و مورد بررسی قرار می دهید.

روحانی گفت: وزرا برنامه‌ای را خدمت شما ارائه می دهند. شما آن را نقد می‌کنید. بسیاری از نقدهای شما بر ایرادات برنامه است که خوب است بار دیگر وزرا براساس صحبت‌های نماینده ها برنامه‌هایشان را تصحیح و تکمیل کنند. ان‌شاءالله که به هه 17 وزیر رای قاطعی خواهید داد تا ما کارمان را زودتر شروع کنیم.

وی در حمایت از وزرای معرفی شده اظهار کرد: من نمی خواهم بگویم وزیر معرفی شده بی نقص است، اما همه تلاشم را به کار گرفته‌ام، با همه کسانی که لازم می‌دیدم مشورت کردم، حرف بسیاری را به جان خریدم و با فراکسیون‌های سه گانه مجلس نشستم و از نکات ارزشمندی که طرح می‌کردند استفاده کردم. همه این ها را کنار هم قرار دادم تا بهترین‌هایی را که می توانستم را معرفی کنم.

رئیس جمهور در همین راستا افزود: خداوند را شاهد می‌گیریم و جلوی شهدای مجلس که عکسشان اینجاست و روحشان هم حضور دارد، می گویم اگر فرد اصلح تری بود حتما او را معرفی می‌کردم؛ هیچگاه فرد را براساس اینکه دوستم است یا در دولت قبل نزدیک بوده‌ایم، انتخاب نکردم.

وی با بیان اینکه دولت دوازدهم دولتی فراتر از جریانات سیاسی اصلاح طلبی و اصولگرایی است، گفت: اصل دولت دوازدهم رعایت اصول، اصلاح و اعتدال با هم است و حتما اصول،‌اصلاح و اعتدال را در نظر می گیرد. ما بهتر از این افرادی که معرفی کرده‌ایم در نظر نداشته ایم. ای کاش می شد مثل بسیاری از کشورها رئیس جمهور یک هیاتی را معرفی می‌کرد و نمایندگان یا به آن هیات رای داده یا به کلش رای نمی‌دادند. البته شرایط فعلی هم نکات مثبت خودش را دارد.

روحانی با اشاره به ضرورت تشکیل هر چه سریعتر دولت گفت: ما امیدواریم هر چه سریعتر دولت دوازدهم کار خود را شروع کند. باید همه مصالح کشور را کنار هم ببینیم و بسنجیم. اگر وزیر وزارتخانه‌ای رای نیاورد، رئیس جمهور مجبور است چند ماهی را سرپرست بگذارد تا بتواند مجدد فردی را معرفی کند. خود به خود چند ماه کار عقب می‌افتد. مصالح کشور را در نظر بگیریم. اولویت اول ما سرعت برای تشکیل دولت است.

رئیس جمهور با اشاره به خطبه‌های نماز عیدفطر مقام معظم رهبری یادآور شد: در دولت‌های مختلف فکر می‌کنم برای اولین بار بود که مقام معظم رهبری در سخنرانی‌ها و خطبه‌ی نماز عید فطر امسال تاکید کردند هر چه سریعتر دولت تشکیل شود. قبل از این که برای نماز برویم به من گفتند که دولت را کی معرفی می‌کنید که گفتم تا تحلیف و تنفیذ خیلی وقت مانده و ایشان گفتند زودتر به هر حال دولت باید معرفی شود.

وی اضافه کرد: تاکید رهبری برای چیست؟ برای این که ما وظایف بسیار سنگینی پیش رو داریم، ما باید کشور را مشغول کنیم. در اشتغال گرچه دولت یازدهم توفیق نسبی داشت، اما گامهای بلندی مانده که باید برداریم. چه کنیم که در طول قبل از دولت یازدهم اشتغال خالص صفر بود و از فرصت استفاده نشد. این که دریک سال بیش از 600 هزار اشتغال خالص و بالای هشتاد هزار غیر خالص ایجاد شود کار کمی نیست. ولی با توجه به نیاز کشور و برنامه‌ی ششم عقب هستیم.

روحانی با بیان اینکه به تک تک وزرایی که در دولت یازدهم با آنها صحبت کرده، گفته که اولویت اصلی اشتغال است، افزود: به وزرا گفتم شما باید کاری کنید که علاوه بر میزان معمول اشتغال فرصت بیشتری به وجود بیاورید و این کار راهی جز امنیت و آزادی و آرامش ندارد و برنامه دولت دوازدهم این است یعنی امنیت، آزادی و آرامش و پشت سر آن پیشرفت.

وی با مطرح کردن این پرسش که چگونه می‌شود پیشرفت و توسعه را در کشور به وجود آورد گفت: سند چشم انداز می‌گوید که در 1404 پیشرفته باشیم بیش از نیمی از زمان از دست رفته و تنها 8 سالش باقی مانده ما باید گامهای بلندی برداریم و دوران جهش است. زمانی می‌خواستیم بدویم ولی روبروی ما درب قفل شده‌ای به نام تحریم بود. حالا قفل شکسته و درب باز شده بعضی‌ها می‌گویند در شکسته شده کو. خب باید تکان بخورید و حرکت و تلاش داشته باشید چون الان راه باز است.

رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: همه ما باید به صحنه بیاییم و اینجا موافق و مخالف این جناح و آن جناح، 24 میلیون و 16 میلیون ندارد و بحث کشور ، ملت، و جوانان است. آیا اشتغال جز از طریق سرمایه و فن آوری امکان پذیر است. ما باید سرمایه داخلی و خارجی و فن آوری بیاوریم. ما نمی‌توانیم بر مبنای فن آوری گذشته حرکت کنیم و ونمی‌توانیم تنها با فن آوری داخلی حرکت کنیم.

وی با اشاره به سند خودروسازی در کشور خاطر نشان کرد: ما 50 سال است که خودروسازیم و خودرو یکی از صنعت‌هایی است که قبل و بعداز انقلاب روی آن خیلی کار کردیم. آیا شما توانسته‌ایدبا خودرو بازار صادرات و آسیا و اروپا را به دست بیاورید. ما خودرویی با فن آوری امروز می‌آوریم و بعد از 10 سال عوض می‌شود و دیگر با آن فن آوری ومصرف زیاد کسی نمی‌خرد چرا که فن آوری ، بدنه و سرعت عوض شده و خودرو دو گانه سوز و برقی شده است.

روحانی همچنین بیان کرد: مگر می‌شود ما تکان نخوریم و توقف تحول داشته باشیم تحومل در کشور جز از طریق صادرات غیر نفتی امکان پذیر نیست. ما نمی‌توانیم تنها به درآمد نفت متکی باشیم. و باید با صادرات ارز آوری داشته باشیم. مگر می‌شود بدون تکنولوژی با دنیا رقابت کنیم. ما دراین مسیر تنها نیستیم و باید بدانیم که دریک میدان رقابت حرکت می‌کنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: از یک میدان نفتی روزانه 5 هزار بشکه استخراج می‌شود و تا 20 - 30 دیگر تمام می‌شود اما با تکنولوژی پیشرفته ممکن است این زمان به 40 - 50 سال برسد و جای 50 هزار بشکه در روز صد هزار بشکه استخراج شود. ما نمونه داشتیم که در یک حوزه نفتی شرکت خارجی آمده و گفته با تکنولوژی‌اش 80 هزار بشکه استخراج می‌کند و یکی دیگر گفته با تکنولوژی برتر به بالای صد هزار می‌رسد.ما برای نفت و گاز حدود 200 میلیارد سرمایه می‌خواهیم که بیش از 100 میلیارد پروژه‌های آن آماده است.

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: در دنیای امروز نمی‌توانیم شوخی کنیم. ما تکنولوژی می‌خواهیم و اگر می‌خواهیم از منافع نفتی درست استفاده کنیم و صنعت گاز و نفت تحرکت پیدا کند نیا زبه تکنولوژی و سرمایه داریم. آقایی در جمعی که وزیر نفت هم بود می‌گفت که فلان شرکت می‌خواهد فلان کار را بکند در حالی که خود ما هم می‌توانیم گفتم که چقدر سرمایه می‌خواهد که گفت: 6- 7 میلیارد و گفتم آیا دارید که گفت نه گفتم پس چه کسی باید این را بدهد پس ما امروز هم سرمایه و هم تکنولوژی می‌خواهیم.

وی همچنین درباره‌ی فضای مجازی گفت : ما در فضای مجازی هم فن آوری می‌کنیم چرا یک شبکه ایرانی وقتی کاربرانش به یک میلیون نفر می‌رسد اما یک خارجی 40میلیون و 100 میلیون را هم تحمل می‌کند ما که شوخی نداریم. اشتغال به فن آوری و سرمایه نیاز دارد و داخلی و خارجی آن هم فرقی نمی‌کند هیچ کشوری با انزوا پیشرفت نکرده است.

روحانی با اشاره به وظایف وزارت خارجه دردولت دوازدهم عنوان کرد:‌ از بزرگترین وظایف وزارت خارجه در این دوره فعالیت اقتصادی است. وزیر خارجه ما در این دوره بزرگترین وظیفه‌اش اولا این است که کنار برجام بایستد و نگذارد، آمریکا و دشمنان ایران موفق شوند. آنکه برای برجام سینه سپر می‌کند یعنی برابر دشمنان ایران که آمریکا و اسراییل و بعضی از کشورهای کوچک منطقه هستند می‌ایستد به او می‌گوییم قهرمان مبارزه برابر استکبار .

وی ادامه داد: البته بعضی‌ها هم برابر آمریکا خم می‌شوند و هل می‌دهند که برجام به نتیجه نرسد. باید بگوییم که آمریکا اینقدر کمک نمی‌خواهد و به اندازه کافی کمک دارد و بهتر است به ملت خودتان کمک کنید. بزرگترین وظیفه وزارت خارجه حراست از نهال نوپای برجام و ایستادن روبروی آمریکا و آنهایی است که برابر منافع ملی ایران هستند. از شوخی بعضی‌ها هم نترسند بعضی‌ها به جملاتی عادت کردند.

رئیس جمهور با اشاره به دومین وظیفه وزارت خارجه تاکید کرد: این وظیفه که شاید مهمترین وظیفه‌اش هم باشد بخش اقتصادی است که باید تسهیل کند و راه را باز کند تا سرمایه و فن آوری خارجی بیاید . ما نمی‌توانیم در شرایط امروز برای پیشرفت به سمت سعی و خطا برویم. چهل سال گذشته در سالهای اول مردم می‌گفتند که اول کار است تازه آمدند و جوان هستند ما که جزو سن بالاهای انقلاب بودیم 30 سالمان بود و همه جوان بودند.

وی افزود: اما الان40 سال گذشته و ما امروز دیگر نباید سعی و خطا کنیم و از ما پذیرفته نیست.باید از تجربه 40 ساله خودمان و جهان استفاده کنیم و کشور را به حرکت در آوریم مامی‌بینیم که وقتی با همسایگان خوب کار می‌کنیم صادرات به حرکت درمی آید و وقتی با برخی از اتحادیه‌ها مثل اوراسیا همکاری می‌کنیم راه باز می‌شود.

ادامه دارد...

منبع : ایسنا
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

دیدگاه تان را بنویسید

 
آنچه دیگران می خوانند:

    دیدگاه

    توسعه