ارسال به دیگران پرینت

محمود خان ملک‌الشعرا؛

مروری بر نقاشی‌های محمود خان ملک‌الشعرا | نقاش بنا‌های دوران قاجار که بود؟

محمودخان ملک‌الشعرا علاوه بر نقاشی، در شعر هم دستی بر آتش داشت، اما حتی در آثار منظوم او هم علاقه به طبیعت و تصویرسازی دیده می‌شود.

مروری بر نقاشی‌های محمود خان ملک‌الشعرا | نقاش بنا‌های دوران قاجار که بود؟

محمود خان ملک‌الشعرا معروف به محمود صبا، نقاشی‌های آب‌رنگ و رنگ‌روغن بسیاری از بنا‌های تاریخی و خیابان‌های تهران از جمله کاخ گلستان، خیابان باب همایون و سردر الماسیه به عنوان یکی از نخستین خیابان‌های تهران که سنگفرش و آسفالت شد، عمارت شمس العماره و… کشیده است.

محمودخان ملک‌الشعرا علاوه بر نقاشی، در شعر هم دستی بر آتش داشت، اما حتی در آثار منظوم او هم علاقه به طبیعت و تصویرسازی دیده می‌شود. بیشتر شهرت او در نقاشی، بازنمایی عمارت‌ها، کاخ‌های سلطنتی و فضا‌های بیرونی بود. به همین دلیل بیشتر آثار او را نقاشی بنا‌های تاریخی، معابر و اماکن دوره قاجار تشکیل می‌دهند.

1773475_396

از دیدگاه هنری نیز آثار محمود صبا به دلیل اینکه، آثار تاریخی زمانه خود به ویژه منظره‌های شهری را ثبت کرده است، ارزش هنری و ارزش تاریخی فراوان دارند. ۲۷ اثر ارزشمند از این هنرمند قاجاری اکنون در کاخ گلستان نگهداری می‌شود و در معرض دید عموم قرار دارد.

1773474_520

محمود صبا در یکی از این نقاشی‌ها، عمارت عشرت‌آباد تهران که به برادر دوقلوی شمس‌العماره شهرت دارد را همراه با ۳۰ خانه کوچک اطراف حوض که هر کدام خانه یکی از همسران ناصرالدین‌شاه بود را ثبت کرده است. او در تابلویی دیگر، نمایی متفاوت از کاخ گلستان را در سال ۱۲۴۴ شمسی روی بوم آورده است. در این نقاشی، منظره‌ای که ارتفاعات پربرف شمال تهران از پشت بام کاخ گلستان دیده می‌شود.

1773471_525

منبع : همشهری
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه