ارسال به دیگران پرینت

بازار طلا | قیمت طلا

بازار طلا دوباره شیب صعودی را پیش گرفت | آخرین قیمت ها از بازار طلا ۲۱ اردیبهشت

قیمت هرگرم طلای ۱۸ عیار به ۳ میلیون و ۴۷۴ هزارتومان شده است که نسبت به معاملات روز گذشته ۵۷هزارتومان گران شده است.

 بازار طلا دوباره شیب صعودی را پیش گرفت | آخرین قیمت ها از بازار طلا ۲۱ اردیبهشت

افزایش قیمت طلا در ۲۱ اردیبهشت

قیمت طلا امروز ۲۱ اردیبهشت افزایش پیدا کرد.

قیمت هرگرم طلای ۱۸ عیار به ۳ میلیون و ۴۷۴ هزارتومان شده است که نسبت به معاملات روز گذشته ۵۷هزارتومان گران شده است. همچنین قیمت طلای ۲۴ عیار نیز ۴ میلیون ۶۳۱هزارتومان است که ۷۶هزارتومان طی روز گذشته افزایش پیدا کرده است. قیمت مثقال طلا نیز ۱۵ میلیون و ۴۹ هزارتومان است که طی روز گذشته ۲۴۸ هزارتومان افزایش پیدا کرده است.

قیمت طلا و انواع سکه در آخرین روز هفته

قیمت اونس طلا نیز ۲۳۷۷ دلار است که ۵۸ هزارتومان گران شده است.

قیمت سکه طرح جدید نیز ۴۱ میلیون و ۵۰۰هزارتومان شده است.

قیمت سکه طرح قدیم نیز۳۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

عیار طلا چیست؟

عیار واحد اندازه‌گیری خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گران‌بها است. هر چند که برای سایر مواد هم به کار می‌رود. عیار طلا معمولاً از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود. برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹۹٬۹ درصد طلا، و طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد فلز دیگر تشکیل شده‌است.

در ایران معمولاً از عیار ۱۸ استفاده می‌شود و عیارهای ۲۰ و ۲۲ هم به رسمیت شناخته می‌شوند اما تولید طلا با عیار پایین‌تر از ۱۸ فقط برای صادرات مجاز است و عرضه آن در بازار داخل ممنوع است. عیار سکه‌ها معمولاً بالاتر از عیار جواهرات است و گاهی از طلای خالص هم در سکه‌زنی استفاده می‌شود. در ایران تمام انواع سکه‌های بهار آزادی با عیار ۲۱٫۶ (۹۰٪) ضرب می‌شوند.

اونس چیست؟

اونس، واحد اندازه‌گیری وزن است که برای فلزات گرانبها و نیز برای سایر اجسام به کار می‌رود و آن را با نماد oz۱ نشان می‌دهند. اونس معمولی در اوزان بین الملی برابر است با یک شانزدهم پوند یا ۴۰۰ ارزن که در سیستم متریک مساوی می‌شود با ۲۸.۳۴۹۵۲۳۳۶۰۵ گرم. اونس در آمریکا بسیار رایج است به گونه‌ای که خرید و فروش طلا بین مردم معمولی جامعه براساس واحد وزن اونس صورت می‌گیرد. واحد اونس برای فلزات گران قیمتی مانند طلا ، نقره، پلاتین، رودیم و پالادیم نیز استفاده می‌شود. واحد اونس که برای طلا در معاملات استفاده می‌شود؛ معادل ۳۱.۹۲۹۶ گرم است.

اصطلاح اونس طلا

اصطلاح یک اونس طلا به‌ معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (ساچمه مانند یا هر شکل دیگر) با وزن یک اونس و با خلوص ۹۹.۹۹٪ ( ۲۴ عیار ) می‌باشد. بنابراین اونس طلا شامل ۲ ویژگی شاخص است:

وزن آن برابر گرم ۳۱.۹۳۴۷۳۵ = oz۱ باشد. این وزن برای طلا در تمامی دستگاه‌ها یکسان هست.

عیار آن باید ۲۴ باشد. به عبارت دیگر خلوص آن ۹۹.۹ درصد می‌باشد.

 

قیمت طلا و انواع سکه در آخرین روز هفته

منبع : اقتصادآنلاین
به این خبر امتیاز دهید:
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد

پیشنهاد ویژه

    دیدگاه تان را بنویسید

     

    دیدگاه

    توسعه